בתי החולים שערי צדק בירושלים ואסותא באשדוד הודיעו היום (שני) כי לא יקבלו עוד חולי קורונה, כיוון שמחלקות הקורונה שלהם בתפוסה מלאה. בבית החולים שערי צדק יש כיום שתי מחלקות קורונה ויחידת טיפול נמרץ, שכוללות 70 מיטות. במוסד הרפואי מקימים בימים אלו מחלקת קורונה נוספת, שתכלול כ-60 מיטות, אולם היא צפויה להיפתח רק לאחר סוכות. 

כמו כן, המרכז הרפואי לגליל בנהריה הודיע כי ידחה ביצוע של ניתוחים לא-דחופים בשל העומס שיצר משבר הקורונה. זהו בית החולים הראשון בישראל שמודיע על צמצום הפעילות הלא-דחופה מאז תחילת המשבר. "נצטרך להיעזר במרדימים כחלק מצוות שיטפל בחולי קורונה קשים וקריטיים, ולכן לא תהיה לנו ברירה אלא לדחות ניתוחים אלקטיביים", מסר היום מנהל בית החולים, פרופ' מסעד ברהום. גם בבית החולים העמק בעפולה נערכים לצמצום הפעילות הלא-דחופה ופתיחת מחלקת קורונה שלישית.

במכתב ששלח היום מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי למנהלי בתי החולים והמוסדות הגריאטריים, הוא הנחה את המוסדות להיערך למצב חירום נוכח העלייה בתחלואה בקורונה, לפתוח מחלקות קורונה נוספות ולצמצם פעילות לא דחופה בבתי החולים ככל שהדבר יידרש - בהתאם ליכולות של כל מוסד ומוסד.

מחסומי משטרה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

במכתב נאמר כי "שיעורי ההדבקה הגבוהים באוכלוסייה ועלייתם (קצב הכפלת המקרים החדשים מתחילת החודש עומד על כעשרה ימים), צפויים להוביל לעומס תחלואה משמעותי בימים ובשבועות הקרובים, אשר עשוי למתוח חלק מהמערכת לקצה גבול היכולת". לדברי לוי, על בסיס התחזיות שהוצגו לו, בעוד כעשרה ימים צפויים להיות כ-200-300 חולי קורונה נוספים במצב קשה, מונשמים או במצב קריטי.

בעקבות הערכה זו, ביקש מנכ"ל משרד הבריאות ממנהלי בתי החולים והמוסדות הגריאטריים "ללא יוצא מן הכלל, להתייחס למצב זה כמצב חירום של מערכת הבריאות, וכמצב כזה אני מצפה מהנהלות כלל בתי החולים והמוסדות הגריאטריים להתגייס כולן למאמץ הלאומי להתמודד עם עומס התחלואה הצפוי".

במסגרת המעבר למצב החירום, החליט מנכ"ל המשרד כי כל פעילות האשפוז של בתי החולים והמוסדות הגריאטריים תרוכז ותופעל באמצעות "חמ"ל אשפוז אחד" שיפעל 24 שעות ביממה במרכז שליטה של משרד הבריאות. "כלל הפעילות של הנהלות בתי החולים ובתי החולים הגריאטרים תבוצע, אך ורק, אל מול חמ"ל זה", קבע לוי. באמצעות החמ"ל מצפים במשרד הבריאות לעקוב אחר תמונת התחלואה והאשפוז הארצית ולווסת את העומס במחלקות.

חוף הים בתל אביב, ביום שישיצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, הנחה היום את צה"ל להתחיל להיערך להקמה של בית חולים שדה כדי לסייע למערכת הבריאות. לפי הודעת משרד הביטחון, "ההיערכות תתבצע מול משרד הבריאות ותמומש אך ורק בהתאם לצורך דחוף של מערכת הבריאות".

מספר חולי הקורונה שמצבם מוגדר קשה בישראל עלה היום ל-651, ובבתי החולים מורגשת עלייה בעומס, במיוחד באזור הצפון. במרכז הרפואי לגליל בנהריה מאושפזים 89 חולי קורונה, מהם 33 במצב קשה. בבית החולים רמב"ם בחיפה התפוסה במחלקות הקורונה עומדת על מאה אחוז ומאושפזים בהן 72 חולים, מתוכם 37 במצב קשה - בהם 14 מונשמים. 

בבית החולים מאיר בכפר סבא מאושפזים במחלקות הקורונה 55 חולים, מתוכם 31 במצב קשה - בהם תשעה מונשמים. מצבם של עשרה חולים נוספים מוגדר בינוני והשאר המצב קל. לדברי מנהל המרכז הרפואי, ד"ר ירון מושקט, "מספר החולים הקשים והמונשמים עולה בקצב מדאיג. המרכז הרפואי מאיר מפעיל כעת שתי מחלקות קורונה ומחלקת טיפול נמרץ נשימתי קורונה ונערך לאפשרויות נוספות".

ירושלים, בשבתצילום: אמיל סלמן

בתי החולים בישראל הונחו במהלך החג לפתוח מחלקת קורונה נוספת, והדבר צפוי לבוא על חשבון המחלקות הפנימיות. בניגוד לסגר הקודם, בשלב זה כל בתי החולים ממשיכים לקיים פעילות מלאה, כולל פעילות לא דחופה ובמשרד הבריאות נמנעים מלהורות על צמצומה. עם זאת, מנהלי בתי החולים הונחו לתת עדיפות לחולי הקורונה והרפואה הדחופה, ובמידת הצורך לצמצם חלקים מפעילות בית החולים כדי לעמוד בעומס.

בתוך כך, המשטרה נתנה במהלך ראש השנה 6,943 דו"חות על הפרת תקנות הסגר. מהמשטרה נמסר כי מרבית הדו"חות ניתנו בגין התרחקות מעבר לקילומטר ממקום המגורים למטרה שנאסרה בתקנות (4,822 דו"חות). בנוסף, 1,798 דו"חות ניתנו בגין הפרת החובה לעטות מסיכה ו-121 דו"חות ניתנו בגין הפרת בידוד למי שמחויב בכך.

בהודעת המשטרה צוין כי בין היתר, בסוף השבוע פוזרו מסיבות טבע שהתקיימו ביערות הכרמל ובפרדס חנה, וכי מארגני המסיבה נקנסו ועוכבו לחקירה. כמו כן, נקנסו בעליהם של מסעדה בתל אביב וארבעה עסקים בג'דיידה מכר, שפעלו בניגוד לתקנות, והם חויבו לסגור את שעריהם. עוד צוין כי בערב החג, שוטרים עצרו נהג שפרץ מחסום ביציאה ממודיעין עילית ונמלט.

במקביל, חברי הכנסת משה יעלון ומיקי לוי (יש עתיד) נדרשו היום להיכנס לבידוד עד 30 בספטמבר. זאת לאחר שהתברר כי נחשפו לח"כ משה ארבל (ש"ס), שאובחן אתמול כחולה קורונה. עוד נדרשו להיכנס לבידוד מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורביץ, עובדת בלשכתה וכן עובדת בלשכה המשפטית של הכנסת. 

במשרד הבריאות ובצוות המומחים "מגן ישראל" שבהובלת הפרויקטור פרופ' רוני גמזו מקיימים היום דיונים לקראת ישיבת קבינט הקורונה מחר, שבה ידונו בהחמרת ההגבלות ובהידוק הסגר, עקב העלייה בתחלואה ובתמותה מקורונה. לפי מקורות במשרד הבריאות, הצעד המרכזי שנשקל הוא הגבלת פעילות המשק במגזר הציבורי והפרטי. הממשלה עשויה להשבית לחלוטין את הפעילות במשק, למעט זו החיונית, בדומה למה שנעשה בסגר הקודם. הצעד צפוי לצמצם את ההדבקה בנגיף, אך גם להוביל לפגיעה כלכלית משמעותית.

פרופ' גמזו סבור כי חלף זמן מועט מכדי לקבוע שהסגר במתכונתו הנוכחית אינו מספק. במשרד הבריאות ובצוות המומחים בהובלתו לא קובעים בשלב זה כי יש צורך בהידוק מיידי של הסגר, אולם נערכים להציג בפני חברי קבינט הקורונה גם צעדים דרסטיים יותר, שיובאו לדיון והכרעה של הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ