גרוטו: היעד המתגבש ליציאה מהסגר - 7% בדיקות קורונה חיוביות

לפני כניסת החג נערכו בישראל כ-50 אלף בדיקות ביום, כך שמדובר בכ-3,500 מאובחנים חדשים מדי יום. בריאיון ל-ynet הוסיף המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "מכל העולם מתקשרים ללמוד איך אנחנו עובדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק, אתמול

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר היום (שלישי) כי משרד הבריאות מגבש יעד של 7% בדיקות קורונה חיוביות כתנאי ליציאה מהסגר. "היום אנחנו באזור 12%", אמר בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת. לפני כניסת החג נערכו בישראל כ-50 אלף בדיקות בכל יום, כך ששיעור של 7% בדיקות חיוביות פירושו כ-3,500 מאובחנים מדי יום.

הוועדה דנה בדרכים וביעדים ליציאה מהסגר שהוטל ערב ראש השנה. גרוטו ציין כי היציאה תתייחס לשלושה מרכיבים. "הראשון הוא מרכיב הרמזור וכולל החזרה הדרגתית למודל הרמזור בצורה מדורגת, השני הוא מרכיב איתור וקטיעת שרשראות ההדבקה". גרוטו ציין כי ישראל "כרגע לא במצב מספיק טוב, אבל מגייסים את פיקוד העורף". המרכיב השלישי, לדבריו, "הוא התעצמות בתי החולים ופתיחת מחלקות קורונה כדי לטפל בחולים ולהיערך למחלות של החורף".

גרוטו הוסיף בריאיון ל-ynet כי "אף אחד בעולם לא יודע לעשות חקירות אפידמיולוגיות טובות כמו בישראל. המערכת האפידמיולוגית שהוקמה בישראל מנצחת כל מערכת שקיימת בכל מדינה אחרת". לדבריו, "מכל העולם, מבריטניה מתקשרים אלינו ללמוד איך אנחנו עובדים, מגרמניה מתקשרים אלינו ללמוד, זה לא מדינות זוטרות, אז הגיע הזמן להפסיק עם האמירה הזו ש'אין לכם דאטה'". גרוטו הוסיף: "יש לנו דאטה מפואר, אני גאה בדאטה שיש במדינת ישראל וכל אזרחי מדינת ישראל צריכים להיות גאים במערכת הדאטה שיש למשרד הבריאות".

בדיון בוועדה התייחס גרוטו לאפשרות לקצר את תקופת הבידוד, והשיב: "כל המדינות בעולם שלא שינו כלום במדיניות הבידוד הצליחו להתמודד עם הקורונה". לדבריו, "כל קיצור בידוד, אפילו ביום-יומייים-שלושה, יביאו לכך שייפלטו מהבידוד אנשים שיכולים להדביק".

גרוטו התייחס לטענות שלפיהן בדיקת הקורונה בישראל מחמירה מדי, ואמר: "אני חושב שבמצב שאנחנו נמצאים בו אסור לנו לפספס אפילו את החיובים הגבוליים. אין סטנדרט בינלאומי בעולם - כל מדינה קובעת את הסטנדרט לעצמה". גרוטו הוסיף: "יש אפשרות ללכת לצעדים אחרים אבל לצערי יש לחצים פוליטיים ולחצים של סקטורים מסוימים. היתרון של הרמזור הוא שמאפשר לפתוח בצורה מדורגת את כל האזורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ