מערך לאיתור נדבקי קורונה בשבתות ובחגים בערים חרדיות הושבת עקב מחסור בתקציב

המערך שמפעיל זק"א ישראל ומודיע מדי שבת למאות נדבקים על תוצאות הבדיקות שלהם מומן עד לאחרונה ידי עיריית בני ברק. כעת המימון הופסק ובמשרד הבריאות לא נענו לפניות זק"א לסיוע תקציבי

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני ברק, היום
אהרן רבינוביץ

מערך שמפעיל זק"א ישראל בשבתות ובחגים ביישובים בעלי אוכלוסייה דתית כדי לאתר תושבים שבדיקות הקורונה שלהם חיוביות הושבת היום (ראשון) עקב מחסור בתקציב. המערך, שפעילותו מבוססת בעיקר על מתנדבים, פועל באזור המרכז בין היתר בבני ברק, אלעד ומודיעין עילית כדי לאתר נדבקים במהירות, במקום לחכות לצאת השבת או החג. בשבת האחרונה הפעילים נדרשו להודיע ליותר מאלף נדבקים שתוצאות הקורונה שלהם חיוביות, אך עקב מחסור בכוח אדם מסרו את ההודעות לכמה מאות חולים בסיכון בלבד. 

עלות הפעלת המערך, שעושה שימוש בכמה כלי רכב עם נהגים לא-יהודים, היא עשרות אלפי שקלים מדי שבת וחג. במהלך גל התחלואה הראשון מימנה עיריית בני ברק את הפעילות אך לאחרונה החליטה להפסיק את המימון. זק"א פנו לאחרונה לשר הבריאות, יולי אדלשטיין, ולמשרד הבריאות והודיעו כי לא יוכלו לממן את הפעלת המערך ללא סיוע. לאחר שהמשרד לא התחייב כי יממן את המערך, פעילותו הופסקה. פרט למערך שפעל עד כה באזור המרכז, לא פועל כיום באף מקום בארץ גוף שמאתר נדבקים בשבתות ובחגים. 

בני ברק, היוםצילום: עופר וקנין

מנכ"ל זק"א ישראל, חזי שבקס, כתב בשבוע שעבר לאדלשטיין כי "במהלך הגל הראשון, היה לנו סיכום באמצעות רוני נומה, כי עיריית בני ברק תממן חלק מהפעילות ותשלם עבור העובדים הגויים כחלק מההיערכות העירונית למלחמה בקורונה". לדבריו, "בהחלטה חד צדדית מאז החל הגל השני הפסיקה עיריית בני ברק לשאת בעול, כך שכל הוצאות מבצע קטיעת שרשרת ההדבקה בציבור החרדי נופלת על ארגוננו".

הוא הוסיף: "בעת האחרונה פנינו שוב לכלל הגורמים ונתקלנו באוזניים אטומות. אנו פונים לכבוד השר, בקריאה של הרגע האחרון, למצוא דרך למימון הפעילות, שעלותה אינה משמעותית לעומת תרומתה הסגולית למלחמה בקורונה. אחרת נאלץ להפסיק את ביצוע מערך ההודעות בשבתות וחגי ישראל". אדלשטיין לא השיב. 

אתמול פנה שבקס לראש לשכת שר הבריאות, קובי צורף, אך לא זכה להתחייבות למימון המערך. זמן קצר לאחר פניית "הארץ" למשרד הבריאות היום, פנה ממונה הקורונה בציבור החרדי, אלוף במיל' רוני נומה, לשבקס בבקשה להמשיך את איתורי החולים בחג, אך לא התחייב למימון והפנה את מנכ"ל זק"א ישראל אל משרד הפנים.

בני ברק, היוםצילום: עופר וקנין

בימים האחרונים חל זינוק במספר החולים והמאושפזים בערים החרדיות ומדי שבוע מאותרים בהן אלפי חולים. שיעור תוצאות הקורונה החיוביות בחלק מהערים החרדיות מגיע לכ-33%. 

משרד הבריאות טרם הגיב לפניית "הארץ" בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ