שיעורי התמותה מקורונה בישראל מהגבוהים בעולם, לצד מדינות דרום אמריקה

לפי נתוני המרכז לבקרה ומניעת מחלות האירופי, שיעור התמותה היומי מקורונה בישראל יותר מהכפיל את עצמו בפחות מחודש, ועומד על 3.47, לעומת 1.52 ב-1 בספטמבר. הנתונים מציבים את ישראל בשורה אחת עם קולומביה, פרו וברזיל

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה בבית חולים שערי צדק, בשבוע שעבר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מספר המתים היומי מקורונה בישראל ביחס לאוכלוסייה הוא מהגבוהים בעולם, לצד מדינות דרום אמריקה. על פי נתוני המרכז לבקרה ומניעת מחלות האירופי (ECDC) שפורסמו אתמול (שני), שיעור התמותה היומי מקורונה למיליון נפש בישראל עומד על 3.47 (ממוצע שבועי). השיעור יותר מהכפיל את עצמו בפחות מחודש, כשב-1 בספטמבר שיעור המתים עמד על 1.52.

לפי הנתונים, ישראל נמצאת כיום בשורה אחת עם מדינות כמו פרו, שם שיעור התמותה עומד על 3.87 למיליון נפש, קולומביה (3.59), ברזיל (3.26), מקסיקו (3.25), ומדינות נוספות בדרום אמריקה - שם עומד הממוצע על 3.61 מתים למיליון נפש מדי יום. בשבוע האחרון עברה ישראל את ארה"ב במספר המתים היומי מקורונה ביחס לאוכלוסייה, לראשונה מאז פרוץ המגפה. שיעור התמותה בארה"ב מקורונה עומד כיום על 2.25 מקרים למיליון נפש מדי יום. 

גם שיעור הנדבקים בישראל ביממה ממשיך לטפס, ועומד כיום על 717 מקרים מאומתים למיליון נפש (ממוצע שבועי), לעומת 197 נדבקים למיליון נפש ב-1 בספטמבר. ישראל נמצאת הרחק ממדינות האיחוד האירופי, שם עומד שיעור המתים היומי על 0.69 למיליון נפש, ומהממוצע העולמי שעומד על 0.68 מתים למיליון נפש. בבריטניה שיעור התמותה היומי עומד על 0.44, בצרפת 0.97, בספרד 2.25, ובגרמניה 0.13. בשוודיה שיעור התמותה עומד על 0.11 (נכון ל-25 בספטמבר, הנתון העדכני האחרון) לאחר שבשיא ההתפרצות במדינה, במהלך חודש אפריל עמד שיעור התמותה היומי על 9.79 מקרים למיליון נפש.

במקביל, דו"ח אמ"ן שפורסם הבוקר השווה בין נתוני התחלואה בישראל לבין ארה"ב, איטליה, אוסטריה, דרום קוריאה, בריטניה וצרפת. מהנתונים עולה כי שיעור המתים והחולים בישראל למיליון בני אדם הוא הגבוה ביותר מקרב המדינות, וכך גם אחוז הבדיקות החיוביות.

ירושלים, בשבוע שעברצילוםצילום: אמיל סלמן

עוד עולה מהדו"ח כי שיעור הבדיקות ביחס לאוכלוסייה בישראל הוא הגבוה ביותר מבין המדינות שצוינו בדו"ח. לפי נתוני משרד הבריאות, מיום ראשון בערב מתו בישראל 41 חולים, ומניין המתים עומד על 1,507. מספר החולים הקשה עומד על 755, ומספר החולים הפעילים עומד על 65,025. לפי הדו"ח, שיעור הבדיקות החיוביות מבין כלל הנבדקים עומד על 14.8%. 

לפי דו"ח שפרסם בימים האחרונים צוות ה"ברומטר" במשרד הבריאות, שעוקב אחר מצב בתי החולים, חולי הקורונה תופסים כ–10% עד 15% מכלל המיטות בחדרי המיון ועד כ-40% מהמיטות במחלקות הפנימיות בבתי החולים בישראל. הדו"ח מתריע כי העומס גובר במוסדות הרפואיים, שנאלצים להקצות משאבים לטיפול בחולי קורונה, וכי מורגשת ירידה באיכות הטיפול במחלקות אחרות. בבתי חולים רבים נסגרו חדרי ניתוח, צומצם מספר המיטות בטיפול נמרץ ובוטלו שירותים אמבולטוריים (טיפול ללא אשפוז).

שוודיה בתקופת הקורונהצילום: TT NEWS AGENCY/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול כי קיים לפני יום הכיפורים סדרת דיונים שבהם דובר על הצעדים הדרושים למניעת התפשטות הקורונה ועל תוכנית העבודה הנדרשת. בדיונים השתתפו שרים, מנכ"לי משרדי הממשלה, פרויקטור המאבק בקורונה ובכירים נוספים. לפי הודעת משרד ראש הממשלה, מחר יתכנס קבינט הקורונה וידון בשורת נושאים, ובפרט בהמשך השמירה על מתווה הסגר, הקריטריונים למעבר לשלבים הבאים והאמצעים הנוספים לצמצום התחלואה.

נתניהו מסר כי מערכת הבריאות צריכה להיערך לטיפול ב-1,500 חולי קורונה במצב קשה החל מ-1 באוקטובר. כמו כן נמסרו הנושאים שיידונו בקבינט הקורונה: קביעת יעדים ליציאה מודרגת מהסגר לשגרת קורונה; דיון ביעדים ובמדדים להערכת המצב ולבחינת המדיניות הנדרשת; עדכון תמונת מצב ההצטיידות בחיסונים; תמונת המצב של רכישה ושימוש במערך בדיקות מהירות; מיקוד ההסברה בחובת עטיית מסכות וכללי הריחוק החברתי; דיון ביכולות ובכלים הדיגיטליים למאבק בקורונה; הגדלת יכולות האכיפה, קנסות מוגדלים וסנקציות על הפרת התקנות; תוכנית להכנת מערכת החינוך להפעלה בצל הקורונה; דיון בתכנית ההגנה והסיוע לקשישים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ