עידו אפרתי
עידו אפרתי

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה הבוקר (חמישי) כי ההצדקה למנוע יציאה מהארץ גם למדינות ירוקות היא שוויון בין מי שיכול לשלם על טיסה לבין מי שלא יכול. כשנשאלה על הנסיבות הבריאותיות של מניעת הטיסות, הבהירה אמנם כי ישנו סיכון בשהייה במטוס, אך הוסיפה כי "ההחלטות לא נקבעות על ידי משרד הבריאות, כמו שאתם יודעים". לפנות בוקר אישרה הממשלה את התקנות המגבילות את הטיסות היוצאות מישראל.

"אני חושבת שההצדקה לזה היא יותר הצדקה של שוויוניות", אמרה בראיון לכאן ב'. "קשה להגיד (ל)אנשים במדינת ישראל, שמרגישים שיש עליהם הגבלות ולא יכולים לזוז 1,000 מטר, 100 מטר, לא משנה מה אנחנו נגיד... אבל למישהו שיש לו כסף יכול לקנות כרטיס טיסה ולנסוע למקום אחר". היא הוסיפה: "מבחינה בריאותית, יש סיכון בטיסה במטוס. כשבן אדם נוסע הוא נוסע החוצה, ואם הוא יחזור, והוא הגיע ממדינה אדומה, הוא יצטרך להיות בבידוד... החלטות לא נקבעות על ידי משרד הבריאות, כמו שאתם יודעים. מבחינה בריאותית יש סיכון בטיסה, אתה נמצא במקום צפוף, סגור, יש בדבר הזה סיכון".

מחאה נגד הגבלת ההפגנות, אמש בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

על פי גורמים במשרד הבריאות, השיקול השוויוני לא עלה בדיונים פנימיים בנושא, כי אם רק שיקולים אפידמיולוגיים. לטענת הגורמים, החשש העיקרי במשרד הוא מהתקהלות בשדה התעופה. מעבר לכך, קיים גם השיקול של הטיסה עצמה שמהווה סיכון מוגבר להדבקה. גורמים במשרד הגיבו בפליאה לנוכח דבריה של ד"ר אלרעי-פרייס, הן בנוגע לאמירה לפיה אין סיבה אפדימיולוגית למניעת טיסות מישראל , והן לגבי הסיבה שהציגה בנוגע להחלטה. "ראש שירותי בריאות הציבור לא אמורה לעסוק בקביעות ערכיות אלא בענייני רפואה ובריאות הציבור בלבד. זו עבודתה", אומר גורם במשרד ל"הארץ".

הממשלה אישרה הלילה שורה של תקנות חדשות לתיקון לחוק סמכויות הקורונה. ועדת החוקה של הכנסת צפויה להתכנס הבוקר ולאשרר את התקנות על מנת שייכנסו לתוקף. התקנות החדשות מגבילות את הטיסות היוצאות מהארץ, כך שטיסות מותנות באישור שהכרטיסים נרכשו עד 25 בספטמבר, או בקבלת אישור בכתב מהמינהל הכללי של משרד התחבורה, או בהחזקת דרכון חוץ דיפלומטי או אשרה דיפלומטית.

כמו כן, הפגנות הוגבלו בהתאם למגבלות ההתקהלות בחוק: טווח של קילומטר ממקום המגורים, עד 20 בני אדם ובמרחקים של שני מטרים זה מזה. ההגבלה תקפה למשך שבוע. הממשלה אישרה להאריך את הסגר המלא עד 14 באוקטובר. כמו כן, שהייה של אדם בסוכה של אדם שאינו מתגורר עמו אסורה והקנס על כך עומד על 500 שקלים.

התקנות מקנות לשוטרים את הסמכות להפעיל כוח על מנת למנוע יציאה של אדם מהיישוב שבו הוא מתגורר. "ללא סמכות למנוע את היציאה ממקום היישוב במצבים שבהם נאסרה, ניתן יהיה רק להטיל קנס אך לא למנוע את היציאה עצמה", נכתב בדברי ההסבר לתקנה. "לשם מימוש הסמכות במקרים שבהם היציאה ממקום היישוב אסורה נדרשת הקניה של סמכות השימוש בכוח. יובהר כי מימוש כלל הסמכויות, ובכלל זה סמכות השימוש בכוח, כפופים לכללי הסבירות והמידתיות". עוד הובהר כי הסמכות תקפה לזמן הסגר המלא בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ