הממשלה האריכה בשבוע את "מצב החירום המיוחד" המאפשר להגביל הפגנות

במסגרת מצב החירום המיוחד ניתן להגביל הפגנות לטווח של קילומטר ממקום המגורים בקבוצות של 20 בני אדם, זאת לצד הגבלת תפילות וטקסים דתיים במרחב הפתוח

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בתל אביב, הערב
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה אישרה הערב (שלישי) הארכה בשבוע נוסף, עד 13 באוקטובר, של "מצב החירום המיוחד" המאפשר להטיל הגבלות על הפגנות. בין היתר, מצב החירום המיוחד מאפשר להגביל הפגנות למרחק של עד קילומטר ממקום המגורים, בקבוצות של עד 20 בני אדם. ועדת החוקה צפויה להתכנס ביום ראשון לדון על הארכת מצב החירום המיוחד.

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "הממשלה אישרה במשאל טלפוני את הצעת שר הבריאות על הארכת ההכרזה על מצב חירום מיוחד בשל נגיף הקורונה עד ל-13 באוקטובר 2020".

הפגנה בתל אביב, הערבצילום: עופר וקנין

הממשלה הכריזה על מצב החירום המיוחד בשבוע שעבר, ובמסגרתו נקבע כי ההגבלות על ההפגנות יוטלו עד ה-7 באוקטובר. נוסף על כך נקבע כי תפילות וטקסים דתיים בשטח הפתוח יתקיימו בקבוצות של 20 בני אדם. הממשלה מחוייבת להאריך את מצב החירום המיוחד כל שבעה ימים אם ברצונה שיימשך, ואסור לה להאריכו במשך יותר מ-21 ימים. עם זאת, ועדת החוקה רשאית לאשר הארכה נוספת של ההכרזה.

מוקדם יותר היום העביר משרד הבריאות לשרים חוות דעת שמעידה על המשך התפשטותה הנרחבת של מגפת הקורונה, דבר שמהווה תנאי לאישור מצב החירום המיוחד.

הפגנה נגד נתניהו בירושלים, אמשצילום: אמיל סלמן

למרות אישור התקנות בשבוע שעבר, רבבות מחו ביום שבת במוקדים רבים ברחבי הארץ. גם הערב התקיימו הפגנות נגד נתניהו במוקדים שנפרסו ברחבי הארץ ומאות מפגינים צעדו ברחובות תל אביב.

לפני שבועיים פורסם בחדשות 13 כי לפי הפרויקטור למאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט על הטלת סגר מלא במטרה למנוע הפגנות. "הכל התחיל מזה שהמשפטנים אמרו שאי אפשר למנוע הפגנות", אמר גמזו לפי הפרסום, "נתניהו אמר 'אם כולם בבית והמשק כולו מושבת אז אי אפשר למנוע הפגנות?'".

הלוויית האדמ"ור מפיטסבורג, ביום שני באשדודצילום: אילן אסייג

לפי הפרסום, גמזו אמר שבלילה שלפני ההחלטה להטיל סגר מלא "דובר על השארת חלק מהמשק, בבוקר הוכינו בתדהמה מהשינוי הזה בעמדה שלו. קמנו עם המשפט 'אני רוצה להטיל מצב חירום בישראל'". עוד פורסם כי גמזו אמר שמדובר ב"החלטה אומללה", וש"זה היה מגעיל, אני צריך לקחת חבילות של כדורים נגד בחילה. זה חסר תקדים במדינה".

חרף ההגבלות שהוטלו במסגרת מצב החירום המיוחד, היום פורסם ב"הארץ" כי משטרת ירושלים הגיעה להבנות חשאיות עם כמה קהילות קיצוניות בשכונת מאה שערים בעיר, שלפיהן הן יוכלו לקיים אירועים בהשתתפות אלפי אנשים מדי ערב בחג הסוכות, ובתנאי שלא יפורסם תיעוד שלהם. כמו כן, ביום שני אישרה המשטרה לכ-2,000 חסידים להשתתף במסע ההלוויה של האדמו"ר מפיטסבורג, שנערך באשדוד והסתיים בבית העלמין בעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ