מפקד תחנת משטרה לפלג הירושלמי: לא נאכוף בבתי כנסת, רק צאו כשמגיע שוטר

מפקד תחנת מודיעין עילית הוקלט אומר לחבר הפלג בעיר: "אני לא נכנס לחפש כאן אף בית כנסת". בהקלטה, שפורסמה באתר חרדים 10, ביקש המפקד צחי חלפון כי המתפללים יצאו כשמגיע שוטר רק לרגע ואמר כי לא יינתנו דוחות - אך סורב. המשטרה: חלפון הוזמן לבירור

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מודיעין עילית. המצולמים אינם קשורים לכתבה
אהרן רבינוביץ

מפקד תחנת מודיעין עילית במשטרה, רב פקד צחי חלפון, הוקלט אומר לחבר בפלג הירושלמי בעיר אין בכוונתו לאכוף את מגבלות ההתקהלות בבתי כנסת, וביקש שבתמורה תוצג מראית עין של שמירה על התקנות - כך פורסם אתמול (רביעי) באתר חרדים 10. השבוע פורסם "בהארץ" על סיכום דומה בין משטרת ירושלים לכמה מהקהילות בשכונת מאה שערים בעיר, ולפיו הן יוכלו לקיים אירועים בהשתתפות אלפי אנשים מדי ערב בחג הסוכות, ובתנאי שלא יפורסם תיעוד שלהם.

בהקלטה שפורסמה הערב נשמע חלפון אומר לאיש הפלג: "אתם יודעים שאני לא נכנס לחפש כאן אף בית כנסת. אתם יודעים שלא נכנסתי עם ניידות ביום כיפור". חלפון מסביר לבן שיחו כי יחד עם זאת, אם אזרח מתקשר למשטרה ומתלונן על הנעשה בבית כנסת, הוא מחויב לשלוח ניידת למקום. "עכשיו, מה אני בא להגיד לך? הגיעה ניידת? בוא, אין בעיה, אתם לא רוצים להקשיב לשוטר? לא רוצים לשתף פעולה? זה בסדר, אני לא ביקשתי את זה", אומר חלפון, "אני רק מבקש - שכשמגיע שוטר צאו החוצה (מבית הכנסת, א"ר)".

איש הפלג משיב כי "זה לא יקרה" וכי "הרבנים אמרו למסור נפש ולא לצאת מבית הכנסת". "זה היה נגמר בשנייה, בלי דוחות ובלי שום דבר", מסביר חלפון בהקלטה, "ברגע שהתפזרו, אנחנו לא מתעסקים עם בית הכנסת. תעשה אחרי זה... תבין בין המלים מה אני אומר לך". איש הפלג הירושלמי משיב, "אני מבין טוב מאוד מה אתה אומר לי".

תגובת המשטרה להקלטה היתה כי "מדובר בחלק משיחת מניעה והסברה במהלכה נאמר במפורש על ידי השוטר כי קיים איסור להתפלל בתוך בית הכנסת, זאת לאחר שכוחות המשטרה הוזעקו למקום לפיזור מתפללים. מדי יום מבצעת המשטרה אכיפה בבתי תפילה בכל ארץ, ניתנים דו"חות ואף נסגרים מקומות שבהם יש הפרות בוטות וחוזרות. יודגש כי אין היתר לאף אדם או קהילה לעבור על החוק והמשטרה פועלת ותמשיך לפעול כנגד הפרות של תקנות הקורונה בכל ישוב ובכל מקום שיידרש".

מאוחר יותר נמסר ממחוז ש"י כי חלפון זומן לבירור עם מפקד המחוז. "מדיניות הארגון אינה משתמעת לשתי פנים, על פיה הנחיות החירום תיאכפנה כלפי המפרים אותן וזאת ללא משוא פנים", נמסר, "לדברי מפקד המחוז, דיאלוג מקדים נועד למקסם הישמעות להנחיות מחד ולמזער מקרי הפרה ועימות עם שוטרים, מאידך. דו-שיח ודיאלוג אין פירושו הסכמות ובוודאי לא הסכמות החורגות מהמדיניות".

ל"הארץ" נודע כי בדומה לסיכום של המשטרה עם חסידויות במאה שערים, הבנות הושגו גם עם החסידויות הגדולות בעלז וויז'ניץ. בקהילות אלה מחזיקים באישורים רשמיים של משרד הבריאות, שמתירים לערוך אירועים גדולים עבור תלמידים ששוהים בקפסולות בישיבות של החסידויות. ואולם, חסידים רבים שאינם בקפסולות מצטרפים לאירועים ההמוניים שמתקיימים מדי ערב. גורם במשטרת ירושלים אמר ל"הארץ" כי לא ניתן למנוע את האירועים כי הם אושרו על ידי משרד הבריאות והכחיש שמשתתפים בהם חסידים שלא שהו בפקסולות. הוא הוסיף כי אין כל תיעוד שבוצעו באירועים הפרות של התקנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ