נתניהו: נשמור על כתר סביב הערים האדומות, פועלים לפי מתווה משרד הבריאות

ראש הממשלה התייחס למאבק בקורונה בציבור החרדי ואמר כי ממשלתו פעלה על פי המלצות המומחים. גמזו: זו איננה יציאה לשגרה אלא הקלות, יש התמתנות בקצב הנסיגה בתחלואה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, בחודש שעבר
הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) ליציאה ההדרגתית המתוכננת החל ממחר מהסגר ואמר כי "אנחנו יוצאים הפעם בזהירות, לפי מתווה שנקבע לפי מומחי הבריאות ומשרד הבריאות". בהצהרה שנתן לתקשורת התייחס נתניהו למאבק בקורונה בערים האדומות והדגיש כי הכתר סביבן נמשך.

"ההחלטה להנהיג את הסגר היתה נכונה. הסגר הזה עומד", אמר נתניהו. "היינו ב-15 אחוז שיעור הנדבקים מכלל הנבדקים, והיום אנחנו ב-4.5 אחוזים", הוסיף. נתניהו אמר כי גל התחלואה השני "הוא הרבה יותר מסיבי. הוא עוצמתי, ומכה בכל העולם, באירופה ומחוץ לאירופה. ארגון הבריאות העולמי קבע שזה גל עוצמתי".

השבוע אישר קבינט הקורונה שורת החלטות ליציאה הדרגתית מהסגר החל ממחר, ביניהן פתיחת גני הילדים והמעונות לגיל הרך. למחרת אישרה ועדת השרים לאזורים מוגבלים את פתיחת גני הילדים גם בערים האדומות, חרף הארכת הסגר בהן עד יום רביעי. "קיבלנו את ההמלצה של צוות המומחים", אמר נתניהו. "אני מבקש מהציבור החרדי לשמור על ההנחיות ולשמור על החיים כמו שכתוב בתורה. אנחנו נשמור על כתר סביב הערים האדומות, אני רוצה לראות אותן הופכות ירוקות".

לגבי המשבר הכלכלי אמר ראש הממשלה כי הוא "מקווה שאנחנו נתגבר על המחיר הכלכלי, אבל צמצמנו אותו גם, כי נתנו הלוואות ומענקים לעצמאים למועסקים וליוצאים לחל"ת".

ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזוצילום: תומר אפלבאום

מוקדם יותר הערב התייחס ממונה המאבק בקורונה פרופ' רוני גמזו להקלות בסגר החל ממחר ואמר כי "זו איננה יציאה לשגרה, אלא הקלות". בהצהרה שמסר אמר גמזו כי הוא מזהה עצירה וירידה בקצב הנסיגה בתחלואה, וזאת "עוד לפני פתיחת המשק ובתי הספר – האתגר העיקרי עוד לפנינו". על פתיחת הגנים מחר ואמר כי היא "מחייבת אותנו ניהול קפדני ובטוח. גם בדיקה של הגננות. ההורים גם צריכים לשים לב שזה מתנהל נכון".

גמזו שיבח את הציבור החרדי על מגמת הירידה בתחלואה בו ואמר שהיא "מרשימה מאוד". "פתיחת גני הילדים בערים הללו איננה חפה מסיכון", הוסיף גמזו, שהדגיש כי אין מדובר בהחלטה פוליטית אלא כזו "שמתבססת על הדסק החרדי שחי את השטח".

גמזו הדגיש כי "ההתקהלויות פסקו - אני מבקש שלא יתחדשו. המגעים הלא בטוחים צומצמו היטב. ההקפדה על המסכות הרבה יותר טובה, וגם מערכת החקירות והקטיעה, יש לנו את כל הכלים להמשיך קדימה ולשלוט על המגפה ולהקטינה עוד ועוד. מה שחסר לנו זה יותר שיתוף פעולה. תלכו להיבדק. אנחנו צריכים למצוא את המקרים הנסתרים".

"הרבה מאיתנו מובטלים ולא מתפרנסים", הוסיף הממונה על המאבק בנגיף. "עדיין 700 חולים קשים, 200 יותר ממתי שהמערכת הרימה דגל. ערים רבות הורידו תחלואה, אבל יש עדיין גרעיני תחלואה שעלולים להתפרץ. אני מבקש לשתף פעולה ולהיבדק יותר. מי שיוצא חיובי חייב לשתף פעולה עם החקירות", אמר גמזו. "כל חשד, הקטן ביותר, לכו להיבדק. ככה אפשר לנצח את הקורונה".

בתוך כך, קיבלו מנהלי תלמודי התורה הנחיה מטעם מנהיג הציבור החרדי הליטאי, הרב חיים קנייבסקי, לחדש מחר את הלימודים בניגוד להנחיות הממשלה. זאת לאחר שמגעים בין נציגי הציבור החרדי לבין פרויקטור המאבק בקורונה בציבור זה, רוני נומה, נכשלו. בעקבות זאת צפויים לשוב מחר ללימודים עשרות אלפי תלמידים.

ביום חמישי אישר קבינט הקורונה שורת החלטות ליציאה הדרגתית מהסגר החל מהשבוע. הקבינט אישר להסיר החל ממחר את ההגבלה שאוסרת על התרחקות של יותר מקילומטר ממקום המגורים. כמו כן, הקבינט אישר את פתיחת גני הילדים והמעונות לגיל הרך ממחר, וכן פתיחת עסקים ללא קבלת קהל ואיסוף עצמי ממסעדות. גם חופי הים ושמורות הטבע ייפתחו מחר. הכותל המערבי ייפתח לתפילות במתווה קפסולות והתחבורה הציבורית תשוב לפעילות בהיקף של 100% ובתפוסה של 50%.

למחרת אישרה ועדת השרים לאזורים מוגבלים את הארכת הסגר בערים האדומות עד יום רביעי, זאת לצד פתיחת גני הילדים בערים אלו מחר. רשימת הערים האדומות מונה את מודיעין עילית, בני ברק (מדרום לציר ז'בוטינסקי), רכסים, ביתר עילית, אלעד, ובירושלים השכונות רמת שלמה, רמת אשכול, מעלות דפנה ומטרסדורף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ