ההקלות נכנסו לתוקף: גני ילדים והמעונות נפתחו, בוטלה הגבלת המרחק

הסגר בערים האדומות יימשך עד יום רביעי, אך גני הילדים בהן יפעלו. גם חופי הים והכותל המערבי ייפתחו, יתאפשר איסוף עצמי ממסעדות והתחבורה הציבורית תשוב לפעילות בהיקף של 100%

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנות לפתיחת גן ילדים בת"א, ביום שישי
שירה קדרי-עובדיה

ההקלות שאישרה הממשלה בשבוע שעבר נכנסו הבוקר (ראשון) לתוקף. במסגרת ההקלות ייפתחו גני הילדים והמעונות לגיל הרך, וכן הוסרה ההגבלה שאוסרת להתרחק יותר מקילומטר ממקום המגורים. בנוסף ייפתחו עסקים ללא קבלת קהל ויתאפשר איסוף עצמי ממסעדות. חופי הים ושמורות הטבע ייפתחו ובכותל המערבי יהיה ניתן להתפלל בקפסולות. התחבורה הציבורית תשוב לפעילות בהיקף של 100% ובתפוסה של 50%. האיסור לבקר בבתים של אחרים בוטל גם הוא, כל עוד תישמר ההקפדה על הגבלות ההתקהלות: עד עשרה אנשים בחלל סגור ועד 20 אנשים בשטח פתוח. יתר ההגבלות נשארו כשהיו.

ביום שישי אישרה ועדת השרים לאזורים מוגבלים את הארכת הסגר בערים האדומות עד יום רביעי, זאת לצד פתיחת גני הילדים בערים אלו. ממונה המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, העריך כי אם מגמת הירידה בתחלואה תימשך ייתכן שעד ליום חמישי לא יהיו עוד ערים אדומות בישראל. רשימת הערים האדומות מונה את מודיעין עילית, בני ברק (מדרום לציר ז'בוטינסקי), רכסים, ביתר עילית, אלעד, ובירושלים השכונות רמת שלמה, רמת אשכול, מעלות דפנה ומטרסדורף.

כחצי מיליון ילדים צפויים לשוב הבוקר לגנים ולמעונות לגיל הרך, כולל בערים אדומות. המתווה לפתיחת מוסדות החינוך, עליו הודיעו משרד החינוך, משרד הבריאות ומשרד הרווחה, כולל למידה ללא פיצול לקפסולות. צוות הגן הקבוע ימשיך לעבוד כבשגרה ויחוייב בעטיית מסכה או משקף כל הזמן. עד עתה לא היתה חובה כזו לאורך יום הלימודים, אלא רק בהפסקות וביציאה לשער.

תלמוד תורה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

עוד נקבע כי לא יתקיימו חוגים חיצוניים בגנים. כמו כן, גננות וסייעות משלימות יוכלו לעבור בין שלושה גנים ולא בין שישה כפי שהיה נהוג עד עתה. בשל הוראה זו, חלק מהרשויות המקומיות הודיעו כי הגנים יעבדו חמישה ימים בשבוע ולא ייפתחו בימי שישי. הצהרונים יפעלו חמישה ימים בשבוע בקבוצות קבועות של עד 35 ילדים ובצוותים קבועים. בנוסף, ניתן יהיה לצרף בצהרונים ילדים משלוש כיתות לכל היותר, ובלבד שמספר הילדים שמרכיבים את הקבוצות השונות לא יעלה על 28.

אתמול הורה הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, לחדש היום את הלימודים בתלמודי התורה בניגוד לתקנות הקורונה. ההחלטה נוגעת לעשרות אלפי תלמידים. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא לציבור החרדי שלא לחזור ללימודים, ולשמור על הנחיות המאבק בנגיף. מנהלי תלמודי התורה קיבלו את ההנחיה מטעם מנהיג הציבור החרדי הליטאי, לאחר שמגעים בין נציגי הציבור החרדי לבין פרויקטור המאבק בקורונה בציבור זה, רוני נומה, הסתיימו ללא הבנות.

בתוך כך, בשבוע שעבר סיכמו נומה וועד הישיבות כי הישיבות החרדיות יחזרו לפעילות ביום שלישי הבא. לפי הסיכום, הישיבות יפעלו על פי מתווה קפסולות, בדומה למתווה שיושם בתקופת הלימודים הקודמת: התלמידים יישארו סגורים בישיבות למשך תקופה ארוכה, בכפוף לכך שנתוני התחלואה בציבור החרדי ימשיכו במגמת הירידה.

המתווה הנוכחי אמור להיות מהודק יותר. כך, התלמידים יבצעו בדיקות קורונה לפני כניסתם לישיבות בשבוע הבא, יחולקו לקפסולות סגורות למשך שבועיים ולאחר מכן יעברו בדיקת קורונה נוספת. במקרה שלא יתגלו חולים, הם יאוחדו לקפסולה אחת ולא יצאו מהישיבה לתקופה ארוכה, ככל הנראה עד חנוכה. לפני היציאה התלמידים יעברו בדיקת קורונה נוספת. במשרד הבריאות הביעו סיפוק מכך שעשרות ישיבות שלא פעלו לפי המתווה בזמן הלימודים הקודם החליטו להצטרף למתווה. קבינט הקורונה יצטרך להחליט על צעדי אכיפה נגד ישיבות שיפתחו את שעריהן שלא על פי המתווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ