משרד הבריאות: גובש נוהל לשלילת תקציבים מתלמודי תורה שיפרו תקנות חירום

במשרד אמרו כי הנוהל, שגובש במשרד המשפטים כלפי מוסדות החינוך הכללי והישיבות, יחול גם על תלמודי התורה - אך העילה לכך לא ברורה. המסמך נכתב לבקשת שר הבריאות אדלשטיין, לאחר שהבין כי המשטרה אינה מצליחה לאכוף את כל ההפרות

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פתיחת תלמוד תורה בירושלים הבוקר, בניגוד לחוק
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

משרד המשפטים גיבש נוהל לשלילת תקציבים ממוסדות חינוך שיפעלו בניגוד לתקנות החירום, ברקע פתיחת תלמודי תורה חרדיים היום (ראשון) שבהם לומדים עשרות אלפי תלמידים. בהודעה שפרסם היום הדסק החרדי במשרד הבריאות, בראשות האלוף במילואים רוני נומה, נמסר כי "מוסדות ועמותות שיפרו את ההנחיות ויפעלו בניגוד לחוק מסתכנים בהליך מינהלי או פלילי וכן בשלילת רישיון וביטול תקציבים במקרים המתאימים".

הנוהל אמור לחול על מוסדות כמו ישיבות גבוהות וישיבות הסדר, ובמשרד הבריאות הבהירו כי הנוהל שגובש כולל סנקציות על תלמודי התורה, אך לא ברור מהי העילה לכך. משרד המשפטים מסר בתגובה על פניית "הארץ" כי "בימים אלה נבחנות דרכים להתמודדות עם מוסדות ועמותות שיפרו את ההנחיות ויפעלו בניגוד לחוק, בין היתר באמצעות נקיטת הליך מינהלי או פלילי, שלילת רישיון או ביטול תקציבים במקרים המתאימים".

ל"הארץ" נודע כי הנוהל גובש בשבוע האחרון לבקשת שר הבריאות, יולי אדלשטיין, לאחר שמשרדי הממשלה הבינו כי האכיפה המשטרתית אינה מספיקה להתמודדות עם הפרה נרחבת של תקנות הקורונה במאות מוסדות חינוך - ובפרט בתלמודי התורה. בהודעת הדסק צוין כי בתיאום עם ראשי הרשויות הותרה פתיחת גני ילדים עד גיל שש, אך נכתב: "על אף הירידה ברמת התחלואה, חשוב להבהיר כי חל איסור מוחלט לפתוח תלמודי תורה או כל מוסד חינוכי המיועד לילדים מעל גיל שש שלא בתנאי פנימייה, בהתאם למתווה שנקבע בתקנות".

תלמוד תורה בבני ברק, היום. יו"ר דגל התורה הבהיר לנתניהו שהלימודים יימשכוצילום: אבישג שאר ישוב

בתוך כך שוחח הערב יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר לו כי הלימודים בתלמודי התורה צפויים להימשך חרף חריגתם מהתקנות. בהודעה מטעם גפני נמסר כי הוא "הבהיר לרה"מ" את דרישתו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב חיים קנייבסקי, להמשיך בלימודים.  

על פי תיקון לחוק יסודות תקציב המדינה, שנכנס לתוקף בסוף אוגוסט, מבחני התמיכה למוסדות תורניים - החלים על ישיבות, כוללים, מדרשות לבנות, ישיבות גבוהות וישיבות הסדר, התמיכה במוסדות תורניים תימשך "ככל שלימודים מתקיימים במבנה המוסד - תוך הקפדה על ההוראות שנקבעו לפי חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה (הוראת שעה)".

הבוקר הגיעו ללימודים רבבות תלמידים בני 13-5, מרביתם ממוסדות ה"פטור" - מוסדות בפיקוח חלקי של משרד החינוך, המונים כ-50 אלף תלמידים - ולצידם כ-10,000 ילדים נוספים שלומדים בתלמודי תורה חסידיים, הנמצאים תחת חסות רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס. לאחר ההודעה מטעם קנייבסקי מסר אמש נתניהו כי ינסה להיאבק בהחלטה, אך הדגיש: "לא נוכל לשלוח שוטרים לכל רחוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ