גמזו: נקצר בימים הקרובים את תקופת הבידוד ל-12 ימים

בדיון בכנסת הוסיף הפרויקטור כי הקיצור יותנה בבדיקת קורונה לאחר עשרה ימי בידוד. בהתייחס לסוגיית החזרה ללימודים אמר: "המנוע של המגפה זה נערים וצעירים, יש להמתין את פתיחת מערכות החינוך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גמזו בוועדת הבריאות של הכנסת, היום

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (שני) בוועדת הבריאות של הכנסת כי תקופת הבידוד לאחר חשיפה לחולה מאומת תקוצר בקרוב ל-12 ימים. "תוך מספר ימים נקצר את הבידוד ל-12 ימים, על ידי בדיקה שתבוצע אחרי עשרה ימים", הסביר. יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (הליכוד), אמר לגמזו כי "כל יום בידוד זו השפעה ישירה על המשק". לדבריו, "קודם כל הבריאות, אבל אם אפשר לחסוך בימי בידוד אפשר להטיב עם הכלכלה".

קיצור תקופת הבידוד לחשודים בהדבקה - להבדיל מהבידוד לחולים מאומתים - מבוסס על המידע הרפואי שנצבר על הנגיף עד כה, לפיו מרבית הנדבקים מפתחים תסמינים בשבוע הראשון שלאחר ההדבקה, וכ-97% מהנדבקים מפתחים תסמינים עד היום ה-11. לכן, אם בחלוף עשרה ימים מההדבקה לא התגלו תסמינים, הסיכון להדבקה והפצה של הנגיף יורד משמעותית.

ירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

הסיבה שהקיצור לא יושם עד כה היא חוסר יכולת להקצות למהלך את בדיקות הקורונה הדרושות. עד כה, כ-70 אלף הבדיקות ביום שיכולה ישראל לבצע נדרשו לאיתור נדבקים ולקטיעת שרשראות ההדבקה. עם הירדה בתחלואה בימים האחרונים, הבדיקות זמינות יותר וניתן להקצות את חלקן לביצוע בדיקה נוספת לאחר עשרה ימים בידוד.

גמזו התייחס בדבריו גם לסוגיית החזרה ללימודים ואמר: "המנוע של המגפה זה נערים וצעירים, ששיעור התחלואה הסימפטומטית הקשה שלהם הוא נמוך. הם נדבקים, נושאים, לרוב לא חולים ודוחפים קדימה את ההדבקה לגילאים המבוגרים יותר". לדבריו, "אין סכר שיכול לעמוד בפני הזרם הזה ולכן החשיבות במניעת ההדבקות באוכלוסייה הזו. יש להמתין עם פתיחת מערכות חינוך ביסודי ובתיכון  ולעשות זאת בזהירות. כי בסוף אותם ילדים ונערים נמצאים באינטרקציה עם המבוגרים והקשישים, גם אם היא נמוכה".

"כרגע אנחנו במקדם הדבקה של 0.6", ציין גמזו, "בזמן סגר שני עם אוכלוסייה עייפה, להגיע למקדם הדבקה כזה זו תעודת כבוד לכל החברות במדינת ישראל. עם כל הקושי הציבור לקח את הנושא ברצינות, האזרחים שלנו אחראים, הם שיתפו פעולה והאמון שלהם בהחלטות היה גבוה". לדבריו, "מערכת הבריאות בישראל חזקה ואיתנה, בנויה על עוצמה, מסירות ואנשי צוות חדורים. אחוזי התמותה כאן הם מהנמוכים בעולם. פה לא יהיה איטליה, אף פעם".

בתוך כך, פורום 15 הערים העצמאיות הודיע כי יתחיל להפעיל את הגנים לגילאי שלוש עד שש במתווה מצומצם. לדברי הפורום, המתווה יאפשר לפתוח את המוסדות לכלל הילדים מבלי שסייעות יצטרכו לעבור בין מספר רב של גנים. לפי המתווה, ילדים יגיעו חמישה ימים בשבוע לגן ובימי שישי יישארו בבית ויתקיים קשר מרחוק עם הגננת. בפורום קראו למשרד החינוך לאמץ את המתווה. פורום 15 הערים כולל את תל אביב, אשדוד, באר שבע, גבעתיים, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, כפר סבא, נתניה, פתח תקוה, ראשון לציון, רחובות, רמת גן ורעננה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ