קבינט הקורונה החליט שלא להקדים את פתיחת החנויות

לפי עמדת משרד הבריאות, בשלב זה אין אפשרות לחדש את המסחר. השרים יתכנסו בשבוע הבא לדיון נוסף, שיעסוק גם בצמצום מספר השלבים בתוכנית היציאה מתשעה לחמישה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק בנתניה, אתמול

קבינט הקורונה החליט היום (רביעי) שלא להקל עוד בהגבלות בשלב זה, ולדון בכך שוב בשבוע הבא בהתאם לנתוני התחלואה המעודכנים. לפי עמדת משרד הבריאות, אין אפשרות להקדים את פתיחת החנויות, שתוכננה ל-15 בנובמבר.

בהודעה משותפת משרד ראש הממשלה ולמשרד הבריאות נאמר כי בישיבה הוחלט שהמעבר משלב לשלב ביציאה מהסגר ייעשה לפי מדדי התחלואה ולא לפי תאריכים, וכי בין שלב לשלב יעברו לפחות 14 יום. עוד נאמר בהודעה כי בשבוע הבא ידונו השרים בצמצום מספר השלבים, מתשעה לחמישה.

פתיחת שנת הלימודים בקרית שמונה, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

בסרטון שפרסם היום ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא פנה לציבור ואמר: "אנחנו צריכים לעשות עכשיו שלושה דברים - קודם כל, לשמר את ההצלחה של הסגר שהושגה בעזרתכם. עשיתם מאמץ גדול ואני מודה לכם. הדבר השני הוא לעבור משלב לשלב בהדרגה. לא יהיו תשעה שלבים, יהיו פחות, אבל הם יהיו מדורגים. הדבר השלישי - אם נראה שיש עלייה בחזרה, כמו שקורה עכשיו במדינות אירופה, ניאלץ להחזיר בחזרה חלק מההגבלות".

בדיון היום קרא שר האוצר ישראל כץ לשרים לאפשר לעסקים הקטנים ולחנויות ברחוב, למספרות ולמכוני יופי וקוסמטיקה לחדש את פעילותם כבר ביום ראשון, להתיר איסוף עצמי מכל בתי העסק ממחר ולאשר חזרה ללימודים של כיתות א' עד ד' ב-1 בנובמבר. "משרד הבריאות חייב להפסיק את הסגר החונק על העסקים בישראל שסגורים כבר למעלה מחודש וחצי", אמר כץ בדיון.

שר הבריאות יולי אדלשטיין מסר: "אני מבקש מכל שרי הממשלה לנהוג באחריות ובממלכתיות, ובוודאי לא בפופוליזם. למען בריאות הציבור והכלכלה הישראלית מצופה מכולם להפיק לקחים מהיציאה המהירה מהסגר הראשון. בין היתר כדי לא להגיע לסגר שלישי אשר יגרום נזק עצום לכלכלה. במקום הצהרות, חובת משרד האוצר להעניק פיצוי הולם לכל הנפגעים מהסגר ולא להסתפק בדמי כיס".

אתמול אמרו במשרד החינוך כי דרישת משרד הבריאות לפצל את כיתות א'-ב' לקבוצות קטנות לא תאפשר חזרה מלאה של תלמידי השכבות הנמוכות לבתי הספר בקרוב, וכי הם ייאלצו ללמוד לסירוגין. בכיר במשרד החינוך אמר כי הדרישה נמסרה באופן רשמי רק אתמול. בתחילת שנת הלימודים פוצלו לקבוצות רק כיתות ג' ומעלה. לדברי הגורם, משרד החינוך לא הספיק להיערך לפיצול כל השכבות - שידרוש גיוס של כ-13 אלף מורים ועוזרי הוראה נוספים. היערכות כזו, לפי משרד החינוך, דורשת תוספת של מיליארדי שקלים, וכן כחמישה שבועות לצורך גיוס וקליטת המורים החדשים.

לנוכח עמדת משרד החינוך, הוצע לדחות את חידוש הלימודים בבתי הספר היסודיים ולהקדים במקום זאת את חידוש המסחר, שנכללה בשלב השלישי של היציאה מהסגר. ואולם, לפי משרד הבריאות, לא ניתן לעשות זאת כעת. במשרד הבהירו עוד כי יש להקפיד על מרווח של שבועיים ביישום השלבים, שכן פרק זמן זה מאפשר לעמוד על השלכות ההקלות.

שלשום פורסם כי משרד הבריאות מגבש מתווה שלפיו תלמידי כיתות א' עד ד' יחזרו ללמוד בבית הספר במשך חמישה ימים בשבוע, מ-1 בנובמבר. לפי טיוטת המתווה, הלימודים בכל ארבע השכבות יתקיימו בקפסולות של 18 תלמידים - ולא רק בכיתות ג'-ד' כפי שהיה לפני הסגר. התלמידים בכל השכבות יידרשו לעטות מסכות בזמן השיעורים, ויישארו בקפסולות גם בהפסקות ובזמן הארוחות - תוך העדפה שהן ייערכו באוויר הפתוח ובאופן מדורג.

לפי התכנון במשרד הבריאות, לכל כיתה יהיה מורה קבוע שלא ילמד כיתות אחרות. מורים מקצועיים - כמו מורי חינוך גופני, אמנות או מוזיקה - יוכלו לעבור בין הקפסולות, בתנאי ששיעוריהם ייערכו באוויר הפתוח או בחלל גדול. כל המורים יידרשו להקפיד על שמירת מרחק מהתלמידים ולעטות מסכות בזמן השיעורים, שבמהלכם חלונות הכיתה יישארו פתוחים. בנוסף, המורים ואנשי הצוות יידרשו לעבור בדיקות קורונה לפני שישובו ללמד ולעבוד בבתי הספר. המתווה יאסור על כניסה של מפעילים חיצוניים למוסדות הלימוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ