החיסון לקורונה: המכון הביולוגי הודיע על תחילת הניסויים בבני אדם ביום ראשון

לפי הודעת המכון, שלב הניסויים הקליניים יימשך כמה חודשים. בשלב הראשון ייערך ניסוי על שני מתנדבים ובהתאם לתגובותיהם הוא יורחב בהדרגה ל-80 איש

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכון הביולוגי בנס ציונה (ארכיון)
המכון הביולוגי בנס ציונה (ארכיון)צילום: דן קינן
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המכון הביולוגי בנס ציונה הודיע היום (ראשון) על תחילת הניסויים בבני אדם ביום ראשון‎ לצורך פיתוח חיסון לקורונה.

כולם מחפשים חיסון לקורונה. מי מוביל במרוץ?

לפי הודעת המכון, שלב הניסויים הקליניים בבני אדם יימשך כמה חודשים ויכלול שלושה שלבים. בשלב הראשון ייערכו בדיקות בטיחות ראשונות ב-80 מתנדבים בריאים בני 55-18 בבתי החולים שיבא והדסה. הניסוי ייחל ב-1 בנובמבר, תחילה על שני מתנדבים ובהתאם לתגובותיהם לחיסון יורחב בהדרגה עד ל-80 איש (40 בכל מרכז רפואי). כל מתנדב יקבל זריקת חיסון או זריקת פלצבו. לאחר כמה שעות השגחה, ישוחרר המתנדב לביתו להמשך מעקב של כשלושה שבועות. בתקופה זו יבחנו עורכי הניסוי אם הופיעו תופעות לוואי כלשהן ואם הופיעו נוגדנים לנגיף.

בשלב השני ייערכו בדיקות בטיחות רחבות ב-960 מתנדבים בריאים בני 18 ויותר. הניסוי צפוי להתחיל בדצמבר. הוא ייערך במקביל בכמה מרכזים רפואיים ברחבי הארץ ונועד להשלים את בדיקות הבטיחות בחיסון, לדייק את המינונים הנכונים ולהמשיך ולבחון מדדים ליעילותו.

בשלב השלישי ייערך ניסוי רחב היקף לבחינת יעילות החיסון בהשתתפות עד 30 אלף מתנדבים. הניסוי מתוכנן להתחיל בחודשים אפריל-מאי (בכפוף להצלחת שני השלבים הראשונים). מדובר בשלב האחרון, שלאחר סיומו המוצלח אפשר יהיה לאשר את החיסון ולחסן את כלל האוכלוסייה.

עד כה ייצר המכון יותר מ-25 אלף מנות חיסון עבור השלב הראשון והשלב השני של הניסויים הקליניים. בימים אלו יוצרה במכון כמות חיסון המספיקה למילוי כמיליון מנות נוספות.

בשלב הראשון, כדי באמת לבדוק שהחיסון בטוח, הזרקנו אותו לחיות שונות", אמרה אחת החוקרות במכון. "לא רק שהן באמת לא חלו ולא פיתחו סימני מחלה, הן גם ייצרו נוגדנים שהצליחו לנטרל את הנגיף האמיתי, את הנגיף האלים".

"אנחנו בפתחו של שלב חשוב ומכריע בכל מערכת הפיתוח הזאת", אמר מנהל המכון, פרופ' שמואל שפירא. "אני בטוח בחיסון שלנו וביכולת של מדעני המכון שפיתחו אותו, ולכן אני משוכנע שאנחנו מביאים חיסון טוב מאוד, יעיל ובטוח לכלל תושבי מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ