קבינט הקורונה אישר: חנויות ברחוב בערים לא אדומות ייפתחו ביום ראשון

ההחלטה התקבלה חרף התנגדות משרד הבריאות, שהזהיר מעלייה במקדם ההדבקה ■ תלמידים וסטודנטים יורשו ללמוד באוויר הפתוח בקבוצות קבועות של עד 20 ■ מליאת הכנסת ננעלה מבלי להצביע על החוק להפיכת אילת ואזור ים המלח ל"איי תיירות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנויות סגורות בנתיבות, בחודש שעבר

קבינט הקורונה אישר הערב (רביעי) לפתוח ביום ראשון חנויות השוכנות ברחוב בערים שאינן אדומות. זאת, חרף התנגדות משרד הבריאות. בנוסף, תלמידי בתי הספר יוכלו ללמוד בקבוצות של עד 20 באוויר הפתוח, והסטודנטים יורשו לחזור לקמפוסים באותם תנאים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בעקבות החלטת הקבינט: "כפי שהבטחנו בישיבה הקודמת, נפתח את חנויות הרחוב ביום ראשון הקרוב. אנחנו מאפשרים ארבעה לקוחות בכל עת, לא יותר מזה. אני מבקש מכולם לכבד את הכללים הללו. אנחנו יודעים שיש עלייה מסוימת בתחלואה, ולכן אם נראה בסוף השבוע הבא, לקראת השלב השלישי, שיש עלייה בתחלואה, נצטרך לעצור ואולי אפילו להדק את ההגבלות".

היום דיווח "הארץ" כי משרד הבריאות מתנגד לפתיחת החנויות כמתוכנן, בטענה שמצב התחלואה אינו מאפשר זאת. קבינט הקורונה קבע בעבר כי התנאי למעבר לשלב הבא במתווה היציאה מהסגר הוא מקדם הדבקה נמוך מ-0.8. כעת מקדם ההדבקה הוא 0.88, והוא נמצא במגמת עלייה. שר הבריאות יולי אדלשטיין הצביע נגד פתיחת החנויות בישיבת הקבינט היום, וכמוהו השרה לשוויון חברתי מירב כהן.

בשבוע שעבר החליט קבינט הקורונה לאפשר פתיחת חנויות השוכנות ברחוב ביום ראשון הקרוב, בהתאם לנתוני התחלואה. שר האוצר ישראל כץ ושרים נוספים דרשו להתיר פתיחת חנויות כבר השבוע, אבל נתניהו ואדלשטיין התנגדו לכך. לאחר ישיבת הקבינט פנה נתניהו לסוחרים, וביקש מהם "לשתף פעולה עוד כמה ימים".

אדלשטיין אמר היום בוועידת הבריאות של חדשות 12 כי אם החנויות אכן ייפתחו ביום ראשון הקרוב, הדבר לא יאפשר ליישם את השלבים הבאים ביציאה מהסגר. הוא הסביר כי הוא אינו רוצה לומר לסוחרים "תפתחו, הכל בסדר, תקחו בחזרה את העובדים, תזמינו את הספקים" - ואז לדרוש מהם לסגור את החנויות שוב בעוד כמה שבועות.

השר כץ מסר הערב: "אני מברך על החלטת קבינט הקורונה לאשר את פתיחת חנויות הרחוב ביום ראשון. בעלי העסקים הקטנים ניצבים בחזית המאבק הכלכלי בקורונה ושילמו מחירים גבוהים מאוד בשל ההגבלות, ואנחנו מחויבים לעשות הכל כדי לאפשר להם לחזור לעבודה. אני משוכנע שבעלי העסקים והעובדים יקפידו על ההנחיות".

קבינט הקורונה אישר גם את התקנות שיאפשרו למוסדות האקדמיים לפעול, בתנאים שקבעו הקבינט ומשרד הבריאות - בשטח פתוח, בקבוצות קבועות של עד 20 סטודנטים ועם מרצים קבועים. התקנות יועברו למוסדות מחר, וצפויות להיכנס לתוקף ביום ראשון. שר ההשכלה הגבוהה, זאב אלקין, מסר כי "זה צעד קטן ראשון של מערכת ההשכלה הגבוהה בדרך ליציאה מהסגר, שאמור לאפשר למוסדות להשכלה גבוהה להתחיל בהוראה פרונטלית".

בתוך כך, מליאת הכנסת ננעלה מבלי שהח"כים הצביעו על החוק שנועד להפוך את אילת ואזור ים המלח ל"איי תיירות". החוק, שאותו יזמה שר התיירות אורית פרקש-הכהן, אושר קודם בוועדת החוקה, שחבריה דחו את ההסתייגויות שהציג משרד הבריאות. הוועדה קבעה כי הממשלה כי הממשלה תהיה רשאית להכריז על אזורים נוספים כעל איי תיירות ולהקל על פעילותם של עסקים ואטרקציות באזורים אלה. 

חבר הכנסת יואב סגלוביץ (יש עתיד), שתמך בהצעה וביקש להקל עוד עם איי התיירות, תקף את הממשלה בשל הימנעותה מקידום החוק. "עם סגירת מליאת הכנסת נכחו 23 חברי קואליציה מול 12 חברי אופוזיציה, והקואליציה לא הביאה את החוק שייתן לאילת לעבוד, לתפקד ולנשום", אמר, והוסיף כי זוהי "בושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ