עידו אפרתי
עידו אפרתי

קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (ראשון) לדיון על האפשרות להטיל עוצר לילי בעקבות המשך העלייה בתחלואה, ובמקביל לדיונים על המשך ההקלות. זאת, בצל העלייה במקדם ההדבקה (R) שעומד הבוקר על 1.04, הגבוה ביותר מאז 25 בספטמבר, לפני יום הכיפורים. מקדם הדבקה גדול מ-1 מלמד כי כל אדם הנושא את הנגיף מדביק בממוצע יותר מאדם אחד, מה שמעיד על התפשטות המגפה. מקדם ההדבקה הגבוה ביותר הוא בחברה הערבית (1.07). בחברה החרדית עומד מקדם ההדבקה על 0.92, ובשאר האוכלוסייה על 0.94.

>> קורונה בישראל: מונשמים, מתים, מובטלים >> כל הנתונים על המגפה: מעקב עולמי >> חיסון לקורונה: מי מוביל במרוץ?

שרי קבינט הקורונה דנו בשבוע שעבר על דרכים לצמצם את התפשטות הנגיף, אבל לא הגיעו להסכמה. במשרד הבריאות סבורים כי עוצר לילי אינו פתרון מתאים ולא צפוי לשפר את נתוני התחלואה.

בכיר במשרד הבריאות אמר כי ניתן להטיל עוצר לילי ולבדוק את השפעתו, "אבל לא תוך כדי התקדמות בתוכנית היציאה ופתיחת מקומות נוספים". גם פרופ' רוני גמזו, שסיים בסוף השבוע את תפקידו כממונה על המאבק בקורונה, אמר ביום חמישי כי לעוצר הלילי לא אמור להיות אפקט משמעותי, מפני שממילא המסעדות וחלק גדול מתחום הפנאי לא פועלים. "אני לא בטוח שיש מדינה שנמצאת ברמת הסגירות שלנו שמטילה עוצר לילי", אמר.

בית החולים הדסה עין כרם בירושלים, החודשצילום: אוהד צויגנברג

במקביל לדיון על הדרכים להיאבק במגפה, שרי קבינט הקורונה צפויים לדון היום גם על המשך ההקלות - חידוש הלימודים בכיתות ה'-ו' ופתיחה של קניונים ומרכזים מסחריים. במשרד הבריאות סבורים כי הקלות אלו צפויות להגדיל את התחלואה.

לפי מתווה היציאה מהסגר שאושר בחודש שעבר, התנאי למעבר משלב לשלב בהקלות הוא מקדם הדבקה נמוך מ-0.8 ופחות מ-2,000 נדבקים חדשים ביום. מקדם ההדבקה היה לפני כחודש 0.6, ומספר הנדבקים היומי היה קטן מ-500. נתוני הפתיחה המוצלחים שלאחר הסגר גרמו לכך שראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לקצר את תכנית היציאה מתשעה לשישה שלבים. לפני כשבועיים התנגד משרד הבריאות לחידוש המסחר מפני שמקדם ההדבקה היה 0.88, אולם החנויות נפתחו בכל זאת. בשבוע שעבר אמר נתניהו כי לא יאושרו הקלות נוספות ללא שיפור במדדי התחלואה.

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, מאמש אובחנו 164 נדבקים חדשים בקורונה. לפי הנתונים, כיום ישנם 7,947 חולים פעילים. מאמש מתו 11 חולי קורונה, ומתחילת המגפה מתו 2,732 חולים. 298 חולים מאושפזים במצב קשה, ו-129 מהם מחוברים למכונת הנשמה. אתמול נערכו 12,890 בדיקות קורונה, ושיעור הנבדקים שהתגלו כחיוביים הוא 2.3%. "הארץ" מפרסם באופן שוטף את השינוי היומי במספר הנדבקים בקורונה. השינוי מחושב לפי נתוני משרד הבריאות בדרך הבאה: סך הנדבקים העדכני פחות מספר הנדבקים שדווח עד אתמול בחצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ