פרויקטור המאבק בקורונה: "אנחנו במצב חירום"; מקדם ההדבקה בעלייה

37% מחולי הקורונה בישראל גרים ב-43 יישובים המוגדרים "אדומים" ו"כתומים". בבתי החולים אין שינוי בנתוני המאושפזים בשל קורונה, אך בממשלה שוב שוקלים להטיל סגר ארצי

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק מחנה יהודה בירושלים, בשבוע שעבר
עידו אפרתי

העלייה בתחלואה בקורונה נמשכת, ומקדם ההדבקה הארצי (R) - המעיד על מספר האנשים שמדביק בממוצע כל חולה קורונה - עלה שוב ועומד היום (שלישי) על 1.17, לעומת 1.07 בשבוע שעבר. גם מספר הנדבקים החדשים בנגיף מדי יום נמצא במגמת עלייה. בשבוע האחרון עבר מספר זה את רף האלף, ואתמול אף הגיע לכ-1,248. הממוצע השבועי עומד על 938 נדבקים חדשים בקורונה ביום.

"אנחנו במצב חירום", אמר היום (שלישי) פרויקטור המאבק בקורונה פרופ' נחמן אש, בתום הערכת המצב היומית של משרד הבריאות. "יש עלייה בתחלואה יחד עם תחושה בציבור שהקורונה הלכה. נתכנס לחשוב מה הצעדים המיידיים שצריך לעשות כהמלצה לקבינט. בינתיים נמשיך את הצעדים האינטנסיביים סביב החקירות, הבדיקות, הבידודים".

בפילוח התחלואה לפי קבוצות אוכלוסייה מעידים הנתונים כי בציבור המכונה "כללי" - שאינו כולל את האוכלוסייה החרדית והערבית - מקדם ההדבקה הוא הגבוה ביותר ועומד על 1.2, בציבור הערבי עומד מקדם ההדבקה על 1.17 ואילו בציבור החרדי מקדם ההדבקה הוא 1.01. בנתוני שיעור הבדיקות החיוביות קיימת מגמת עלייה מתונה יחסית, ושיעורן הוא כיום סביב ה-2.5%.

רשימת היישובים המוגדרים "אדומים" ו"כתומים" כוללת כיום 43 יישובים, רובם המוחלט ערביים, שמהווים 37% מהתחלואה בקורונה בישראל. במשרד הבריאות מוטרדים מקצב צעדי הפתיחה של המשק, וכן מהצפיפות הרבה בקניונים בסוף השבוע, במסגרת המתווה הניסיוני להפעלתם. "נעשו טעויות ביציאה לפיילוט הזה, חלקן על ידינו. יצרנו את הצפיפות בתוך הקניונים", אמר סגן שר הבריאות, יואב קיש, בראיון לכאן רשת ב' בתחילת השבוע.

רחוב יפו בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

בבתי החולים אין בשלב זה שינויים משמעותיים בנתוני האשפוז של חולי קורונה. 511 חולי קורונה מאושפזים כיום בבתי החולים ברחבי הארץ, בהם 267 חולים שמצבם קשה, 89 מהם מונשמים. עם זאת, בישיבה שקיימו מנהלי בתי החולים בשבוע שעבר עם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי בנושא חיסון צוותי רפואה נגד קורונה, התריעו המנהלים כי ישראל צפויה לחוות גל תחלואה נוסף - ואולי אף יותר מאחד - עד שהחיסונים יגיעו לארץ.

"הגל השלישי נמצא מעבר לפינה והוא יהיה קשה במיוחד, בין השאר בשל השילוב בין עונת החורף, שמביאה איתה מקרי שפעת רבים מדי שנה, ובין חולי הקורונה", כתב השבוע מנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה, פרופ' מסעד ברהום. "אמנם כרגע יש שקט יחסי ורמת התחלואה במדינה נמוכה, אבל ברגע שהיא תעלה, ואין לי ספק שהיא תעלה, זה יהיה כמו אש בשדה קוצים", הוסיף. בינתיים, חלה עלייה במספר אנשי צוות רפואי שנשלחו לבידוד, ומספרם עומד כיום על 883 לעומת 611 לפני כשבוע.

בהסתמך על האמירות הללו ועל הלך הרוח בצמרת משרד הבריאות, מתרבים הסימנים לכך שייתכן כי יוטל סגר ארצי נוסף בשבועות הקרובים. נשקלת גם אפשרות להטיל שני סגרים קצרים, אולם בממשלה טרם התקבלה החלטה בנושא. שר המודיעין אלי כהן אמר אתמול בראיון לחדשות 12, כי מדובר ב"תחליף לסגר אחד ארוך, לקראת פסח, שגם הוא נשקל", בעוד שאת שני הסגרים הקצרים הגדיר "סגרים מדודים במטרה להוריד חזרה את היקף התחלואה".

כהן הוסיף: "בתחילת השנה הבאה צפויים להגיע לישראל ראשוני החיסונים. להערכתנו, זה יקרה בסוף הרבעון השני, כנראה במאי-יוני. כאשר יחל מבצע החיסונים, נהיה במצב שמרבית האוכלוסייה או לפחות חלק הארי שלה תהיה מחוסנת לקראת הקיץ. יש לנו עוד חצי שנה לעבור עד אז ובמהלכה ייתכן שנדרש לסבבים הקצרים האלה של סגרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ