בעקבות התנגדות משרד הבריאות, הממשלה נסוגה מסגר לילי ובוחנת חלופות

ישיבת הממשלה שתוכננה להיערך הערב תידחה למחר. אתמול אמר המשנה ליועמ"ש כי יש קושי משפטי להטיל סגר לילי כל עוד משרד הבריאות אינו תומך בו

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, היום
נעה לנדאו

בממשלה נסוגו מהטלת סגר לילי ובודקים חלופות אליו בשל קשיים משפטיים שהתעוררו באישורו, כך לפי לשכת ראש הממשלה. הקשיים שאליהם מתייחסת לשכת ראש הממשלה נעוצים בהתנגדות משרד הבריאות למהלך, וההבהרה מטעם היועמ"ש שלפיה לא יוכל להגן עליו בבג"ץ אם יוגשו עתירות נגדו. ישיבת הממשלה שתוכננה להיערך הערב תידחה וצפויה להתקיים מחר.

מוקדם יותר פורסם כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, אמר אתמול בישיבת קבינט הקורונה כי יש קושי משפטי להטיל סגר לילי. זאת משום שמשרד הבריאות סבור שהוא לא יעיל. ההצעה, שאושרה אתמול בישיבה, הועלתה על ידי המטה לביטחון לאומי (המל"ל) ולא זכתה לגיבוי ממשרד הבריאות. במשרד סבורים כי הסגר לא יוכל להשפיע באופן ממשי על עקומת התחלואה.

ירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

נזרי הסביר לשרים כי תהיה בעיה להגן על הסגר הלילי בבג"ץ אם תוגש נגדו עתירה. הוא הוסיף כי לא ניתן להצדיק הגבלה של זכויות יסוד של אזרחים, כמו חופש התנועה, ללא עמדה מקצועית המנמקת את יעילותה במאבק בקורונה. לדבריו, ההחלטה גם מנוגדת לחוק הקורונה שאושר בכנסת, שקובע כי הממשלה צריכה להשתכנע שההגבלות אכן נחוצות ועשויות להשיג את יעדן.

רעיון הסגר הלילי עלה לפני כחודש כצעד מקביל להקלה בהגבלות הקורונה. כבר אז התנגדו להצעה אנשי משרד הבריאות והממונה על המאבק בקורונה לשעבר, פרופ' רוני גמזו. גם היום מתחו בכירים במערכת הבריאות ביקורת על ההחלטה, ואחד מהם אמר: "זה לא יעזור, אין בזה שום היגיון אפידמיולוגי. סתם מורחים זמן".

"לסגור קניונים - זה הגיוני וסביר שיועיל, לסגור אנשים בלילה - לא הגיוני ולא סביר שיועיל", אמר הבוקר פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור. לדבריו, "מדיניות הממשלה היא לעשות ההפך מההיגיון האפידמיולוגי. המל"ל מזיק שוב ושוב לביטחון הלאומי הבריאותי כאשר הוא מתעקש לדחוף לצעדים שמזיקים לבריאות, לחברה ולכלכלה וגם למאבק בקורונה, בניגוד להמלצות המקצועיות, להיגיון ולמחשבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ