המתמחים ברפואה מאיימים לשבות מיום שני: "אנחנו קורסים תחת הנטל"

המתמחים דורשים לקצר את התורנויות בבתי החולים מ-26 שעות. השביתה אמורה להתחיל בשבוע שבו יחל מבצע החיסונים לקורונה בבתי החולים

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתמחים מפגינים בירושלים, השנה
עידו אפרתי

המתמחים ברפואה מאיימים לשבות מיום שני הקרוב כחלק ממאבקם לקיצור התורנויות בבתי החולים מ-26 שעות. לפי הודעת ארגון המתמחים "מרשם", במסגרת השביתה יעבדו המתמחים במתכונת שבת. השביתה אמורה להתחיל בשבוע שבו יחל מבצע החיסונים לקורונה בבתי החולים.

בהודעה נמסר כי ההחלטה נובעת מהעובדה ששר הבריאות, יולי אדלשטיין, עדיין לא הורה על תחילת הפיילוטים לקיצור התורנויות, ובשל הארכת ההיתר המאפשר את העסקת המתמחים בתורנויות של 26 שעות.

מתמחים מפגינים בתל אביב, השנהצילום: מוטי מילרוד

"מנצלים את המחויבות שלנו למטופלים, מנצלים את העובדה שאנחנו קורסים תחת הנטל ואין לנו זמן לדאוג לעצמנו. היום אנחנו אומרים לא עוד", מסרה יו"ר מרשם, ד"ר ריי ביטון. "אנחנו שבעים מהבטחות חסרות תוחלת. הגיע שלב המעשים. אנחנו דורשים קיצור תורניות עכשיו".

לאחרונה הציג ארגון המתמחים למשרד הבריאות ולמשרד העבודה והרווחה מודלים שונים לקיצור התורנויות, אולם אלה טרם אומצו. השבוע ערכו המוחים צעדה אל ביתו של אדלשטיין בהרצליה. המפגינים נשאו לפידים וקראו: "באנו חושך לגרש – לא עובדים 26".

ביוני האחרון הבטיח אדלשטיין כי יפעל לקיצור משך המשמרות של המתמחים בבתי החולים. "צריך תוספת תקנים באופן מיידי", אמר אז השר, "זה יסייע לנו גם בהתמודדות עם הקורונה ובכלל. צריכים לעשות צעדים אמיצים בנושא ההכשרה והגדלת מספר הלומדים, ואולי גם שינוי קריטריונים בקבלה ללימודי רפואה". עוד אמר אדלשטיין: "יש מאות אנשים שמחכים להתמחות. תוספת תקנים תאפשר לנו שיפור גם באופן מיידי וגם בקביעת תוכנית רב-שנתית, שכל שנה יתווספו עוד רופאים".

מאבק המתמחים לקיצור שעות התורנות מתנהל כבר שנים ,והתעורר מחדש בתקופת מגפת הקורונה. בשבועות האחרונים פורסמו בכלי התקשורת עדויות רבות של מתמחים לגבי הקושי וההשלכות של עבודה בתורנות של 26 שעות במשך שנות ההתמחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ