משרד הבריאות יחייב את כל השבים מחו"ל להיכנס לבידוד משבת הבאה

המנכ"ל חזי לוי חתם על צו שיחייב גם את החוזרים ממדינות ירוקות להיכנס לבידוד. ההחלטה באה כשברקע המעקב אחר תנועת הישראלים לאיחוד האמירויות, וההערכה כי כ-250 מהם יחזרו חולים בקורונה החודש

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעים בנתב"ג, ביום ראשון
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, חתם על צו שמחייב את כל השבים לישראל מחו"ל בבידוד, החל משבת הבאה. ההחלטה התקבלה כשברקע עלייה בתחלואה בקרב הישראלים החוזרים מאיחוד האמירויות, המוגדרת מדינה ירוקה.

בשלב זה טרם פורסם הצו ולא ברור אם הוא מתיר לשבים ממדינות ירוקות להמיר את תקופת הבידוד בהסכמה לביצוע שתי בדיקות קורונה (אחת עם הנחיתה בארץ ואחת נוספת כעבור כמה ימים), כמו במתווה שנידון במשרד הבריאות בימים האחרונים. כיום אין אפשרות חוקית לכפות על אדם לבצע בדיקת קורונה. לכן, ידיו של המשרד כבולות בנוגע לשבים מחו"ל בהקשר הזה, והאמצעי העומד לרשותו הוא חובת הבידוד.

עמדה לבדיקת קורונה בנתב"ג, בחודש שעברצילום: אוהד צויגנברג

ישראלים רבים נסעו לאחרונה לאמירויות, וחוסר ההקפדה שלהם על הכללים, הביא לכך שחלקם חוזרים לארץ חולים. על פי גורמים במשרד, כ-30 אלף ישראלים אמורים לבקר החודש בדובאי, ובמשרד צופים שכ-250 יאובחנו כנשאים. השבוע פורסם ב-TheMarker כי במשרד הבריאות שקלו להפוך את כל המדינות לאדומות כדי להתמודד עם ייבוא התחלואה מאיחוד האמירויות. בבסיס השיקולים היה ניסיון של ישראל להימנע ממשבר דיפלומטי מול מדינת המפרץ.

החל מיום שלישי האחרון, תקופת הבידוד קוצרה לעשרה ימים, במקום 12 עד אז. קיצור תקופת הבידוד למי שקיים חשש שנדבקו בנגיף - להבדיל מבידוד לחולים מאומתים - מבוסס על המידע הרפואי שנצבר על הקורונה עד כה, לפיו מרבית הנדבקים מפתחים תסמינים בשבוע הראשון שלאחר ההדבקה, וכ-97% מהנדבקים מפתחים תסמינים עד היום ה-11. לכן, אם בחלוף עשרה ימים מההדבקה לא התגלו תסמינים, הסיכון להדבקה והפצה של הנגיף יורד משמעותית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ