קבינט הקורונה הכריע: כל הישראלים החוזרים מחו"ל יחויבו בבידוד במלוניות

ההחלטה תיכנס לתוקף ביום רביעי ב-22:00, וישראלים שיחזרו מחו"ל עד אז יחויבו בבידוד ביתי. זרים מכל המדינות לא יורשו להיכנס לארץ, פרט למקרים חריגים. נתניהו: "המוטציה מתפשטת, צריך לסגור את השמיים במהירות"

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, בשבוע שעבר
ג'ודי מלץ

קבינט הקורונה קבע הבוקר (שני) כי כל הישראלים השבים לארץ מחו"ל יחויבו להיכנס לבידוד של שבועיים במלוניות הקורונה. ההחלטה תיכנס לתוקף ביום רביעי ב-22:00 - בתוך 48 שעות מאישור התקנות בנושא - וישראלים שיחזרו מחו"ל עד אז יחויבו בבידוד ביתי של שבועיים. בנוסף, הוחלט לאסור באופן מיידי על כניסת זרים מכל המדינות, פרט למקרים חריגים, ובהם דיפלומטים. ההחלטות התקבלו על רקע החשש מהתפשטות המוטציה בנגיף שהתגלתה בבריטניה. 

מחויבי בידוד במלוניות יוכלו לקצר את משך הבידוד לעשרה ימים אם יבצעו שתי בדיקות קורונה שיימצאו שליליות, בכניסה לישראל ולאחר תשעה ימים. עוד נקבע כי אם ייגמר המקום במלוניות, ייקבע סדר עדיפות לבידוד בהן וחלק מהנוסעים יועברו לבידוד ביתי. התקנות החדשות תקפות לעשרה ימים.

תחילת מבצע החיסונים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

הלילה הודיעה רשות האוכלוסין כי האיסור על כניסה לישראל מבריטניה, מדנמרק ומדרום אפריקה חל גם על עיתונאים זרים (אם כי לא על דיפלומטים). עיתונאים המגיעים מכל מדינה אחרת יורשו להיכנס כפוף להצגת אישור עלייה לטיסה. ייתכן, עם זאת, שתהיה דרישה לבידוד במלונית עם כניסתם לישראל.

אשר לכניסת זרים, נכון לחודש הנוכחי, המדינה מתירה לזרים להיכנס לארץ רק במקרים מיוחדים. בין היתר, הכניסה לישראל הותרה עד כה לזרים הנשואים לאזרחי ישראל, הורים לקטינים ישראלים, אמנים וספורטאים, חיילים בודדים, אנשי עסקים ואנשי דת. בשלב זה לא ברור באילו מקרים חריגים תאושר הכניסה לארץ בהתאם להחלטה החדשה.

"ביקשתי את כינוס הקבינט למטרה אחת והיא סגירת השמיים", אמר נתניהו בדיון הקבינט, "מאז הישיבה אמש, המוטציה הולכת ומתפשטת בהרבה מאוד מדינות וברור לנו שאנחנו בתחילתה של התפשטות מהירה מאוד". לדבריו, "צריך לצמצם ככל האפשר את המסה הוויראלית שנכנסת לארץ... כדי לעשות את הדבר הזה אני מבקש לשכפל את מה שעשינו בגל הראשון של הנגיף: לסגור את השמיים במהירות האפשרית".

תחילת מבצע החיסונים בבית החולים וולפסון, אתמולצילום: הדס פרוש

אתמול הוחלט לחייב בבידוד במלונית רק ישראלים שחוזרים משלוש מדינות – בריטניה, דרום אפריקה ודנמרק – עקב התפשטות מוטציות חדשות של הנגיף במדינות אלה. הקבינט לא הגיע אתמול להכרעה בנוגע להגבלות חדשות במשק. 

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר הבוקר בסיור בסניף קופת חולים לאומית בתל אביב כי הוא "רואה בחומרה את חוסר היכולת של השרים להחליט על צעדים למאבק בתחלואה". לדבריו, "את ההשפעות של החיסונים נרגיש עוד חודשיים-שלושה. להניח שאפשר להמשיך ללא צעדי ריסון עוד חודשיים, זה להניח שעוד אלפים יגיעו לבתי חולים וחלקם ימותו לצערי הרב. לדבר הזה אני לא מוכן להסכים".

ההגבלות שעומדות על הפרק מכונות "ריסון מהודק" וכוללות הפסקה של פעילות המסחר ומקומות העבודה שבהם מקבלים קהל, לרבות קניונים ושווקים, והפסקת פעילות בתי ספר בערים כתומות ואדומות לשלושה שבועות.

מבצע החיסונים החל הבוקר בקופות החולים, ומתמקד בשלב זה במבוגרים בני 60 ויותר ובאנשים בעלי מחלות רקע, המעמידות אותם בסיכון גבוה לתחלואה קשה אם ידבקו בנגיף. כבר אתמול התחילו להתחסן אלפים מקרב הצוותים הרפואיים של בתי החולים וקופות החולים. כ–170 אלף ישראלים זומנו לקבוע תור לחיסון הקורונה בשבועות הקרובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ