שר הבריאות: בזבזנו זמן יקר, אנחנו במצב קריטי ואין מנוס מסגר

על רקע התחלואה הגוברת, הכריז אדלשטיין: "אנחנו בעיצומו של גל שלישי, פספסנו את הרכבת של הריסון המהודק". דו"ח המרכז למאבק בקורונה: בקצב הנוכחי יהיו 10,000 נדבקים ביום עד אמצע ינואר

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדלשטיין בבית החולים וולפסון, השבוע
עידו אפרתי

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הבוקר (שלישי) כי אין אפשרות להוריד את התחלואה בישראל ללא סגר. לדבריו, "בזבזנו זמן יקר. פספסנו את הרכבת של הריסון המהודק". אדלשטיין אמר את הדברים בביקור במגדלי היום התיכון, דיור מוגן בגני תקוה שבו החל מבצע החיסונים. לדבריו, "הגענו ללמעלה מ-5% מאומתים, ומקדם ההדבקה עומד היום על 1.3. אנחנו בגל שלישי".

שר הבריאות אמר את הדברים יומיים לאחר פתיחתו של מבצע החיסונים - ועל רקע נתוני התחלואה המאמירים. על פי נתוני משרד הבריאות, עד אתמול בערב בוצעו 29,596 חיסונים - 17,847 מהם בקופות החולים, ו-11,749 בבתי החולים. לדברי אדלשטיין, "זה נתון מדהים שמעיד על היענות יפה מאוד של הציבור להתחסן", אך "עד שהחיסונים ישפיעו ייקח בין חודשיים לשלושה. בינתיים אנחנו חייבים לשמור על בריאות של אזרחי ישראל, ולהוריד את התחלואה".

פרופ' אש מתחסן לקורונה, שלשום. "אנחנו נמצאים בעלייה של מספרי החולים כבר שבוע-שבועיים"

לפי דו"ח מרכז המידע למאבק בקורונה שפורסם הבוקר, "ללא צעדי בלימה חריפים נוספים, על סמך קצב התפשטות המגפה הנוכחי, נחצה את ה-10,000 נדבקים ליום עד לאמצע חודש ינואר". בדו"ח נכתב כי מקדם ההדבקה (R) נמצא בעלייה, ועומד כעת על 1.3. מקדם ההדבקה מעיד על מספר האנשים שכל נשא קורונה מדביק בממוצע. במשרד הבריאות הציבו רף של 2,500 נדבקים ביום עם מקדם הדבקה של 1.32 כדי לדרוש הטלת הגבלות נוספות.

מוקדם יותר היום אמר הממונה על המאבק בקורונה, פרופ' נחמן אש, כי יש לנקוט ב"צעדים מיידיים" על מנת לצמצם את התחלואה בקורונה. בריאיון לגלי צה"ל אמר אש כי ההחלטה בעניין תתקבל מחר לכל המאוחר, וכי סגר הוא "בהחלט אחת האפשרויות על הפרק". לדבריו, הזמן שייקח להפחית את התחלואה תלוי בהיקף ההגבלות. "אם הולכים לריסון מהודק הוא ייקח כחמישה שבועות, כדי לרדת במספרי המאומתים בצורה משמעותית", אמר. "סגר מלא הוא יותר קצר, אני מעריך שנצטרך סגר לכשלושה שבועות", הוסיף.

חגיגות לרגל פתיחת מבצע החיסונים באיכילוב, שלשום. אש: "המספרים עולים מדי יום וצריך לנקוט בצעדים מיידיים"צילום: תומר אפלבאום

אש הוסיף ואמר כי "יש התלבטות באיזה צעדים לנקוט, האם לקבל את ההמלצה הראשונית שלנו לריסון מהודק או ללכת למשהו יותר הדוק כמו סגר". לדבריו, "לאור העלייה במספרים, ולאור העיכוב בהחלטה, מאוד יכול להיות ש(סגר) הוא הצעד היותר נכון כרגע".

גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, התייחס הבוקר לאפשרות של הטלת סגר. "הבאנו לשולחן הדיונים גם את ההמלצה לריסון מהודק וגם את ההמלצה לסגר", אמר באולפן ynet, "אני מניח שריסון מהודק כבר לא ייתן את מה שמצופה, אנחנו צריכים לבלום את התחלואה בעודה באיבה".

אש ולוי אמרו את הדברים על רקע העלייה בתחלואה בשבועות האחרונים. "אנחנו נמצאים בעלייה של מספרי החולים כבר שבוע-שבועיים", ציין אש, "המספרים עולים מדי יום וצריך לנקוט בצעדים מיידיים. הבוקר אנחנו סביב ה-3,500 מאומתים".

אכן, מספר החולים הנדבקים החדשים שדווח אתמול עמד על 3,646 לעומת 2,867 לפני שבוע. כמו כן, שיעור הבדיקות החיוביות אתמול עמד על 4% מתוך 92,629 בדיקות - כאשר לפני שבוע עמד שיעור הנבדקים החיוביים על 3.42% מתוך 83,760 בדיקות. 

ההתפרצות המחודשת מורגשת ביתר שאת בחברה החרדית, שמקדם ההדבקה בה עומד על 1.74. בשבוע שעבר, היווה מספר הנדבקים החרדים 16% מהנתון הארצי. במקביל, בחברה הערבית עומד מקדם ההדבקה על 1.1 ובחברה הכללית על 1.34. לצד זאת, רשימת הערים האדומות והכתומות כוללת כבר 127 ערים ויישובים - האחראים יחד על 47% מהתחלואה. 

ניהול המשבר מתקיים על רקע מציאות פוליטית סוערת ומערכת בחירות קרבה - דבר שצפוי להשפיע על הדיונים וקבלת ההחלטות בנושא הקורונה בקבינט ובממשלה. עד כה, נמנע הקבינט מנקיטת צעדים משמעותיים לבלימת התחלואה, חרף מגמת העלייה המובהקת והממושכת. 

ההחלטה שהתקבלה אתמול ולפיה תחול חובת בידוד גורפת במלונות הקורונה לכל הנכנסים לישראל, הגיעה באיחור ניכר - ולאחר ששער הכניסה לישראל, נתב"ג, היה פרוץ מאז תחילת המשבר. על פי משרד הבריאות, שני-שליש מהשבים לישראל ומחויבים בבידוד מפרים את ההנחיה. ואולם, גם לאחר שתיושם, לא תהיה בכוחה של בלימת "ייבוא" התחלואה מבחוץ לעצור את התפשטות התחלואה בישראל. 

כיום מאושפזים בבתי החולים בישראל 855 חולי קורונה, בהם 483 במצב קשה. בתי החולים מדווחים מדי יום על פתיחה מחודשת מחלקות קורונה נוספות. במחלקה הייעודיות שבהדסה עין כרם, למשל, מאושפזים כיום 89 חולים - מתוכם 45 במצב קשה וקריטי. "יש תחושה שהציבור שכח שהקורונה עדיין כאן", תיארה איריס דבוסקין, אחות אחראית באחת ממחלקות הקורונה בהדסה. "אני מקבלת כל יום חולים חדשים למחלקה ורואה משפחות נפרדות מיקריהן לזמן לא ידוע. נכון שהגיעו החיסונים לארץ ואנו שמחים מאוד על תחילת מבצע החיסונים, אך יעבור עוד זמן עד שנראה את האפקט שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ