ראשת שירותי בריאות הציבור: המגפה מתפשטת, אין לנו לוקסוס להביא תחלואה מחו"ל

ד"ר אלרעי פרייס אמרה בכנסת כי אמנם 3% מהנדבקים ששבים לישראל מתגלים בנתב"ג, אולם לגבי "97% נוספים, נגלה אם הם חיוביים כשהם בארץ". הוא הוסיפה כי נחתו 14 נדבקים מדובאי. במקביל, בוטלה חובת הבידוד במלוניות לחוזרים מחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם קבלת הפנים בנתב"ג, בשבוע שעבר

ראשת שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, התריעה היום (רביעי) בוועדת החוקה של הכנסת מפני "ייבוא תחלואה" מחו"ל. לדבריה, רק 3% מהנדבקים בקורונה ששבים מחו"ל מתגלים בבדיקות עם חזרתם לארץ. ואולם, "צריך להבין שזה לא שכשהבדיקה שלילית בכניסה זה פותר הכל, אלא של-97% נגלה אם הם חיוביים רק לאחר הנחיתה, כשהם בארץ. אנחנו רוצים להפסיק את הגברת התחלואה על ידי תחלואה מיובאת. במצב התחלואה בישראל אין לנו לוקסוס להביא תחלואה מחו"ל". אלרעי פרייס הוסיפה כי נחת בישראל מטוס שחזר מדובאי ועליו 14 נדבקים בנגיף.

לדברי אלרעי פרייס, "אנחנו במגפה מתפשטת עם יותר מהכפלה בחולים המאומתים והמונשמים, ובמקביל המגפה מתפשטת גם בעולם במדינות שנחשבו ירוקות". היא התייחסה לגרסה של הנגיף שהתגלתה בבריטניה, שמקדם ההדבקה שלה גבוה יותר, ואמרה כי ניתן לראות בעקבותיה "עלייה משמעותית באשפוזים, במאומתים ובתמותה" וכן "הדבקות מהירות בבתי ספר. במקביל יש מוטציה בדרום אפריקה שפוגעת יותר באנשים צעירים". אלרעי פרייס הוסיפה כי בימים הקרובים תודיע חברת פייזר אם החיסון שפיתחה יעיל גם למוטציה מאנגליה. 

במקביל, ועדת החוקה אישרה את ביטול החובה הגורפת לבידוד במלוניות לשבים מחו"ל. מי שיחזור לישראל יוכל לשהות בבידוד בביתי בכפוף לבדיקה ולהתחייבות לבדיקה נוספת ביום התשיעי לבידוד. אישור זה תקף למשך עשרה ימים, עד ל-8 בינואר. הנדבקים ששוהים כעת במלוניות קורונה יוכלו לעבור לבידוד ביתי בכפוף לתנאים שקבעה הוועדה.

גורמים במשרד הבריאות אמרו אתמול כי שינוי ההנחיות נשקל לאחרונה עקב תחילת הסגר ומתוך הבנה כי הגרסה של הנגיף מבריטניה נמצאת בישראל כבר כשלושה חודשים. כדי לאשש זאת במשרד מתכננים מבצע בדיקות מדגמיות להימצאות המוטציה בקרב מאות חולי קורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ