עידו אפרתי
רויטרס

חברת התרופות מודרנה הודיעה הלילה (שלישי) כי ישראל אישרה את החיסון שפיתחה נגד קורונה, וכי משלוח ראשון של החיסון צפוי להגיע החודש לישראל. מקורות במשרד הבריאות אישרו ל"הארץ" כי במהלך החודש יגיע המשלוח ארצה וציינו כי לפי שעה מתוכננות להישלח עשרות אלפי מנות חיסון. עם זאת, שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום כי "לאף אחד במשרד הבריאות אין שום ידיעה על הקדמה של חיסוני מודרנה". 

לפי ההסכם של ישראל עם מודרנה, החברה תספק שישה מיליון חיסונים ב-2021, והם מיועדים לשמש שלושה מיליון מתחסנים. עד כה אישרו את החיסון רק ארצות הברית וקנדה. 

האם החיסון בטוח ומה הן תופעות הלוואי? המומחים עונים

בחודש שעבר הודיע מינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) כי החיסון נגד הקורונה שפיתחה מודרנה מספק הגנה חזקה מפני הנגיף, וכי לא התגלו תופעות לוואי חמורות בפיתוחו. לפי הנתונים שפרסם ה-FDA, החיסון של מודרנה יעיל במניעת התסמינים הקשים של מחלת קוביד-19. בנובמבר הודיעה מודרנה כי לפי ממצאי ביניים מתוצאות הניסוי, החיסון נגד נגיף הקורונה שהיא מפתחת יעיל ב-94.5% מהמקרים.

בקבוקון חיסון של חברת מודרנהצילום: Charlie Riedel/אי־פי

משרד הבריאות הודיע הבוקר כי יותר מ-1.37 מיליון איש קיבלו עד כה את מנת החיסון הראשונה נגד נגיף הקורונה, כ-146 אלף מהם אתמול. הודעת מודרנה מגיעה על רקע ההאטה בקצב הגעת מנות החיסון הנוספות של חברת פייזר. בשל כך מבצע החיסונים מפני נגיף הקורונה צפוי להתמקד החל בשבוע הבא במתן מנת החיסון השנייה. בשלב זה לא ידוע באיזה היקף, אם בכלל, יוכלו קופות ובתי החולים לחסן בתקופה הקרובה מתחסנים חדשים. במקביל, נעשים מאמצים להקדים לאמצע החודש את משלוח החיסונים של חברת פייזר, שמתוכנן לנחות בישראל בתחילת פברואר. זאת כדי לשמר את קצב ההתחסנות המהיר. "אם לא נקבל חיסונים נוספים, ניאלץ להפסיק את מתן החיסון הראשון עד התחדשות המלאי", אמר ל"הארץ" מקור במשרד הבריאות.

שר הבריאות אדלשטיין והממונה על המאבק בקורונה, פרופ' נחמן אש, אמרו אתמול כי מתחסנים ומחלימים מנגיף הקורונה יקבלו תעודת "דרכון ירוק" שתאפשר כניסה לאירועי תרבות וספורט ולמוזיאונים. השניים, שהופיעו בדיון ועדת החוקה של הכנסת, אמרו כי תוקפו של הדרכון הירוק יהיה חצי שנה. עדיין לא ברור מתי צפוי הצעד לצאת לפועל.

אנשים ממתינים לקבלת חיסון במזרח ירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

לפי משרד הבריאות, מטרת הדרכון הירוק היא להאיץ את פתיחת המשק ולאפשר שגרת חיים עם הגידול במספר המתחסנים והמחלימים, כמו גם לעודד את האוכלוסייה להתחסן. בנוסף לדרכון, המתחסנים צפויים לקבל כשבוע לאחר קבלת מנת החיסון השנייה תעודת מתחסן, שתפטור אותם מבידוד למשך חצי שנה, בהתאם לממצאים המדעיים לגבי יעילות החיסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ