מעתה לא ניתן לעבור בדיקת קורונה בלי הפניה מקופת חולים

משרד הבריאות שינה את מדיניות הדגימה החופשית בשל עומס כבד שנוצר במעבדות המפענחות את הבדיקות. הבדיקות בבתי האבות ובקרב עובדי הוראה ובני ישיבות יימשכו

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדת בדיקות קורונה בכיכר רבין בתל אביב, בנובמבר
עידו אפרתי

משרד הבריאות הודיע היום (חמישי) כי מעתה לא ניתן לעבור בדיקת קורונה ללא אישור או הפניה מקופת חולים. המשרד שינה את מדיניות הדגימה החופשית בשל העלייה העקבית בתחלואה, שהובילה לעומס כבד במעבדות המפענחות את הבדיקות, בקופות החולים ובמגן דוד אדום. ההחמרה במצב התחלואה עוררה גם צורך לערוך את הבדיקות באופן מבוקר ומדורג יותר. כך, מי שייבדקו תחילה יהיו אלה שמראים תסמינים של המחלה, אלה הנדרשים לבידוד בעקבות חקירות אפידמיולוגיות ואוכלוסיות נוספות שקיימת דחיפות לבדיקתן. 

המשרד פרסם קריטריונים שמי שיענה עליהם יהיה זכאי לאישור או להפניה לבדיקה: מי שיש לו לפחות תסמין אחד של הנגיף (שיעול, חום, קושי בנשימה, כאב גרון, שינוי בחוש הטעם או הריח וחולשת שרירים); מי שאין לו תסמינים של הנגיף אך בא במגע עם חולה; כל מי שחזר מחו"ל; מי שכבר נמצא בבידוד עקב מגע עם חולה או עקב חזרה מחו"ל ומעוניין לקצר את משך הבידוד; במקרים שבהם מתבצע מעבר למוסד או מסגרת שבהם יש שיעור גבוה של אוכלוסייה בסיכון. 

עמדה ניידת לבדיקות קורונה בירושלים, בדצמברצילום: אוהד צויגנברג

במשרד ציינו כי ימשיכו לבצע בדיקות קורונה בבתי אבות ובקרב עובדי הוראה, בני ישיבות ואוכלוסיות שאין להן נגישות לשירותים רפואיים וקיים חשד שהן מצויות בסיכון לחלות בנגיף, למשל בשל תנאי צפיפות. גם נוסעים לחו"ל יוכלו לעבור בדיקות קורונה, בהתאם לדרישת מדינת היעד. בדיקות יבוצעו גם כדי לבדוק אם חולה החלים, וכן למי שהבדיקה הראשונה שלו נמצאה פסולה או שהתוצאה החיובית שהתקבלה היתה גבולית. אנשים שנקבע כי החלימו מקורונה לא יוכלו לעבור בדיקה נוספת, אלא אם יתעורר חשד שנדבקו שוב בנגיף. 

באוקטובר החליט המשרד לאפשר לכל אדם לעבור בדיקת קורונה באופן חופשי. המהלך התקבל בשל התחלואה המצומצמת יחסית באותו הזמן, וכן בשל רצון לעקוב אחר מצב התחלואה והתפתחות הנגיף באוכלוסייה. בנובמבר החלו מרפאות בקופות החולים להשתמש בשיטות האיגום (Pooling) לייעול בדיקות הקורונה. שיטות אלה מאפשרות למעבדות הקליניות לבדוק דגימות משמונה אנשים בעזרת כוח האדם וחומרי הגלם שנדרשו קודם לכן לבדיקת דגימה מאדם אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ