מעקב "הארץ" |

עשרות מוסדות חרדיים נפתחו היום כרגיל, והמשטרה לא אכפה

רוב המוסדות הפתוחים פועלים בירושלים, אך ישנם כאלה שנפתחו גם בבני ברק, בית שמש, אשדוד, אלעד ומודיעין עילית

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כניסה למוסד חינוכי בירושלים, הבוקר
אהרן רבינוביץ

עשרות מוסדות חינוך של קהילות חרדיות קיצוניות נפתחו גם הבוקר (חמישי), בניגוד לתקנות הסגר. המשטרה לא אכפה את הפרת התקנות, לא קנסה את המוסדות ולא סגרה אותם. רוב המוסדות הפתוחים פועלים בירושלים, אך ישנם כאלה שנפתחו גם בבני ברק, בית שמש, אשדוד, אלעד ומודיעין עילית. בחודש האחרון הגיע לשיא מספר התלמידים החרדים שנדבקו בקורונה, כשמדי יום מתגלים בירושלים, למשל, כ-500 תלמידים מאומתים במערכת החינוך החרדית. מתוך כ-4,300 תלמידים מאומתים פעילים בירושלים, כ-3,600 (84%) הם מהחינוך החרדי.

מוסדות החינוך שנפתחו היום משתייכים בעיקר לחסידויות סאטמר, תולדות אהרן, תולדות אברהם יצחק ולפלג הירושלמי הליטאי. בימים האחרונים נפתחו גם כמה מוסדות של חסידויות ויז'ניץ ובעלז, שהיו סגורים בתחילת השבוע. 

אתמול האשימו במשטרה את הרשויות המקומיות ואת מנהיגי הציבור החרדי בכך שהם אינם משתפים פעולה עם הארגון, וכי בחלק מהמקרים אף מעודדים את הפרות הסגר. "לצערנו, חלק מהרשויות, מנהלי המוסדות ומנהיגי הציבור לא מסייעים כלל למאמץ הלאומי - וחלקם אף נוהגים בחוסר אחריות ונותנים יד להפרות", אמרו במשטרה, והוסיפו: "מטבע הדברים, לעולם לא ניתן יהיה להציב שוטר בכל מקום ובכל הזמן, ולכן אנו מצפים מכל הרשויות המקומיות וממשרדי הממשלה הנוגעים בדבר לקחת חלק אקטיבי ופעיל בפעילות המניעה, האכיפה וההסברה למען בריאות הציבור". לפי המשטרה, מתחילת השבוע היא הגבירה את פעילות האכיפה ורשמה דו"חות על הפרת התקנות.

בניגוד לסגרים קודמים, מוסדות הלימוד של הזרמים המרכזיים בציבור החרדי לא פועלים כעת, בעקבות הוראתו של מנהיג הציבור הליטאי-חרדי, הרב חיים קנייבסקי. מנהל מוסד חינוכי חרדי אמר ל"הארץ" בתחילת השבוע כי להערכתו הלימודים ישובו לפעילות כבר השבוע, אך עד כה המנהיגים החרדים לא אישרו זאת. מקור המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי לפי ההבנות הלא רשמיות עם חלק מהמנהיגים החרדים, המוסדות לא ישובו לפעילות בימים הקרובים, כל עוד רמת התחלואה לא מתייצבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ