משרד הבריאות העביר לשב"כ פרטים של 140 אלף חולי קורונה, מבלי ליידע אותם

המשרד מחויב בחוק ליידע אזרחים כי הוא מעביר את פרטיהם לשב"כ. לטענת המשרד, החולים לא יודעו בדבר העברת פרטיהם בגלל תקלה טכנית שנמשכה חודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, בחודש שעבר

משרד הבריאות העביר לשב"כ את פרטיהם של כ-140 אלף חולי קורונה, מבלי ליידע אותם על כך כמתחייב בחוק. נציגי המשרד הודיעו על כך אמש (חמישי) לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, וטענו שהסיבה לכך היא תקלה טכנית שנמשכה חודש. לפי יו"ר הוועדה, ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ), במשרד הבריאות אמרו לו שבכוונתם להודיע בדיעבד לחלק מהחולים על מסירת פרטיהם.

במשרד הסבירו שהתגלתה תקלה במערכת שליחת המסרונים המעדכנת אזרחים שפרטיהם הועברו לשב"כ. לפי המשרד, התקלה לא השפיעה על יידוע אזרחים כי נמצאו חיוביים בבדיקת קורונה או שעליהם לשהות בבידוד בשל חשיפה לחולה מאומת.

העברת הפרטים לשב"כ ללא מסירת הודעה לחולה מנוגדת לחוק. בחודש שעבר האריכה ועדת החוץ והביטחון את סמכות שב"כ לאכן טלפונים ניידים של חולים מאומתים עד 20 בינואר. עד אז, אמורה הממשלה להחליט אם לקדם חוק קבוע שיסדיר זאת במקום להמשיך ולהסתמך על החוק הנוכחי בנושא - שאושר כהוראת שעה. 

החוק המסמיך את שב"כ לאכן טלפונים ניידים של אזרחים כחלק מהמאבק בקורונה אושר במליאת הכנסת בסוף יולי. על פי החוק, עד תום תוקף הוראה השעה - בשבוע הבא - רשאית הממשלה להכריז בכל פעם על הסמכת שב"כ לתקופה של עד 21 יום, והכרזה זו מובאת לדיון בוועדה החוץ והביטחון. היא יכולה לאשרה, לא לאשרה, או לאשרה לתקופה קצרה יותר. ואולם, חוק יסוד הכנסת מאפשר להאריך את תוקפם של חוקים שנחקקו בהוראת שעה אם פוזרה הכנסת, כך שיחולו עד שלושה חודשים אחרי כינונה של הכנסת הבאה. לפיכך, ניתן יהיה להאריך את תוקפו של ההסדר הקיים עד ליולי 2021.

בתוך כך, אתמול הודיעה דוברות המשטרה כי גבר בן 35 שעבד באחד ממוקדי משרד הבריאות חשוד כי שלח הודעות פיקטיביות מהמשרד לזוגתו לשעבר, וכך היא שהתה בבידוד ארבע פעמים שלא לצורך. האיש, תושב הצפון, חשוד בעבירות של שימוש לרעה בכוח המשרה, זיוף על ידי עובד ציבור, פגיעה בפרטיות, הפרת אמונים וכליאת שווא. האישה ערערה בכל ארבע הפעמים למשרד הבריאות, והמשרד פנה למשטרה לאחר שהתעורר החשד לאירוע אבטחת מידע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ