נתניהו: הממשלה תחליט עד יום רביעי אם להאריך את הסגר

ראש הממשלה נוטה לתמוך בהארכת הסגר בשבוע אם מצב התחלואה לא ישתפר. פרויקטור הקורונה: מחוסנים בשתי מנות לא צריכים מהיום להיכנס לבידוד אם נחשפו לחולה מאומת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אכיפת הסגר בתל אביב, שלשום

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) כי הממשלה תחליט אם להאריך את סגר הקורונה ביום שלישי או ביום רביעי. בישיבת הממשלה הבוקר הוסיף נתניהו כי ההחלטה תתקבל בהתאם למצב התחלואה.

נתניהו צפוי להחליט אם להאריך את הסגר על סמך הנתונים שיתפרסמו ביומיים הקרובים על מקדם ההדבקה (R) ומספר החולים הקשים. אם הנתונים האלה לא ישתנו לטובה, הוא נוטה לאמץ את הצעת משרד הבריאות להאריך את הסגר בעוד שבוע. שרת התיירות אורית פרקש-הכהן, האחריות על ריכוז עמדת כחול לבן בכל הקשור לקורונה, אמרה בסוף השבוע שהיא לא רואה מנוס מהארכת הסגר בעוד שבוע, לאחר שהתייעצה עם בכירים במערכת הבריאות. שרי כחול לבן עדיין לא גיבשו את עמדתם הסופית בעניין, וסבורים שכל החלטה על הארכת הסגר צריכה להיות מלווה בהגברת האכיפה.

מתחם חיסונים בתל אביב, בשבוע שעברצילום: הדס פרוש

נתניהו אמר הבוקר כי הוא מקווה שמספר המתחסנים היומי יעלה ל-200 אלף, וכך לדבריו יהיה ניתן "לאפשר פתיחה הדרגתית עם הדרכון הירוק של חלקים מהכלכלה והחיים, עד שנפתח אותם לגמרי". ראש הממשלה הוסיף: "אנחנו נמצאים במירוץ צמוד כרגע בין התפשטות המחלה עם המוטציות והחיסונים. אני מאמין שבשיתוף פעולה של כל אזרחי ישראל אנחנו ננצח במירוץ הזה".

הממונה על המאבק בנגיף הקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר כי מהיום אדם שהתחסן בשתי מנות חיסון לא צריך להיכנס לבידוד בעקבות חשיפה לחולה מאומת, בתנאי שחלף שבוע מקבלת המנה השנייה. אש הוסיף כי כרגע זו ההטבה היחידה למי שהתחסן בשתי מנות. לדבריו, "אנחנו גם מדברים על דברים נוספים ברגע שנמשיך את השימוש בתו הירוק ונפתח את המשק. בימים הקרובים תעלה מערכת המחשוב שתאפשר הפקה של תעודת המתחסן".

לפי ממצאי הניסויים של חברת פייזר, יעילות החיסון אחרי קבלת שתי מנות עומדת על 95%, כאשר רמת ההגנה המקסימלית מגיעה כשבוע לאחר הזרקת המנה השנייה. אולם, בשלב זה לא קיימת תשובה ברורה לשאלה האם החיסון מונע הדבקה או רק את התפתחות המחלה. מומחים רבים מעריכים כי הסבירות שהחיסון מגן גם מפני הדבקה היא גבוהה – אך הניסויים של פייזר לא בחנו זאת, כך שייתכן שמי שקיבל את שתי מנות החיסון עדיין יכול להדביק אחרים. בנוסף, עדיין לא ברור לאיזה פרק זמן נמשכת ההגנה החיסונית של החיסון.

לדברי אש, הפעילויות שיתאפשרו למחזיקים בתו הירוק עדיין בדיונים. "כרגע אנחנו מחלקים את הפעילויות האלה לשניים - פעילויות מתוכננות שמזמינים את האנשים מראש, עולם התרבות, חלק מעולם הספורט. לעומת זאת, פעילויות אחרות פחות מתוכננות, נפתח אותן מאוחר יותר".

אש אמר היום כי יש ירידה במספר הנדבקים, אך נתון זה עדיין לא משפיע על מספר החולים במצב קשה. הוא עדכן שמקדם ההדבקה ירד ל-1.09, אך עדיין לא הגיע ליעד של מקדם הדבקה נמוך מ-1. מקדם הדבקה גבוה מ-1 מעיד על כך שהמגפה במגמת התפשטות. "בהתאם לנתונים האלה נחליט אם להמליץ על הארכת הסגר, הסיכוי לכך גבוה", הסביר.

ביום חמישי העריך אש כי הסגר יימשך עוד שבוע מעבר ל-21 בינואר, אז הוא מתוכנן להסתיים. "אני מעריך ששבוע נוסף יספיק", אמר בריאיון לאתר ynet. לדברי אש, "אנחנו נעקוב אחרי המספרים של המאומתים וגם של החולים הקשים בשבוע הבא, ולפי זה נחליט על המלצה לגבי המשך הסגר", הוסיף אש, "נוכל לדעת בוודאות רק באמצע שבוע הבא".

בשבועיים האחרונים עלה מספר המאושפזים במצב קשה ביותר מ-300 חולים, והגיע אתמול ל-1,082 איש. אתמול אובחנו 6,815 נדבקים חדשים בנגיף, ו-33 אנשים התווספו למניין המתים מתחילת המגפה, שמסתכם ב-3,943 אנשים. "הארץ" מפרסם באופן שוטף את השינוי היומי במספר הנדבקים בקורונה. השינוי מחושב לפי נתוני משרד הבריאות בדרך הבאה: סך הנדבקים העדכני פחות מספר הנדבקים שדווח עד אתמול בחצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ