מרכז המידע למאבק בקורונה: התחלואה בהיקפי שיא, אך יש סימנים לבלימה

לפי מחברי הדו"ח, העומס בבתי החולים ניכר ושיעור הבדיקות החיוביות נותר גבוה מאוד, אך מקדם ההדבקה יורד. עוד נכתב כי "גם לאחר חיסון בני ה-60 ומעלה יוותר סיכון לתחלואה קשה באוכלוסייה"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה באיכילוב, החודש
עידו אפרתי
עידו אפרתי

דו"ח מרכז המידע למאבק בקורונה שפורסם הבוקר (שלישי) מצביע על "סימנים לבלימת העלייה בתחלואה". מחברי הדו"ח מציינים כי ביממה האחרונה אובחנו יותר מעשרת אלפים נדבקים חדשים, שיעור הבדיקות החיוביות "ממשיך להיות גבוה מאוד" והתחלואה נמצאת "בהיקפי שיא". עם זאת, הם מדגישים כי "מקדם ההדבקה ממשיך לרדת - עדות לבלימה קרובה של ההתפשטות". לפי הדו"ח, מקדם ההדבקה - המעיד על מספר האנשים שמדביק בממוצע כל חולה קורונה  - עומד על 1.04 לעומת 1.3 בסוף חודש דצמבר.

"העומס על בתי החולים ניכר, כאשר מאושפזים בהם קרוב ל-2,000 חולי קורונה, מתוכם עדיין כ-1,200 במצב קשה", נכתב, "השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת תשפיע יותר מכל על הורדת היקף התחלואה הקשה והתמותה בטווח הקצר. אך בטווח הארוך יותר, גם לאחר חיסון בני ה-60 ומעלה יוותר סיכון לתחלואה קשה באוכלוסייה, עד להתחסנות רחבת היקף".

מתחם חיסונים בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

מחברי הדו"ח מזהירים מהמוטציות החדשות של הנגיף שהתגלו בבריטניה, דרום אפריקה וברזיל. באשר לגרסה הבריטית של הנגיף מצוין בדו"ח כי "מוערך שזן זה נוכח באוכלוסייה הכללית בישראל בהיקף גבוה (כנראה עשרות אחוזים)". עוד נכתב כי יש חשש שהזן הברזילאי "מדבק יותר, עלול להדביק מחדש מחלימים ואף לאתגר את החיסונים המפותחים. עם זאת, הדבר טרם הוכח מדעית והסוגיה עודנה נבחנת".

"עד שתבורר מידת הסיכון הנשקפת מהזנים המוטנטים (בריטי, דרום אפריקאי וברזילאי), אנו ממליצים לנקוט צעדי מנע חריפים על מנת למנוע את התפשטותם - מניעת כניסה שלהם לישראל, וקטיעת שרשראות הדבקה שכבר החלו", נכתב.

נתב"ג, לפני כשבועיים (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: תומר אפלבאום

לפי הדו"ח, בהשוואה לאיטליה, בריטניה, דרום קוריאה, צרפת, ארה"ב ואוסטריה - ישראל מובילה במספר הנדבקים החדשים ביום למיליון איש. עם זאת, היא מובילה בהתאמה גם במספר הבדיקות שנערכות ביום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי "ייתכן שנידרש להאריך את הסגר לתקופה קצרה, אבל לא ליותר משבועיים". הסגר במתכונתו המחמירה אושר ב-8 בינואר ואמור היה להימשך עד מחרתיים. בביקור בבית שמש אמר נתניהו כי הממשלה תכריע בכך היום. במקביל, ראש הממשלה הנחה את השרים להיערך להטלת מגבלות חמורות על התנועה בין ישראל למדינות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ