מספר הדו"חות שחולקו לערבים בסגר היה גבוה פי 3 מאשר אצל החרדים

מנתוני המשטרה אף עולה כי מספר הדו"חות ליהודים שאינם חרדים היה גבוה פי שניים מהמספר אצל החרדים. ראש אגף המבצעים נימק את הפער בשוני בין העבירות במגזרים השונים וציין: "האכיפה שלנו שוויונית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסום משטרתי בנתיבי איילון, בשבוע שעבר

מספר הדו"חות על הפרת תקנות קורונה שהמשטרה חילקה בסגר לציבור היהודי גבוה פי שניים מהמספר בחברה החרדית, ומספר הדו"חות לחברה הערבית גבוה ממנו פי שלושה - כך עולה מנתוני אגף המבצעים שפורסמו הערב (שלישי) ביוזמת המשטרה ומתייחסים לתקופת הסגר הנוכחי. לפי הנתונים, מתחילת הסגר השלישי לפני כשבוע וחצי חולקו בחברה החרדית 26 דו"חות לכל עשרת אלפים תושבים, בחברה היהודית הלא-חרדית 58.6 דו"חות לעשרת אלפים תושבים ובחברה הערבית 80 דו"חות לכל עשרת אלפים תושבים. 

ראש אגף המבצעים, ניצב אמנון אלקלעי, אמר כי הסיבה לפערים הללו היא באופי העבירות. לדבריו, בעוד בחברה החרדית האכיפה המשטרתית מתמקדת בפיזור התקהלויות המונע תחלואה, אצל הערבים העבירה הנפוצה היא אי-עטיית מסכה הגוררת מספר דו"חות רב יותר ובמגזר הכללי רוב הדו"חות ניתנים על יציאה מעבר לטווח הקילומטר המותר מהבית - עבירות שגם כן גוררות דו"חות רבים.

שוטרים פושטים על ישיבה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

"אנחנו אוכפים אכיפה שוויונית ואחידה ומתמקדים במוקדי התחלואה וההפרות", אמר ניצב אלקלעי, "עשיית קורלציה בין כמות החולים בעיר מסוימת לכמות האכיפה המשטרתית היא שטחית. יכול להיות מקום שבו התחלואה היא גבוהה אבל היקף ההפרות הוא נמוך, למשל באזורים החרדיים". לדברי אלקלעי, אין צורך לקשור באופן ישיר בין כמות החולים באזור מסוים לבין מידת ההפרות בו. "במקרים רבים השוטרים מגיעים למוקדי התחלואה אבל לא רואים הפרות וזה מסביר את הקשר בין רמת הצפיפות בחלק מהמוקדים החרדים להיקף ההדבקות בבתים", אמר. "היקף הדו"חות אינו חזות הכל".

נתונים נוספים שהציגה המשטרה מראים כי מרבית האכיפה בחודשיים האחרונים, שבהם נכללת גם תקופת הסגר, התמקדה במוקדי התחלואה ובערים שהוגדרו אדומות וכתומות. לפי הנתונים, 80% מכלל הדו"חות בינואר ניתנו בערים שבהן התחלואה גבוהה, לעומת 20% בערים שמוגדרות צהובות וירוקות.

"ממש לא נכון שאומרים שאין אכיפה או שהאכיפה נמוכה. יש אכיפה ופיקוח בקנה מידה אדיר", אמר אלקלעי. "הנרטיב המוצג אינו נכון כשאומרים שאין אכיפה במגזר החרדי, כי הנתונים מעידים שהיא תואמת את האכיפה במגזר הכללי. נכון, צריך לאכוף יותר ובכל מקום שיש בו הפרה ובטח הפרה בוטה, אבל אנחנו לא יכולים לדעת על כל אבן וכל פינה בה יש הפרה".

ראש האגף הבהיר כי על אף ש"לכוח הפלילי יש המון יכולות, מי שחושב שהוא יכול להכווין אוכלוסייה להתנהגות רק על ידי אכיפה טועה ומטעה". לדבריו, ישנן הפרות בכלל המגזרים. "אי אפשר לומר על האוכלוסייה החרדית שהיא מתנהגת באופן אחיד", אמר. "רוב הקהילות כן מקיימות את התקנות, ויש אוכלוסיות בחברה החרדית מיליטנטיות יותר. אבל הנרטיב שמנסים לומר שאין אכיפה לא נכון, כי מספרית כן יש דו"חות וכן יש יוזמה ואכיפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ