משרד הבריאות ממליץ לנשים הרות להתחסן לקורונה החל מהשליש השני להריון

המשרד ממליץ לנשים בשליש הראשון שלא להתחסן, משום ששלב זה מאופיין בסיבוכים שונים באופן טבעי. עם זאת, אין כל הוכחה שהחיסון עלול להזיק לעובר באף אחד משלבי ההריון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה הרה מתחסנת בתל אביב, בשבוע שעבר. המשרד ממליץ להתחסן החל מהשליש השני להריון
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות המליץ היום (חמישי) לנשים הרות לקבל חיסון לקורונה החל מהשליש השני להריונן, אלא אם הן בקבוצות סיכון לתחלואה או להידבקות - אז הוא ממליץ להן להתחסן כבר בשליש הראשון.   

"השליש הראשון של ההריון (ללא קשר למחלת הקורונה) מאופיין בשיעור גבוה יחסית של דימומים, הפלות ספונטניות והיווצרות מומים עובריים", נכתב בהודעת המשרד, "על מנת למנוע חשד לקשר, אף מקרי, בין קבלת החיסון ותופעות אלו, אנו ממליצים לנשים הרות שאינן שייכות לקבוצות הסיכון להתחסן החל מהשליש השני".

במשרד הבהירו, עם זאת, כי "בכל שלבי ההיריון, אין כל הוכחה על נזק לעובר או למהלך ההיריון כתוצאה מהחיסון ולא מוכר מנגנון ביולוגי היכול להצביע על אפשרות כזאת".

אנשי המשרד המליצו גם לנשים מיניקות להתחסן. לנשים שקיבלו את המנה הראשונה של החיסון ואחר כך גילו שנכנסו להריון, הומלץ להשלים גם את המנה השנייה לפי לוח הזמנים המקובל. עוד כתבו במשרד הבריאות, כי לנשים אשר מתכננות היריון או שנמצאות בטיפולי פריון, מומלץ להשלים את שתי מנות החיסון טרם ההיריון.

בנוסף, הומלץ לנשים המתכננות דיקור מי שפיר לוודא שישנו מרווח של לפחות שבוע בין קבלת החיסון לקורונה לדיקור. במשרד הסבירו שהמטרה היא לוודא שלא ייווצר בלבול בין תופעות לוואי אפשריות של החיסון, כמו חום, לסיבוכים אפשריים מהדיקור.

מוקדם יותר היום חלה הידרדרות במצבן של שתי יולדות החולות בקורונה, שהועברו לבית החולים בילינסון לפני כעשרה ימים. שתיהן חוברו למכונת "אקמו" לתמיכה בריאות. כמה שעות אחר כך הועברה אל המרכז הרפואי שיבא יולדת בת 34, שנדקקה למכונת אקמו גם היא בעקבות הידרדרות במצבה.

מוקדם יותר החודש המועצה הלאומית לרפואת נשים במשרד הבריאות המליצה לנשים הרות ולנשים הנמצאות או זקוקות לטיפולי פוריות להתחסן נגד קורונה - במיוחד אם הן מצויות בסיכון לחשיפה לנגיף או סובלות ממחלות רקע.

בנייר עמדה שפרסמה המועצה, בשיתוף ובתמיכת האיגוד הגניקולוגי והאיגוד הישראלי לחקר הפוריות, נכתב כי "המחלה שמחולל נגיף קורונה עלולה לפגוע במהלך ההיריון, לגרום למחלה חמורה יותר בנשים בהיריון ולגרום ללידה מוקדמת - על כן חשוב להתחסן כדי למנוע את התחלואה בקורונה. לאור דיווחים על הסתייגות נשים וזוגות צעירים מהחיסון עקב חשש לפגיעה בפוריות, חשוב להדגיש כי אין בסיס מדעי או עובדות המצביעות על פגיעה בפוריות כתוצאה מחיסון באמצעות החיסונים המוכרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ