אלפים השתתפו בהלוויית ראש ישיבה בירושלים; המשטרה: לא נתעמת עם 20 אלף איש

הרב משולם הלוי סולובייצ'יק, "זקן ראשי הישיבות", מת בגיל 99, שבועות לאחר שנדבק בקורונה. מסע הלוויה תואם עם המשטרה. דובר המשטרה לציבור החרדי אמר כי לארגון "אין יכולת לאגוף את התקנות באירוע כזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויה בירושלים, היום

אלפים השתתפו היום (ראשון) בירושלים בהלווייתו של ראש ישיבת בריסק, הרב משולם הלוי סולובייצ'יק. מסע ההלוויה, שתואם עם המשטרה, יצא מביתו בשכונת עזרת תורה, הסמוכה לסנהדריה, ויסתיים בהר המנוחות. ראשי ישיבות ומנהיגים חרדים קראו לציבור החרדי להשתתף בהלוויה כדי לחלוק כבוד אחרון למי שמכונה "זקן ראשי הישיבות". סולובייצ'יק, שנדבק בקורונה לפני חנוכה וסבל ממחלות רקע, מת הלילה בגיל 99. 

הלוויה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

דובר המשטרה לציבור החרדי, שבתי גרברצ'יק, אמר הבוקר בראיון לתכנית "מנדי ביתאן" ברשת הרדיו מורשת: "אני לא הולך להתעמת עם 20 אלף איש כי אני לא מסוגל לעשות את זה". לדבריו, למשטרה אין יכולת לאכוף את תקנות הקורונה באירוע מסוג זה. "הפרת החוק היא הפרת החוק, אבל בהגיון ובהתנהלות בשטח אתה לא מקבל החלטות בין טוב לרע, אתה מקבל החלטות בין רע לרע יותר", אמר. 

גרברצ'יק הוסיף: "מה אתה יכול לעשות במצב הנתון? האם אני יכול להיכנס עכשיו עם פרשים ומכת"זיות ולפרק הלוויה? האם זה הגיוני, או להגיע לשיחות מקדימות ולהסביר להם את המשמעויות?". לדבריו, "החוק מאוד דרקוני... לפעמים החיים יותר מורכבים מכל דבר אחר ואתה צריך לנסות ולמזער את הנזק. 

הלוויה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
הלווית הרב סולובייצ'יק היום בירושליםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

מהמשטרה נמסר כי "לקראת מסע הלוויה שנערך בשעה זאת בירושלים, המשטרה פעלה להידברות מקדימה לצד היערכות מבצעית. במסגרת הפעילות בוצע דילול הגעה של אנשים מחוץ לירושלים, כשעד לשעה זו נמנעה הגעתם של עשרות אוטובוסים ומאות אנשים להלוויה בעיר והם נעצרו והוחזרו. בשעה זו כוחות המשטרה פועלים באזור לאכיפת תקנות הקורונה ועד כה נרשמו עשרות דו"חות בגין ההפרות השונות".

הלוויה בירושלים, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

סגן שר הבריאות, יואב קיש, כתב על ההלוויה: "רע מאד מכל הבחינות. התייחסות הציבור למגבלות, גרוע. יכולת המשטרה לאכיפה, גרוע. הלוויה עם ציון נכשל בריאותי. הלוויה שלצערי תוביל לעוד הלוויות. אחר כך מתפלאים מדוע הסגר לא מקטין את התחלואה".

הלוויה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, כתב כי "התמונות מההלוויה ההמונית בירושלים מצערות. בזמן שעם ישראל נאבק מול התחלואה הגואה, אין מקום להתקהלויות מסוג זה ולא משנה מהן הנסיבות. יש לפעול בנחישות על מנת להגביר את האכיפה נגד התקהלויות, בכל המגזרים".

הלוויה בירושלים, היוםצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כתב: "חוק אחד לכולם! מה היינו עושים? מפעילים את המשטרה בכוחות גדולים. אוכפים את החוק בלי למצמץ. ככה זה יהיה בממשלה שפויה. אותנו לא יסחטו". יו"ר כחול לבן ושר הביטחון, בני גנץ, מסר כי "ככה נראית אכיפה לא שוויונית: מיליוני משפחות וילדים סגורים בבתיהם ומקפידים על הכללים בזמן שאלפי חרדים מצטופפים בלוויה, רובם גם בלי מסיכות. לא נסכים להמשך פייק סגר לא אפקטיבי. או שסוגרים לכולם - או שפותחים לכולם. נגמרו ימי התחמנות".

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, כתב כי "‏התמונות מירושלים מוכיחות שנתניהו ויתר על אכיפת החוק משיקולים פוליטיים. בממשלה בראשותי זה לא יקרה. יהיה חוק אחד לכולם והוא ייאכף". יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כתב: "כך נראית אכיפה סלקטיבית. איפה ראש הממשלה? איפה השר לביטחון הפנים?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ