הממשלה אישרה: הסגר יימשך עד ליום שישי ב-7:00; נתב"ג ייסגר לשבוע נוסף

לפי ההחלטה, ישיבת ממשלה תתקיים ביום רביעי כדי לדון באופן היציאה מהסגר. נתניהו ביקש תחילה להאריך את הסגר עד יום ראשון בחצות, ואילו גנץ התעקש להקדים את פתיחת המשק לחמישי ■ נתניהו: בהמשך השבוע נדון בפתיחה מדורגת של מערכת החינוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים מול רוכב קורקינט בכיכר דיזנגוף בתל אביב, אתמול

הממשלה אישרה הלילה (שני) כי תקנות הסגר יימשכו עד ליום שישי בשעה 7:00 בבוקר. ההחלטה על הארכת הסגר התקבלה ברגע האחרון, לאחר שתוקפו היה אמור לפוג בחצות. עוד הוחלט על הארכת סגירת נמל התעופה בן גוריון בשבוע נוסף, עד ליום ראשון הבא, וכי מעברי הגבול היבשתיים יישארו סגורים עד ליום שלישי בחצות. לפי ההחלטה, ביום רביעי תתקיים ישיבת ממשלה נוספת כדי לדון באופן היציאה מהסגר.

בהודעה משותפת למשרד ראש הממשלה ולמשרד הבריאות נמסר עוד כי הממשלה אישרה הקמת ועדת חריגים שתאפשר לאשר בקשות כניסה לישראל מסיבות הומניטריות וכן מסיבות מיוחדות בתקופה שבה יישארו הגבולות סגורים. בראש הוועדה יעמוד השר יובל שטייניץ וחבריה יהיו נציגי משרדי הפנים, החוץ, הבריאות, התחבורה, התפוצות והעלייה והקליטה.

מתחם חיסונים של קופת חולים כללית בירושלים, אתמול. נתניהו קרא לבני 50 ומעלה להתחסןצילום: אמיל סלמן

צעד נוסף שאושר הלילה הוא החלת חובת בידוד לשבים לישראל מכל מדינה, במלוניות במימון המדינה, החל מיום שלישי ועד ליום ראשון הבא, 7 בפברואר. עוד נמסר בהודעה כי  "בקשות חריגות ייבחנו באופן פרטני מול ועדה של משרד הבריאות בנתב"ג".

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי משרד הבריאות ביקשו תחילה להאריך את הסגר בשבוע, עד יום ראשון הבא בחצות, ואילו יו"ר כחול לבן בני גנץ ושרי מפלגתו ביקשו לסיימו ביום רביעי בחצות כדי שניתן יהיה לפתוח את המשק כבר ביום חמישי. נתניהו אמר בישיבה כי ביממה האחרונה הוא נועד עם שרי הבריאות והחינוך, "כדי לאפשר פתיחה מדורגת בימים הקרובים של מערכת החינוך, החל מהחינוך לגיל הרך והכיתות הנמוכות, וכמובן תלמידי י"א-י"ב שהם במהלך התחסנות. בישיבת המשך במהלך השבוע, נדון בהחלטות מפורטות בעניין".

ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, הציג בישיבה מצגת המראה כי קצב ההדבקה של הווריאנטים השונים של הנגיף מקזז מאפקט הבלימה של הסגר. נתניהו אמר כי בתוך שבוע יגיעו לארץ כמיליון חיסונים נוספים לקורונה וקרא לבני 50 ומעלה להתחסן ולכלל הציבור לשמור על ההנחיות: "שיהיה ברור - התקהלות זו התקהלות זו התקהלות. זה לא משנה אם מדובר בחרדים, חילונים או ערבים. לצערי יש התקהלויות בכל הצדדים ובכל הציבורים הללו. צריך להפסיק את זה מיד ולהפסיק לעשות מזה פוליטיקה".

חוף הים בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

כינוס הישיבה התאפשר עם אישורו הסופי של החוק להעלאת הקנסות על מפירי התקנות, שאותו הציב יו"ר כחול לבן בני גנץ כתנאי לתמיכתו בהמשך הסגר. שרי כחול לבן דרשו להאריך את הסגר בימים בודדים ולאפשר החל מיום חמישי הקרוב או לכל המאוחר ביום ראשון הבא פתיחה רחבה של המשק, לרבות מסגרות החינוך לגיל הרך וחידוש המסחר במוקדי תחלואה נמוכה.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר אתמול במליאת הכנסת כי "במצב התחלואה הנוכחי אין דרך בעולם לעבור לניהול דיפרנציאלי. נכון להערכת המצב בבוקר, 9% מהיישובים בארץ הם ירוקים. כלומר 91% הם יישובים וערים צהובים, כתומים ואדומים. הערב בפני הממשלה יעמדו שתי הצעות: אחת להאריך את הסגר; השנייה לפתוח הכל. לא אשחק משחקים. לפני עשרה ימים ביקשנו סגר לשבועיים. אם לא מוצא חן בעיני מישהו - שייקחו פעם אחת אחריות. שנפתח את כל המשק ונראה את התוצאות, אפרופו אלה שאומרים שהסגר מיותר ולא עובד".

גנץ במליאה, אתמולצילום: שמוליק גרוסמן / דוברות הכנסת

מנגד, גנץ אמר במליאה כי בכוונתו לדרוש לחזור למדיניות הרמזור שבמסגרתה יוטלו הגבלות על יישובים לפי רמת התחלואה. "נתחיל בפתיחה מדורגת ודיפרנציאלית לפי רמת התחלואה ביישובים ולפי רמת ההתחסנות בהם ונסייע ליישובים שצריכים בכל מה שיידרש", אמר.

גנץ ציין כי לצד הדיון על הארכת הסגר, יש לקבל החלטות גם באשר למתווה היציאה ממנו. "זה אומר שבתוך תקופה קצרה יחסית נתחיל להפעיל את התו הירוק - בתיירות, בתרבות ובמסחר", אמר. "זה אומר שמי שהתחסן, יוכל אט-אט להיכנס לשגרת קורונה, ושניערך כבר עכשיו לפתיחה מבוקרת של נתב"ג עם בדיקות מתאימות ובידודים".

לדבריו, "הבדיקות האלו נדרשות על מנת שנאפשר לישראלים שזקוקים לחזור לארץ לשוב לכאן באופן מיידי, אחרי בדיקות. ילדי ישראל שמחכים בביתם, יתחילו לחזור ללימודים ואנחנו נדאג להם למעטפת הבריאותית והחינוכית הראויה. בעלי העסקים יוכלו אט-אט לפתוח, ולקבל אליהם קהל שהתחסן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ