הממונה על הקורונה: יש ירידה מתונה במספר החולים הקשים, נערכים לסיום הסגר

לפי נחמן אש, יש כ-80 מקרים בארץ של תחלואה בגרסה הדרום אפריקאית של הנגיף. הוא אמר שבמערכת הבריאות דנים באופן שבו ייפתחו המשק ומערכת החינוך

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמן אש בכנסת, בנובמבר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הממונה על הקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר היום (שני) כי ישנה ירידה מתונה מאוד במספר חולי הקורונה הקשים, אולם הדגיש כי העומס על בתי החולים עדיין גדול. הוא הוסיף כי היתה ירידה ברמת התחלואה אך כעת הירידה נעצרה וציין כי במערכת הבריאות נערכים לסיום הסגר. אש גינה את ההתקהלויות בהלוויות ההמוניות בירושלים ובמסיבות שהיו לדבריו בסוף השבוע, וקרא "למנהיגים" למנוע אירועים כאלה.

אש אמר כי במערכת הבריאות עושים מאמצים כדי לחסן את כל האוכלוסייה בסיכון, ולצד זאת דנים באופן פתיחת המשק. "אנחנו מקיימים דיונים על אופן הסיום, מה ייפתח, גם מבחינת המשק ומערכת החינוך. אנחנו מנסים למצוא את האיזון הטוב ביותר בין החשש מעלייה בתחלואה לבין פתיחת המשק", אמר.

אש ציין כי כ-60% מעובדי ההוראה כבר התחסנו וקרא לכל המורים והמורות לקבל את החיסון. הוא הוסיף כי היועץ המשפטי לממשלה בוחן את סוגיית העברת שמות המורים שהתחסנו למשרד החינוך וציין: "ככל שיתנו לנו להעביר את הנתונים, נעביר אותם".

הממונה על הקורונה אמר עוד שנתב"ג יישאר בשלב זה סגור לטיסות יוצאות ונכנסות. "השמיים יישארו סגורים עד שיהיה לנו יותר מידע לגבי המוטציות השונות, העמידות שלהן לחיסונים וההתנהגות הקלינית שלהן. אנחנו אוספים את המידע הזה מהעולם", אמר אש. לדבריו, טיסות יתאפשרו ברגע שניתן יהיה לפקח על כך שהחוזרים מחו"ל מקיימים את חובת הבידוד.

בנוגע לגרסה הבריטית של הנגיף, אמר אש ש"התפוצה שלה גבוהה", ובנוגע לגרסה הדרום אפריקאית אמר שההערכה היא שמדובר בכ-80 מקרים בארץ, ושייתכן שישנם מקרים נוספים. "אנחנו פועלים לאתר כל מקרה ומקרה של המוטציה", אמר, "גם מתוך הבדיקות שאנחנו עושים לחוזרים מחוץ לארץ וגם מתוך הבדיקות שאנחנו מרצפים בארץ. התחלנו מיפוי סטטיסטי בארץ. אני מקווה שנשלים אותו בשבוע הבא. המיפוי הזה יוכל להצביע על שכיחות המוטציות בישראל בצורה יותר מדויקת. אני מזכיר שהמגיעים מחו"ל עוברים בדיקות גם בעלייה למטוס וגם בארץ, והחל ממחר נכנסים כולם למלוניות לבידוד".

אש אמר שלפי דיווח שקיבלה ישראל מבריטניה, הגרסה הבריטית של הנגיף "גורמת לתחלואה קשה יותר ב-30%. אנחנו חושבים שזה מה שגורם לתחלואה יותר קשה בקרב צעירים ונשים בהריון מתקדם. ההערכה שלנו היא שהמוטציה הזאת מתנהגת באלימות גבוהה יותר בקרב האוכלוסייה הזאת".

באשר לאפשרות לסגר נוסף בזמן הקרוב, אמר אש שהדבר תלוי במידת התחלואה. "אני מקווה מאוד שנוכל לפתוח את המשק וגם את מערכת החינוך בצורה כזאת שמקדם ההדבקה לא יעלה בצורה משמעותית ועל ידי כך נוכל לספוג את התחלואה", אמר. "ייתכן שמספר המאומתים יעלה, אבל בעזרת החיסונים מספר החולים הקשה יירד ועל ידי כך נימנע מסגר. אני לא יכול לצפות את העתיד ואם תהיה עלייה בתחלואה יכול להיות שנצטרך עוד סגר". לדבריו, "אם היינו מקפידים על הבידוד ועל הבדיקות ועל חקירה של מאומתים, ואם היינו מקפידים על ביצוע מושלם, היינו יכולים לפתוח יותר את המשק ולהימנע מסגר. זאת ההזדמנות מבחינתי לקרוא שוב לציבור להקפיד על ההנחיות".

אש אף הציג נתונים שלפיהם 531 מהמתחסנים במנה השנייה מעל גיל 60 נדבקו בקורונה שבוע לאחר החיסון, והם מהווים 0.07% מהמתחסנים. 258 מהמתחסנים במנה השנייה שהם מתחת לגיל 60 נדבקו בנגיף, והם מהווים 0.067% מהמתחסנים בקבוצת גיל זו. "המספרים הם קטנים, הם לא בלתי צפויים, ואנחנו בוחנים את הנתונים במסגרת ועדה שבוחנת את יעילות החיסונים. בסך הכל אנחנו רואים שהחיסונים טובים במניעת תחלואה, בוודאי תחלואה קשה", אמר.

הוא הוסיף גם שהוחלט על העברת מספר קטן יחסית של חיסונים של חברת מודרנה לרשות הפלסטינית, המיועדים לצוותי הרפואה שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ