המגבלות הוארכו עד יום ראשון ב-7:00; מערכת החינוך לא תיפתח בתחילת השבוע

הממשלה אישרה את הארכת תקנות הקורונה ביומיים, ותדון בתחילת השבוע בהמשך פתיחת המשק ■ מתחילת השבוע תבוטל מגבלת המרחק מהבית, ייפתחו המספרות ויותר האיסוף העצמי מהמסעדות ■ היועמ"ש פסל החלטה קודמת לאחר שהתקבלה בניגוד לחוק ממשלת החילופים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסום משטרה בתל אביב, בשבוע שעבר

הממשלה האריכה הלילה (שישי) את תקנות הקורונה עד יום ראשון ב-7:00, לאחר שהיו מתוכננות להסתיים הבוקר. בתחילת השבוע יוסרו חלק מהמגבלות על המשק שהונהגו בחודש האחרון, אך מערכת החינוך תישאר סגורה. ישיבה נוספת לדיון בהמשך היציאה מהסגר נקבעה ליום ראשון.

לפי ההחלטה שאושרה, החל מיום ראשון יוכלו מקומות עבודה שאינם מקבלים קהל להיפתח, כמו גם טיפולים יחידניים כמו מספרות ומכוני יופי; יותר האיסוף העצמי ממסעדות; וייפתחו צימרים, שמורות טבע וגנים לאומיים. האיסור על שהיה בביתו של אדם אחר ומגבלת המרחק של קילומטר מהבית יוסרו.

מוקדם יותר בדיון פסל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החלטה להאריך את הסגר עד ראשון בחצות, כיוון שההצבעה לא היתה מקובלת על שני הגושים בממשלה, כמתחייב מהתיקון לחוק היסוד שאושר ערב השבעתה. שרי כחול לבן והעבודה התנגדו להצעה הקודמת, שעברה בקולות שרי הליכוד והמפלגות החרדיות.

מנדלבליט הסביר את התנגדותו בכך ש"אם מספר השרים בין הגושים אינו שווה, נדרש לקבוע מנגנון שיבטיח קול הצבעה שווה בממשלה לכל אחד מהגושים. בהיעדר מנגנון מאזן כאמור, אם אחד מהגושים מתנגד פה אחד להצעת החלטה, הרי שההצעה אינה יכולה לעבור". הוא הדגיש כי לא התנגד להארכת הסגר אלא לאופן קבלתה, וציין כי נקט בעמדה זו במקרה דומה באוגוסט.

מחלקת קורונה בבית חולים שערי צדק בירושלים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אם תלכו להתחסן, נוכל לצאת בהדרגה מהקורונה ולפתוח את הכלכלה בזהירות ובאחריות". נתניהו ציין את העומס הגבוה על בתי החולים, והעריך כי "כששיעור המחוסנים בגיל 50 ויותר יהיה 90%, תהיה ירידה רצינית בתמותה".

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ אמר בדיון: "כשאין ברירה סוגרים, אבל עכשיו גם אפשר וגם צריך להתחיל לפתוח. אזורים אדומים יישארו בסגר ונסייע להם". גנץ אמר שהוא תומך "בפתיחה של דברים שהם קלים". שר הפנים אריה דרעי אמר בישיבה כי מנהיגי קהילות ומשפיענים צריכים לנסות לשכנע את האזרחים להתחסן, והוסיף כי צריך להעביר לרשויות המקומיות רשימות של מי שלא התחסן.

הקלות בכפוף לחיסונים

אתמול הציג משרד הבריאות לשרים מתווה יציאה מהסגר, שכולל שלוש פעימות. המשרד הדגיש כי המעבר בין הפעימות יתבצע על בסיס המדדים שנקבעו, ועלייה במדדי הבקרה תחייב עצירה וחזרה לאחור.

הפעימה הראשונה תצא לפועל בתנאי שיהיו שני מיליון מחוסנים במנה שנייה, חיסון 80% מאוכלוסיית בני 50 ויותר, מקדם הדבקה קטן מ-1 ופחות מאלף חולים קשה. פעימה זו כוללת ביטול הגבלות התנועה, ביטול איסור השהייה בבית אחר, פתיחת שמורות טבע וגנים לאומיים, החזרת מקומות עבודה ללא קהל פתיחת מקומות עבודה עם לקוח אחד כמו מספרות ומכוני קוסמטיקה, והחזרת הטייק אוויי. 

הפעימה השנייה תוכל לצאת לפועל בתנאי שיהיו שלושה מיליון מחוסנים במנה שנייה, חיסון 90% מבני ה-50 ויותר, מקדם הדבקה יציב וקרוב ל-1, ופחות מ-800 חולים קשה. פעימה זו כוללת המשך פתיחה של ענפים שפעלו לפני הסגר, ופתיחה באמצעות תו ירוק של סקטורים נבחרים בעלי סיכון נמוך, כמו ללא קהל, ללא מזון ועם מסכות.

הפעימה השלישית תוכל לצאת לפועל בתנאי שיהיו ארבעה מיליון מחוסנים במנה שנייה, חיסון 95% מבני ה-50 ויותר, מקדם הדבקה יציב וקרוב ל-1 ומספר יציב של החולים קשה. פעימה זו כוללת פתיחה באמצעות תו ירוק של סקטורים בעלי סיכון גבוה, כמו כניסה מזדמנת, עם מזון וללא מסכות.

בד בבד, הממשלה אישרה אתמול את התקנות לחוק הקנסות, שדרשו בכחול לבן. החוק, שאושר ביום ראשון בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, מכפיל את גובה הקנסות למפירי תקנות הקורונה. התקנות צפויות להיכנס לתוקף בשבוע הבא, לאחר אישור ועדת החוקה של הכנסת. במקביל, השרים אישרו אתמול להאריך את חובת הבידוד לחוזרים מחו"ל למשך 14 ימים נוספים.

בישיבה אתמול המליץ משרד הבריאות להחזיר ללימודים החל מיום שני את ילדי הגנים, כיתות א' עד ד', וכן את תלמידי כיתות י"א-י"ב שרשאים להתחסן החל מהשבוע הבא. כמו כן, המליץ המשרד בישיבה לחדש את הלימודים רק ביישובים ירוקים וצהובים. לאחר שני הסגרים הקודמים התנהלו דיונים מתוחים על אופן חידוש הלימודים ועל קשיחות הנהלים במוסדות החינוך. אולם כעת הדבר שונה, בשל העלייה המשמעותית בתחלואת הילדים בשבועות האחרונים.

מה צבע היישוב שלכם? היכנסו לבדוק במעקב "הארץ" המתעדכן

פקחים בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

גורמי המקצוע במערכת הבריאות עומדים כעת בפני שתי סוגיות קריטיות בקבלת ההחלטה על חידוש הלימודים. הראשונה היא האפקטיביות הנמוכה של הסגר, שגבה מחיר משמעותי מהציבור ללא הורדה מהירה של התחלואה. במערכת הבריאות מבינים כי אין עוד הצדקה להמשיך את הסגר במצב שכזה, ושיש למצוא פתרונות חדשים. הסוגייה השנייה היא הנזק המצטבר לילדים בשנה האחרונה. לפי דו"ח המועצה לשלום הילד שפורסם השבוע, חלה עלייה של 42% במספר הילדים שגילו נטיות אובדנות מאז פרוץ המגפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ