הארכת סגר הקורונה | נתניהו הזהיר מ"דם על הידיים" של גנץ, היועמ"ש פסל את ההצבעה

ראש הממשלה ביקש להאריך את הסגר עד ראשון בחצות, וכשנתקל בסירוב יו"ר כחול לבן הוא ניסה לנצל את הרוב של הליכוד בממשלה - בניגוד להסכם הקואליציוני שעוגן בחקיקה. לאחר השעה 2, שעות לפני פקיעת ההגבלות, הושגה הפשרה

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה, ביוני. "אנחנו מבינים את המשחק שלכם", אמר נתניהו לשרי כחול לבן
ג'ודי מלץ

החלטת הממשלה להאריך את מגבלות הקורונה ביומיים התקבלה לפנות בוקר (שישי) בתום מחלוקות בין הליכוד לכחול לבן על עתיד הסגר, אסטרטגיית היציאה ועל אופן קבלת ההחלטה. האישור הראשון שהושג בממשלה נפסל דקות לאחר ההצבעה, לאחר שהיועמ"ש קבע שהיה מנוגד לחוק, ורק שעות אחדות לפני תום הסגר הושגה הפשרה שהביאה להארכתו ב-48 שעות.

נתניהו דרש להמשיך את הסגר עד לראשון בחצות ולקבוע שהדיון על תוכנית היציאה יתקיים בשבוע הבא, בעוד שכחול לבן ביקשה לסיים אותו כבר היום ולהתחיל במקביל בפתיחה החלקית של המשק. הממשלה היתה אמורה להתכנס כבר ברביעי בצהריים לדיון המכריע, אך הישיבה נדחתה לאתמול ב-13:00. אתמול נדחתה שוב: קודם ל-14:00 ואז ל-15:00. לקראת חצות, לאחר שהשרים לא הצליחו לגשר על הפערים ביניהם, ביקש נתניהו להעלות להצבעה את הצעתו, אך גנץ התנגד.

"הדם של ישראלים רבים יהיו על הידיים שלך", אמר נתניהו לראש הממשלה החליפי. "כל חיי אני מגן על חיי אזרחי ישראל. תתבייש לך", השיב גנץ. הצעתו של נתניהו עלתה וזכתה לרוב, מאחר שלשרי הליכוד יש רוב בממשלה וכולם הצביעו בעד. בכחול לבן האשימו את ראש הממשלה במחטף, שכן על פי חוק ממשלת החילופים, אסור למפלגה אחת להביא לאישור הממשלה הצעה שאינה מקובלת על המפלגה השנייה. נתניהו, מצדו, האשים את שרי כחול לבן בשיקולים פוליטיים. "אנחנו מבינים את המשחק שלכם", אמר. "אתם לא עובדים על אף אחד. אתם חושבים שזה יעזור לכם בבחירות".

שרי כחול לבן פנו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בבקשה שיקבע אם נתניהו פעל בניגוד לחוק יסוד הממשלה, שתוקן על פי ההסכם הקואליציוני, כשהביא את ההחלטה לאישור למרות התנגדותם. כמה דקות אחרי חצות, הודיע היועץ שהוא פוסל את ההחלטה ובכך קומם נגדו את שרי הליכוד. "אתה רק יועץ", אמר לו השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, ״תחזור למקום הטבעי שלך״.

בעקבות קביעתו של מנדלבליט, עשה נתניהו מאמץ נוסף להגיע להסכמה עם שרי כחול לבן. נציגי המפלגות - שר הבריאות יולי אדלשטיין מהליכוד ושרת התיירות אורית פרקש הכהן מכחול לבן – התבקשו לצאת ולגבש יחד הצעת פשרה. הם חזרו לקראת 2 בבוקר עם ההצעה המוסכמת, שבמסגרתה הוחלט להאריך את הסגר עד יום ראשון ב-7:00 ולהתחיל באותו יום לפתוח חלקית את המשק. הממשלה אמורה להתכנס שוב בתחילת השבוע לדון בהמשך היציאה מהסגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ