לנוכח הירידה ברמת התחלואה, השרים צפויים לדון היום במועד פתיחת המשק

נתניהו מבקש להימנע מהקלות נוספות עד 23 בפברואר, בכחול לבן דורשים להקדים אותן ומייחסים לרה"מ שיקולים פוליטיים. במערכת הבריאות מגלים אופטימיות לנוכח נתוני התחלואה, אך מזהירים מפני עלייה בשבועות הקרובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל תל אביב, אתמול

השבוע הקרוב מסתמן כשבוע מבחן למבצע החיסון מקורונה בישראל, לאחר ההקלה בהגבלות. זאת, על רקע מגמת הירידה בשיעור התחלואה, שמעוררת אופטימיות במערכת הבריאות. היום (ראשון) צפוי קבינט הקורונה לדון בהמשך צעדי היציאה מהסגר, כשבמוקד הוויכוח מתי להתחיל ביישום השלב הבא של ההקלות.

על הפרק עומדים כעת פתיחת חנויות הרחוב ומרכזי הקניות הפתוחים, חדרי הכושר והמלונות ואירועי תרבות וספורט. בכחול לבן דורשים להתחיל בפתיחת המשק למתחסנים ולמחלימים כבר השבוע, בעוד שראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירי משרד הבריאות מבקשים להמתין לפחות עד למועד שהגדיר המשרד, 23 בפברואר.

ישיבת הקבינט, שהיתה אמורה להתקיים כבר ביום חמישי, נדחתה - לדברי גורמים בלשכת נתניהו מפני שלא הושגו הסכמות על פרטי המתווה. בכחול לבן טענו בימים האחרונים כי נתניהו מבקש לדחות את פתיחת המשק למועד הקרוב ככל האפשר לבחירות ב-23 במארס. "מבחינת נתניהו, שיהיה סגר עד שבועיים לפני הבחירות", אמר בני גנץ בריאיון לחדשות כאן אתמול.

קניון בת ים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

נתוני התחלואה בסוף השבוע מצביעים על שינוי מגמה מובהק: מספר המאובחנים ביום שישי היה נמוך מ-5,000, והממוצע היומי בשבוע האחרון התייצב על פחות מ-5,500. שיעור הבדיקות החיוביות, מתוך יותר מ-75 אלף, היה שלשום 6.7%. שבוע קודם לכן, בשיא הסגר, אובחנו כ-7,500 נשאים ביום, ושיעור הבדיקות החיוביות נע סביב 9%. לכך מצטרפת ירידה במקדם ההדבקה (R), שהגיע ל-0.88. משמעות הנתון הזה היא שכל נשא של הנגיף מדביק כעת פחות מאדם אחד.

התנאים שהציב משרד הבריאות ליישום הפעימה השנייה במתווה היציאה מהסגר הם שלושה מיליון מחוסנים במנה השנייה (מספרם אתמול היה 2.45 מיליון), שיעור התחסנות של 90% אצל בני 50 ומעלה, ירידה של מספר החולים במצב קשה לפחות מ-900 ומקדם הדבקה שקטן מ-1. התנאים ליישום הפעימה השלישית, שתכלול בין היתר פתיחה של מסעדות ובתי קפה, הם ארבעה מיליון מחוסנים, שיעור התחסנות של 95% בקרב מבוגרים, והתייצבות של מספר החולים הקשים ומקדם ההדבקה. התאריך המיועד לכך הוא 9 במארס.

הנתונים העדכניים אמנם רחוקים עדיין מאלה שאליהם שואף משרד הבריאות, אך בכיר במשרד אמר: "יש בהחלט סיבות לאופטימיות. אנחנו מתקרבים ליעדים שהוגדרו לפעימה הבאה. זה מבטא גם את האפקט של החיסונים, וגם את המשך השימוש במסכות וריחוק חברתי". אנשי מקצוע במשרד מתלבטים כעת אם לבטא ברבים את האופטימיות הזו - מה שעשוי להתפרש כקריאת עידוד לציבור, אך גם להוביל לתחושת שאננות הרסנית.

חדר כושר בירושלים, במאיצילום: אוהד צויגנברג

השינוי מורגש גם בבתי החולים, אם כי שם הוא מתרחש בקצב אטי. מספר החולים הקשים ירד באחרונה אל מתחת לאלף, לאחר שבועות שבהם התייצב סביב 1,200. החולים הללו הציפו את מחלקות הקורונה ויחידות הטיפול הנמרץ, והטיפול בהם חייב משאבים אדירים וכוח אדם רב. מספרם אתמול - 992, בהם 388 במצב המוגדר קריטי - עדיין אינו מאפשר לבתי החולים לנשום לרווחה, בוודאי עם היציאה מן הסגר.

ב"מגן ישראל", התוכנית הלאומית למאבק בקורונה, עוקבים אחר הנתונים במה שמוגדר כ"אופטימיות מפוכחת". גורמים במטה מרוצים אמנם מהמגמה, אבל גם מזהירים כי אם המשק ומערכת החינוך לא ייפתחו בהדרגה, ובהיעדר מעקב אחר התוצאות של כל צעד, ישראל עלולה למצוא את עצמה מתמודדת עם התפרצות נוספת.

זוהי גם הרוח הנושבת מדו"ח מרכז המידע והידע למאבק במגפה, שפורסם שלשום. "התחלואה ממשיכה בהיקפים גבוהים, חרף ירידה מסוימת בה", נאמר בו. "שיעור החיוביים והעומס על בתי החולים ממשיכים להיות גבוהים. עם זאת, מספר החולים הקשים ירד ביממה הקודמת מתחת לאלף לראשונה זה כחודש, ומקדם ההדבקה ירד מעט בימים האחרונים, באופן המסמן דעיכה מסוימת בהתפשטות המגפה".

מחלקת הקורונה בביה"ח שערי צדק, בתחילת החודשצילום: אוהד צויגנברג

הדו"ח מצביע גם על שינוי בגילאי החולים שמצבם קשה - מגמה שבולטת גם בעדויות של מנהלי מחלקות קורונה בבתי החולים. "ישנה ירידה ברורה בשיעור המאומתים ובתחלואה הקשה בקרב המבוגרים בני 60 ומעלה, הנובעות כנראה מהשפעת מבצע החיסונים. עם זאת, ניכרת עלייה במספר החולים במצב קשה החדשים בקרב הקבוצות הצעירות יותר, המהוות בשבוע האחרון 40% מהתחלואה הקשה החדשה".

ההשערה היא כי השינוי משקף את יעילות החיסון ואת שיעור ההתחסנות הגבוה בקרב מבוגרים. עם זאת, הדו"ח מבהיר: "בשל היקף התחלואה הנרחב והעובדה שחלק ניכר מהאוכלוסייה טרם חוסן, השינוי בתמהיל החולים לא מביא בשלב זה לירידה משמעותית בתחלואה הקשה". החוקרים מזהירים: "בשבועות הקרובים צפויה עלייה חדה בתחלואה, בשל הסרת המגבלות ותפוצתו הנרחבת של הווריאנט הבריטי".

הימים הקרובים צפויים להעמיד במבחן את השפעת מבצע החיסון מול התפשטות הגרסאות השונות של הנגיף, שלא בתנאי סגר. תוצאות המבחן יתבררו רק כעבור שבוע או שבועיים, ובינתיים מגבירים במשרד הבריאות את המאמצים להרחיב ככל האפשר את מעגל המתחסנים - בשאיפה שעד השבוע השני של אפריל יגיע מספרם לחמישה מיליון. לשם כך מתכוונים במשרד לפנות לצעירים, לבני קבוצות מיעוט ולתושבי יישובים מרוחקים. "אנחנו נמצאים בשלב 'הקולות הצפים', ועכשיו אנחנו נלחמים על כל קול", הסביר מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ