השרים אישרו לקדם חקיקה שתאפשר לרשויות לקבל פרטים של אזרחים שלא התחסנו

הקבינט אישר גם להגדיל ל-2,000 את מספר הנוסעים שיוכלו להיכנס לארץ בכל יום ■ הישיבה הסתיימה ללא החלטות על חידוש המסחר ■ ויכוח התגלע בין מנדלבליט לנתניהו, שאמר לו: "תעשה מה שאני אומר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית הלוחם, בשבוע שעבר

קבינט הקורונה אישר היום (ראשון) להגדיל ל-2,000 את מספר הנוסעים שיוכלו להיכנס לארץ דרך נתב"ג בכל יום. הישיבה הסתיימה ללא החלטות על חידוש המסחר וצעדי היציאה מהסגר, והיא תחודש מחר ב-11:00 בבוקר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבה כי בכוונתו להביא לאישור הממשלה "חקיקת בזק" שתאפשר לשלטון המקומי לקבל את שמותיהם של אזרחים שלא התחסנו. הקבינט אישר לקדם את המהלך באופן הבא: משרדי הבריאות והמשפטים יעבירו את תיקוני החקיקה הדרושים לקידומו לוועדת השרים לחקיקה, וזו תאשר את ההצעה בהצבעה במליאת הכנסת. השרים אישרו כי ההצעה תכלול התייחסות לאופן שמירת המידע על האזרחים שלא התחסנו ומניעת הגעתו לגורמים לא מורשים.

נמל תל אביב, אתמול. על הפרק עומדים כעת פתיחת חנויות הרחוב ומרכזי הקניות הפתוחים, חדרי הכושר והמלונות ואירועי תרבות וספורטצילום: הדס פרוש

שרת התיירות, אורית פרקש הכהן, המתאמת את עמדות כחול לבן בישיבה בכל הקשור למאבק בקורונה, אמרה על הצעת נתניהו והמל"ל כי "אלו תקדימים שיש להיזהר בהם". לדבריה, אם תאושר חקיקה כזו יש להתרכז רק בבני 50 ומעלה "ויש להיזהר מלהתחיל ולפגוע בזכות לפרטיות של הצעירים יותר".

משרד הבריאות הציע בדיון לקדם כמה מהלכים להעלאת שיעור המתחסנים בקרב הציבור, בהם חקיקה שתאפשר למקומות עבודה בחשיפה גבוהה - כמו בתי ספר ובתי חולים - לחייב את עובדיהם להתחסן או לעבור בדיקות קורונה. עוד הציעו במשרד לחתום על הסכמי תיירות עם מדינות שונות, שיאפשרו למחוסנים לצאת לחו"ל. הצעה נוספת שהוצגה היא מתן תגמולים לרשויות לפי שיעור המתחסנים בהן, וכן תגמול רופאים ואחיות שיביאו לחיסון בני 50 ומעלה שטרם התחסנו. 

קניון בת ים, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

במהלך הדיון פרץ ויכוח בין נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בנוגע לתקנות המשפטיות שמכין משרדו. נתניהו דרש ממשרד היועמ"ש להכין התייחסויות משפטיות נפרדות להצעות השונות שעולות בדיונים. "אני מקדים תרופה למכה ואני אומר תכינו במקביל את האפשרויות השונות", אמר נתניהו למשנה ליועמ"ש, רז נזרי. מנדלבליט השיב: "נכין לפי ההצעה של משרד הבריאות". ראש הממשלה התעקש: "לא קיבלתי תשובה. אני מבקש לעבוד במקביל. אין סיבה שנעבוד בטור. זה מקשה על קבלת ההחלטות". מנדלבליט חזר ואמר שמשרדו יכין את התקנות לפי המתווה של משרד הבריאות, "שמוביל את הדברים". ונתניהו השיב: "לא קיבלתי תשובה. תעשה את מה שאני אומר".

בכחול לבן דרשו בדיון להתחיל בפתיחת המשק למתחסנים ולמחלימים כבר השבוע, בעוד שנתניהו ובכירי משרד הבריאות ביקשו להמתין לפחות עד למועד שהגדיר המשרד, 23 בפברואר. "אנחנו רואים התחלה של ירידה בנתוני התחלואה וזהו סימן טוב. עם זאת, עלינו לנהוג בזהירות ולפתוח את המשק בהדרגה", אמר נתניהו בפתח הישיבה.

מחלקת הקורונה בביה"ח שערי צדק, בתחילת החודשצילום: אוהד צויגנברג

"אנחנו מתאימים את התוכנית שלנו ליציאה למוטציה הבריטית שמכה בכל העולם... אנחנו נפתח את המשק בשני שלבים: שלב ראשון, החל מהשבוע הבא. בשלב השני, כשבועיים לאחר מכן, אנחנו נאפשר הטבות למחוסנים כך שיוכלו להיכנס לבתי מלון, למוזיאונים, למופעי תרבות, מסעדות, בריכות, לקניונים, למשחקי כדורגל וכדורסל, טיסות לחו"ל ועוד... השבוע אנחנו נגיע לארבעה מיליון מתחסנים וזהו מספר אדיר. אנחנו צריכים להגיע מהר מאוד לחמישה מיליון מתחסנים ובכך אנחנו מנצחים סופית את המוטציה".

פרקש הכהן הציעה בדיון לאסור על ישראלים לצאת לתיירות בחו"ל עד שייפתחו המלונות בישראל. "אין מצב שאירועי דובאי יחזרו על עצמם", אמרה שרת התיירות, "אין מצב שאנשים יטוסו למדינות לתיירות מחוסנים בזמן שבארץ במלונות יישארו סגורים. הדבר הזה גורם לתסיסה אדירה בענף המלונאות בישראל ובצדק". שר הבריאות, יולי אדלשטיין, הסכים עם דבריה של פרקש הכהן.

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בישיבה כי הוא דורש להפעיל את מתווה התו הירוק "בהקדם ובלי דחיות מיותרות". לדבריו, "אנשים זקוקים לזה, הכלכלה שלנו זקוקה לכך, וזו גם הדרך הטובה ביותר להגדיל את קצב ההתחסנות". מנגד, נתניהו אמר כי יש לפתוח את המשק באופן הדרגתי יותר במהלך השבועיים הבאים. 

השבוע הקרוב מסתמן כשבוע מבחן למבצע החיסונים, על רקע מגמת הירידה בתחלואה. ב"מגן ישראל", התוכנית הלאומית למאבק בקורונה, עוקבים אחר הנתונים במה שמוגדר כ"אופטימיות מפוכחת". גורמים במטה מרוצים אמנם מהמגמה, אבל גם מזהירים כי אם המשק ומערכת החינוך לא ייפתחו בהדרגה, ובהיעדר מעקב אחר התוצאות של כל צעד, ישראל עלולה למצוא את עצמה מתמודדת עם התפרצות נוספת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ