מעקב "הארץ" |

עשרות תלמודי תורה נוספים נפתחו היום בערים החרדיות, בניגוד לתקנות הקורונה

המשטרה קנסה כמה מוסדות אך לא הוציאה להם צווי סגירה. לצד תלמודי התורה שנפתחו לראשונה הבוקר, עשרות מוסדות לימוד של הקהילות הקיצוניות ושל הזרם החסידי-המרכזי פועלים כרגיל כבר שבועות ארוכים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בדרך לתלמוד תורה באלעד, היום
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

רוב תלמודי התורה בערים החרדיות נפתחו גם הבוקר (ראשון), אף שכל הערים הללו מוגדרות אדומות והדבר מנוגד לתקנות הקורונה. הבוקר נפתחו עשרות תלמודי תורה של הזרמים המרכזי-ליטאי והמרכזי-ספרדי, שהיו סגורים עד כה. לצד המוסדות שלומדים במתכונת הרגילה, ישנם מוסדות שמקיימים לימודים בקבוצות קטנות, ואחרים לומדים באוויר הפתוח בקבוצות של עשרה בני אדם כפי שמתירות התקנות. המשטרה קנסה כמה מוסדות אך לא הוציאה להם צווי סגירה.

"בתלמוד תורה הודיעו לנו שהיום חוזרים ללימודים כרגיל", אומר ש' מירושלים, שבנו לומד בתלמוד תורה המשתייך לזרם הספרדי-מרכזי. לדבריו, תלמודי תורה אחרים חזרו ללימודים עוד קודם, אך בתלמוד התורה של בנו המתינו עם הפתיחה. "המנהל נדבק בקורונה והיה מאושפז במצב קשה בבית החולים וזה הכניס קצת חשש, לכן הפתיחה התעכבה", הסביר האב.

תלמודי התורה שנפתחו הבוקר מצטרפים לעשרות רבות של מוסדות לימוד חרדיים של הקהילות הקיצוניות ושל הזרם החסידי-המרכזי שפועלים כרגיל כבר שבועות ארוכים. בזרמים אלו מקיימים לימודים גם במרבית מוסדות הלימוד לבנות, בניגוד לזרם הליטאי והספרדי, שם מוסדות הלימוד לבנות סגורים בשלב זה. 

במפלגות החרדיות ניסו בשבועות האחרונים לקדם מתווה שיביא לפתיחת מוסדות לימוד בערים אדומות, אולם משרד הבריאות סירב לאשרו. לפי המתווה, תלמידים שנדבקו והחלימו יוכלו לשוב ללימודים, וכך גם תלמידים שיעברו בדיקות מהירות לאבחון קורונה. בשלב מסוים, הודיעו מקורביו של הרב קנייבסקי כי אם המתווה לא יאושר הרב יורה למנהלים הכפופים לו לפתוח את תלמודי התורה. קנייבסקי אישר את הפתיחה אך לא פרסם הוראה פומבית למנהלים בנושא. 

בימים האחרונים ניכרת מגמת ירידה במספר התלמידים שהתגלה כי נדבקו בקורונה בחינוך החרדי. בירושלים, למשל, שם בשיא הגל השלישי אותרו מדי יום כ-500 נדבקים חדשים בחינוך החרדי, נמצאו בשבוע האחרון כמאה נדבקים חדשים מדי יום.

גם נתוני התחלואה בציבור החרדי נמצאים בשבוע החולף במגמת ירידה. שיעור הנדבקים בערים החרדיות עומד על כ-13% - בדומה לשיעורו של הציבור החרדי באוכלוסייה (12%) - לעומת למעלה מ-30% בשיא הגל השלישי. גם שיעור התוצאות החיוביות השבועי בערים החרדיות נמצא בירידה, ועומד כעת על כ-14% לעומת 8% בכלל הארץ. עם זאת, ציון הרמזור של הערים החרדיות עודנו גבוה. לשם המחשה, לביתר עילית ציון 8.6, למודיעין עילית ציון 8.4, לאלעד 7.8 ולבני ברק 7.7. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ