מעקב "הארץ" |

יותר ממאה תלמודי תורה נפתחו היום בערים החרדיות, בניגוד לתקנות הקורונה

אתמול הצטרפו למוסדות שפועלים בניגוד לתקנות כבר שבועות גם עשרות תלמודי תורה של הזרמים המרכזי-ליטאי והמרכזי-ספרדי, שהיו סגורים עד כה. הערים והשכונות שבהן נפתחו המוסדות מוגדרות אדומות לפי מתווה הרמזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בדרך למוסדות לימוד בירושלים, בשבוע שעבר

יותר ממאה תלמודי תורה נפתחו גם היום (שני) בערים ובשכונות חרדיות בניגוד לתקנות הקורונה. אתמול הצטרפו למוסדות שפועלים בניגוד לתקנות כבר שבועות גם עשרות תלמודי תורה של הזרמים המרכזי-ליטאי והמרכזי-ספרדי, שהיו סגורים עד כה. לצד המוסדות שלומדים במתכונת הרגילה, ישנם מוסדות שמקיימים לימודים בקבוצות קטנות, ואחרים לומדים באוויר הפתוח בקבוצות של עשרה בני אדם כפי שמתירות התקנות. המשטרה קנסה אתמול כמה מוסדות אך לא הוציאה להם צווי סגירה.

"בתלמוד תורה הודיעו לנו שחוזרים ללימודים כרגיל", סיפר אתמול ש' מירושלים, שבנו לומד בתלמוד תורה המשתייך לזרם הספרדי-מרכזי. לדבריו, תלמודי תורה אחרים חזרו ללימודים עוד לפני כן, אך במוסד שבו לומד בנו המתינו עד אתמול. "המנהל נדבק בקורונה והיה מאושפז במצב קשה בבית החולים וזה הכניס קצת חשש, לכן הפתיחה התעכבה", אמר ש'.

היום הורחבה הפתיחה של מערכת החינוך, וכמה יישובים שהוגדרו כתומים בשבוע שעבר הפכו צהובים או ירוקים וחידשו את הלימודים. עם זאת, הערים והשכונות שבהן נפתחו תלמודי התורה מוגדרות עדיין אדומות. המוסדות שנפתחו אתמול והיום מצטרפים לעשרות רבות של מוסדות לימוד חרדיים של הקהילות הקיצוניות ושל הזרם החסידי-המרכזי שפועלים כרגיל כבר שבועות ארוכים. בזרמים אלו מקיימים לימודים גם במרבית מוסדות הלימוד לבנות, בניגוד לזרם הליטאי והספרדי, שם מוסדות הלימוד לבנות סגורים בשלב זה. 

במפלגות החרדיות ניסו בשבועות האחרונים לקדם מתווה שיביא לפתיחת מוסדות לימוד בערים אדומות, אולם משרד הבריאות סירב לאשרו. לפי המתווה, תלמידים שנדבקו והחלימו יוכלו לשוב ללימודים, וכך גם תלמידים שיעברו בדיקות מהירות לאבחון קורונה. בשלב מסוים, הודיעו מקורביו של הרב קנייבסקי כי אם המתווה לא יאושר הרב יורה למנהלים הכפופים לו לפתוח את תלמודי התורה. קנייבסקי אישר את הפתיחה אך לא פרסם הוראה פומבית למנהלים בנושא. 

נתוני התחלואה בציבור החרדי נמצאים בשבוע החולף במגמת ירידה. שיעור הנדבקים בערים החרדיות עומד על כ-13% - בדומה לשיעורו של הציבור החרדי באוכלוסייה (12%) - לעומת למעלה מ-30% בשיא הגל השלישי. גם שיעור התוצאות החיוביות השבועי בערים החרדיות נמצא בירידה, ועומד כעת על כ-14% לעומת 8% בכלל הארץ. עם זאת, ציון הרמזור של הערים החרדיות עודנו גבוה. לשם המחשה, לביתר עילית ציון 8.6, למודיעין עילית ציון 8.4, לאלעד 7.8 ולבני ברק 7.7. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ