בכירה במשרד הבריאות: יש להיערך לעלייה במספר הילדים החולים בקורונה

ראש אגף רפואה כללית כתבה למנהלי בתי החולים שהעלייה צפויה בשל סיום הסגר, פתיחת בתי הספר ואי חיסון הילדים ■ במרכז הרפואי מאיר מאושפזים שני ילדים במצב קשה, חייו של אחד מהם בסכנה ■ מחקר קופ"ח כללית: החיסון של פייזר יעיל מגיל 16 ומעלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים חוזרים לבית הספר בגבעתיים, ביום חמישי

בתי החולים התבקשו להיערך למגמת עלייה בשיעורי התחלואה בקורונה בקרב ילדים עקב סיום הסגר, פתיחת בתי הספר והעובדה שילדים אינם מתחסנים. במכתב ששלחה אתמול (ראשון) ראש אגף רפואה כללית במשרד הבריאות, ד"ר סיגל ליברנט-טאוב, למנהלי בתי החולים, היא כתבה כי עליהם להתאים את התשתיות לילדים ולהיערך לטיפול של צוותים המיומנים בטיפול בילדים עד 25 בפברואר.

במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא דיווחו על שני ילדים במצב קשה מתוך חמישה המאושפזים כעת עם קורונה וסיבוכיה. שניים מהילדים, בני שמונה ו-14, חלו לפני כחודש וכעת סובלים ממחלה מורכבת, שכוללת תגובה דלקתית רב מערכתית. מצבו של בן ה-14 קשה ונשקפת סכנה לחייו, ומצבו של בן השמונה מוגדר קל ויציב. בנוסף, בן שנה וחצי, עשר ו-13 מאושפזים עם קורונה. לבן העשר מחלות רקע ומצבו מוגדר קשה גם כן. ד"ר דגנית אדם, מנהלת טיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי, אמרה כי "אף שכולם היו בטוחים שהילדים אינם בסיכון מקורונה, ישנו מספר הולך וגובר של ילדים המאושפזים עקב קורונה ומהסיבוכים שלאחריה".

"בחודשיים הקרובים אנו צופים מגמת עלייה בהידבקות ילדים מכל הגילים במדינת ישראל", כתבה ליברנט-טאוב והוסיפה: "מצטברות עדויות לשיעורי הדבקה גבוהים יותר בילדים של הווריאנט הבריטי, אשר שכיחותו בישראל היא כ-80%". לדבריה, טיפול בילדים שייעשה כמו טיפול במבוגרים "הוא פתרון שאינו רצוי, ועל כן יש להיערך לטיפול בתשתיות המיועדות לילדים, ועל ידי צוות המיומן בטיפול בילדים בלבד".

למכתבה צירפה ליברנט-טאוב סעיפים שבהם כל בית חולים נדרש לעמוד, כולל הקמת חדר מיון ביולוגי ילדים והכשרת צוותי מחלקות הילדים ויחידות לטיפול נמרץ ילדים "כפי שבוצע במחלקות הקורונה האחרות בבית החולים - מיגון, תהליכי עבודה וכו'". היא ביקשה שהדברים ייערכו עד 25 בפברואר.

מנתוני משרד הבריאות שפורסמו היום עולה כי 37.7% מהחולים היום בקורונה הם בקבוצת הגיל 19-0, ובשבוע האחרון הגיע שיעורם בקרב החולים עד 43.5%. בינואר היו כ-60 אלף ילדים חולי קורונה לעומת 23 אלף בלבד בדצמבר ו-34 אלף - החודש עם התחלואה הגבוהה ביותר - בספטמבר.

לפי נתוני משרד החינוך, ישנם היום 16,643 תלמידים ו-1,653 עובדי הוראה חולים בכל מערכת החינוך. מתוך 534,477 ילדי הגנים ישנם 3,286 חולים, מ-1,073,769 תלמידי החינוך היסודי נמצאו 7,323 חולים, ובקרב 809,808 תלמידים בחינוך העל יסודי, 6,032 נמצאו חולים. בגני הילדים של החינוך המיוחד נמצאו 247 חולים מתוך סך הכל 22,745 תלמידים, ובבתי הספר נמצאו 310 חולים מתוך 31,748 תלמידים ברחבי הארץ.

אתמול פורסם מחקר מקיף של קופת חולים כללית, שמצא כי החיסון לקורונה של חברת פייזר הביא לירידה של 94% בהידבקות עם תסמינים - כלומר בהופעת מחלת הקורונה. הממצאים מעלים כי החיסון שמר על יעילותו בכל קבוצות הגיל מעל גיל 16, לרבות בקרב בני 70 ויותר - שלגביהם הניסויים הקליניים של פייזר לא סיפקו מידע עקב ייצוג מוגבל במחקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ