משרד החינוך דורש לקבל את פרטי המורים והתלמידים שחוסנו לקורונה

במשרד הבריאות סירבו להעביר את המידע מחשש לפגיעה בחיסיון רפואי. משרד המשפטים אישר להעביר את הנתונים ולעשות בהם שימוש רק במקרה שבו יתגלה חולה קורונה במוסד חינוכי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסון צוותי הוראה בבית החולים אסף הרופא, בדצמבר. לפי גורמים במשרד המשפטים, העברת מידע על מחוסנים גורמת לפגיעה משמעותית בפרטיות המורים והתלמידים

משרד החינוך דורש לקבל את שמותיהם ופרטיהם של המורים והתלמידים שהתחסנו נגד קורונה, אך במשרד הבריאות בולמים את העברת המידע מחשש לפגיעה בחיסיון רפואי. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף התערב בסוגיה וביקש ממשרד הבריאות להעביר את הנתונים למשרד החינוך. המהלך קיבל הכשר משפטי מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שאמר באחת מישיבות קבינט הקורונה כי הדבר אינו מצריך חקיקה ושאין מניעה משפטית להעביר את המידע.

לפי מקורות במשרד החינוך, הם ביקשו את הנתונים כבר בחודש שעבר כדי לדעת היכן למקד את ההסברה למורים בנוגע לחיסונים. המקורות הסבירו כי הנתונים המדויקים יבהירו מה שיעור המורים שהתחסנו והיכן מלמדים מורים שטרם התחסנו לפי פילוחים מדויקים כמו אזורים בארץ, שכבות גיל, מגזרים או רשויות. לדברי המקורות, המידע יאפשר למשרד להכריע בשאלה אם אפשר לפתוח מוסד חינוכי שהתגלה בו חולה קורונה.

תקנות הגנת הפרטיות מסדירות העברת מידע אישי בין גופים ציבוריים, כל עוד הדבר נעשה בהתאם לכללים שנקבעו בחוק. גוף ציבורי המוסר או מקבל מידע אישי מחויב להקים ועדה שתפקידה לאשר את בקשות מסירת המידע ולהגדיר מי רשאי לעיין בו וכיצד הוא יימסר. לפי מקורות במשרד הבריאות, הוועדה להעברת מידע בין גופים ציבוריים של המשרד דנה בבקשת משרד החינוך ואישרה אותה - אולם המהלך נבלם על ידי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי־פרייס, שמתנגדת למסירת המידע הפרטני למשרד החינוך, ושבסמכותה לסרב ולמנוע את העברת המידע. 

אלרעי פרייס בכנסת, בחודש שעבר. מתנגדת למסירת המידע הפרטני למשרד החינוךצילום: שמוליק גרוסמן/דוב

בשל המחלוקת בין המשרדים הועבר הנושא לבירור במשרד המשפטים. חוות הדעת המשפטית של המשרד אישרה להעביר את המידע למשרד החינוך רק לצורך קטיעת שרשראות הדבקה בקורונה, ולא למטרת הסברה. לפי חוות הדעת, משרד החינוך יקבל את המידע על המורים ועל התלמידים שחוסנו, ורק במקרה שיתגלה נדבק במוסד חינוכי, אנשי משרד החינוך ייצרו קשר עם מנהל המוסד ויעדכנו אותו מי הם המורים והתלמידים שנדרשים להתרחק מהמוסד עד השלמת החקירה האפידמיולוגית. באופן הזה, יתגלו למנהלים מי שאינם מחוסנים מפני הנגיף.

לפי גורמים במשרד המשפטים, העברת מידע על מחוסנים גורמת לפגיעה משמעותית בפרטיות המורים והתלמידים, אך הנסיבות המיוחדות גוברות על עקרונות השמירה על הפרטיות ומאפשרות את העברת המידע. הגורמים אמרו כי המידע יישמר במטה משרד החינוך ויועבר למנהלים רק במקרה של התפרצות קורונה במוסד, "בדרך שתצמצם את הפגיעה בפרטיות כתוצאה מהעברתו ותבטיח שמירה על סודיותו ושימוש בו רק לתכלית שלשמה הועבר". בכל הנוגע למידע סטטיסטי על שיעורי התחסנות, במשרד המשפטים ציינו כי אין מניעה להעביר למשרד החינוך את המידע באופן מותמם, כלומר שאינו מכיל פרטים מזהים של מורים ושל תלמידים ספציפיים.

גם ברשויות המקומיות אוספים מידע על צוותי הוראה שהתחסנו, באמצעות שאלונים. יו"ר המחלקה לגננות בהסתדרות המורים, ענת דדון, הנחתה בשבוע שעבר את הגננות שלא לשתף פעולה עם דרישת הרשויות המקומיות לדווח אם התחסנו או לא. "אני קובעת באופן חד־משמעי, ולאחר שקיבלתי על כך ייעוץ משפטי, כי מדובר בדרישה לא חוקית", כתבה דדון לגננות. "אין שום חובת דיווח, לא לרשות מקומית ולא לאף גורם אחר, בעניין החיסון, הנכן רשאיות לשמור על זכויותיכן לפרטיות בסוגיות רפואיות. השיקול אם להתחסן או לא הוא שיקול פרטי שצריך להתקבל אצל כל אדם ללא הפעלת לחץ פסול".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי הנושא "נמצא בדיונים פנים משרדיים לסגירת העברת המידע המחשובי בצורה הנכונה. משרד החינוך ומשרד הבריאות עובדים בשיתוף פעולה מלא מזה חודשים רבים להעברת נתונים משני הכיוונים בצורה המאובטחת והחכמה ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ