עידו אפרתי
עידו אפרתי

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (חמישי) כי המדינה תפעל נגד מי שישתמש בדרכון ירוק מזויף והוסיף כי אדם כזה מסתכן בעונש מאסר. "אנחנו מבינים שקיימות אפשרויות לזיוף של תעודת מתחסן, אנחנו לא עיוורים", אמר אדלשטיין במסיבת עיתונאים בקרית שדה התעופה. "מי שחושב שזה משחק ילדים וידפיס תעודת מתחסן למרות שלא התחסן, בסופו של דבר ייתפס והבילוי הזה יכול גם להסתיים בכלא. יש סדרה ארוכה של סעיפים בחוק שמאפשרים זאת. כדאי מאוד להיזהר".

גם מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי התייחס לזיופים אפשריים של תעודות מתחסן, ואמר: "היום קיימנו פגישה עם בכירים במשטרה על האכיפה ועל ענישה בלתי מתפשרת נגד נותני תו ירוק מזויף והמשתמשים בזיופים".

הדרכון הירוק יינתן לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון ויהיה בתוקף מהשבוע שלאחר החיסון השני לחצי שנה. בעלי הדרכון הירוק יהיו פטורים מחובת בידוד ולא יהיו כפופים למגבלות התנועה בזמני סגר. הדרכון הירוק יהיה ניתן להורדה מהאינטרנט בעברית ובאנגלית, כדי שיוכלו להשתמש בו גם בחו"ל. בבדיקה שערך "הארץ" התברר שאתרי משרד הבריאות מנפקים את הדרכון הירוק באופן כזה שקל מאוד לזייפו.

אדלשטיין אמר גם כי מערכת הבריאות לא תפעל נגד אזרחים שיבחרו שלא להתחסן. "אין ולא תהיה חובת חיסון במדינת ישראל", אמר. "מי שבוחר שלא להתחסן זכותו או זכותה. לא יהיו גם סנקציות אישיות נגד מישהו שלא יתחסן. אנחנו לא עושים דברים כאלה". 

סטודנטים בינלאומיים מתחסנים נגד קורונה במרכז הבינתחומי הרצליה, אתמולצילום: הדס פרוש

לצד זאת, אמר השר כי רק מי שיתחסן יוכל להיכנס לאירועים ולהשתתף בפעילויות פנאי. "זו זכות גדולה שניתנה לכולנו להתחסן ולא קיימת במדינות רבות בעולם. אבל חובתנו לדאוג לבריאות הציבור ועל כך אנחנו לא נתפשר", הוסיף.

אדלשטיין אמר כי מתחסנים ומחלימים יוכלו, החל מיום ראשון, ללכת לחדרי הכושר, להופעות, לבתי מלון ולבתי כנסת. הוא הוסיף כי "בקרוב יהיו מקומות עבודה שכדי לעבוד בהם העובדים יצטרכו או להיות מחוסנים או לעבור בדיקת קורונה כל 48 שעות".

אתמול דווח ב"הארץ" כי משרד הבריאות מקדם חוק שיאפשר למנוע מעובדים שלא התחסנו להיכנס למקומות עבודה מסוימים. החוק עצמו לא צפוי להגדיר אילו מקומות עבודה ייכללו בו, אלא יסמיך את משרד הבריאות לגבש תקנות מפורטות בעניין. לפי מקורות במשרד הבריאות, התקנות נועדו לחול על בעלי תפקידים שחשיפתם לציבור גבוהה, כמו עובדי הוראה, עובדים במסגרות רפואיות, עובדים בתחבורה ציבורית ושוטרים.

נוסח החוק המתגבש, שעליו דווח ב"ידיעות אחרונות", נמצא בשלביו הראשונים והועבר לאחרונה לשאר משרדי הממשלה. הוא נועד לחייב את המעסיק למנוע כניסת עובד אם לא יציג תעודת מתחסן, תעודת מחלים או תוצאה שלילית בבדיקת קורונה עדכנית. עם זאת, החוק מעורר קשיים משפטיים רבים וסיכוייו לעבור בשלב זה לא ברורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ