הממשלה אישרה את תקנות הפעימה השנייה: אלה ההקלות והקנסות שייכנסו לתוקף בראשון

לימודים בשטח פתוח יותרו בקבוצות של 20 בכל הארץ ■ לא תתאפשר אכילה בקניונים, בתי מלון ייפתחו ללא חדרי האוכל ■ אדם שאינו מחוסן או מחלים שישהה במקום עם תו ירוק ייקנס ב-1,000 שקלים

ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב אלנבי בתל אביב, השבוע
ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ

הממשלה אישרה היום (שישי) את התקנות לפעימה השנייה של ההקלות בהגבלות שהוטלו בשל מגפת הקורונה. ההקלות ייכנסו לתוקף ביום ראשון, והן חלות על מערכת החינוך, על המסחר ועל מופעי תרבות וספורט.

איך משיגים את "התו הירוק" ומה אפשר לעשות איתו? | "הארץ" מסביר

חינוך

הכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב ייפתחו בבתי ספר הנמצאים ברשויות ובאזורים המסווגים כצהובים או ירוקים לפי מודל הרמזור, וכן ברשויות המסווגות בצבע כתום שקיבלו ציון 7 לכל היותר ושיעור בני ה-50 ומעלה שהתחסנו בהם הוא 70% לפחות. הציון המוענק ליישוב מחושב לפי מספר החולים החדשים ביישוב בשבוע האחרון, שיעור הבדיקות החיוביות השבועי ושיעור השינוי במספר החולים החדשים ביחס לשבוע הקודם.

תלמידי כיתה ג' לומדים בחוץ בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

לימודים יוכלו להתקיים בקבוצות של 20 בשטח פתוח בכל הארץ, במקום עשרה עד כה. פעילות של תנועות וארגוני נוער תתאפשר בשטח פתוח במודל של פתיחת כיתות הלימוד.

עוד הוחלט כי ייפתחו כיתות המיועדות לעולים חדשים ללימודי השפה העברית, וכן כיתות י"ג ו-י"ד במכללה טכנולוגית מוכרת, בהתאם למודל פתיחת הכיתות בבתי הספר. במכללה טכנולוגית המהווה לימודי המשך למוסד חינוך לנוער בסיכון תתאפשר פעילות בכל הארץ.

מקומות ללא תו ירוק

קניונים ושווקים: תותר שהות ביחס של אדם לכל 15 מטרים רבועים, ובקניונים יותקנו אמצעי ויסות דיגיטליים לספירת מספר הנכנסים.

בעלי הקניונים יחויבו להציב 5-2 סדרנים, שתפקידם יהיה לוודא שהשוהים מקפידים על הנחיות הקורונה.

קניון בת ים, השבועצילום: הדס פרוש

לא תתאפשר ישיבה לצורך אכילה של מבקרים בשטח הקניון, לא יוצבו שולחנות וכיסאות לאכילה, ותימנע גישה לשולחנות אכילה המקובעים לרצפה. תיאסר הצבת דוכני מזון בשטח הקניון, ולא יתאפשר קיום יריד בשטחו. 

חנויות רחוב: מספר המבקרים לא יעלה על יחס של אדם לכל 7 מטרים רבועים משטח המקום או על 10 אנשים, לפי הנמוך מביניהם. במקום ששטחו מעל 150 מטרים רבועים, מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם לכל 15 מטרים רבועים משטח המקום.

מוזיאונים: הגעת המבקרים תיעשה באמצעות הזמנה מראש, וסיורים מודרכים במקום יתקיימו עם עד עשרה משתתפים ובתיאום מראש. כמו כן, תנועת המבקרים במוזיאון או בתערוכה תתנהל, ככל האפשר, בהתאם למסלול שייקבע מראש ובכיוון אחד.

גן חיות, ספארי ואטרקציה תיירותית בשטח פתוח ללא מתקנים: מספר המבקרים יהיה לפי יחס של אדם לכל 15 מ"ר.

רחוב יפו בירושלים, השבועצילום: אוהד צויגנברג

כמו כן, ייפתחו מקומות המשמשים עבור אימון ספורטאי מקצועי וספריות.

קנסות

מקום שיפעל בניגוד לתקנות יידרש לשלם עד 10,000 שקלים (בהתאם לגודל המקום).

אדם שאינו מחוסן או מחלים השוהה במקום הפועל עם תו ירוק - 1,000 שקלים.

מקום שפועל לפי התו הירוק שלא הציב שלט - 3,000 שקלים.

מפעיל קניון שלא מינה סדרנים - 5,000 שקלים.

מפעיל קניון או שוק שהציב שולחנות אוכל או לא מנע את הגישה אליהם - 5,000 שקלים.

מפעיל קניון שלא מנע הצבת דוכני אוכל או יריד - 2,500 שקלים.

מפעיל מקום שלא תלה שלט שאוסר על אכילה במקום - 5,000 שקלים.

מקומות עם תו ירוק בלבד

מכון כושר או סטודיו: הפעילות תתקיים במרחק של שני מטרים בין המתאמנים, או פחות עם מחיצה ביניהם. לא יופעלו ג'קוזי או סאונה במקום ותהיה הקפדה על ניקוי וחיטוי. כמו כן, בעל המקום יציב שלט בדבר החובה להציג תו ירוק.

תרבות וספורט

מספר המבקרים באירוע לא יעלה על 300 איש במבנה או על 500 איש בשטח פתוח. הצפייה באירוע תתקיים בישיבה בלבד, ללא ריקודים, וללא אכילה במקום. במקרה של סירוב הקהל להוראות, יופסק האירוע.

שוק הכרמל בתל אביב, השבועצילום: הדס פרוש

הישיבה באירוע תהיה במקומות מסומנים, ומכירת הכרטיסים תיעשה מראש ובאופן מקוון או טלפוני.

באירועים שיתקיימו בשטח פתוח, שאינם כוללים ישיבה במקומות ישיבה קבועים, המקום יחולק למתחמים נפרדים של עד 20 אנשים לכל היותר, ובין מתחם למתחם יישמר מרחק של שני מטרים לפחות, שיופרדו באמצעות סימון פיזי. הישיבה תהיה במקומות מסומנים וקבועים מראש. המרחק בין הקהל לבמה לא יפחת מארבעה מטרים. בין אנשים שאינם גרים באותו בית יישמר מרחק של שני מטרים.

במקום יוצבו סדרנים, ביחס של סדרן אחד לכל 50 צופים. לא יוגש או יימכר אוכל במתחם האירוע או בכניסה אליו, למעט בקבוקי שתייה אישיים. המתחם יכלול מספר כניסות, ולא פחות משתיים. הכניסה והיציאה מהמקום יווסתו, ובאירוע תרבות לא יתקיימו הפסקות.

בריכת שחייה או מקווה טהרה לגברים

תותר שהות של אדם לכל 7 מטרים רבועים ובתוך המים  - אדם אחד לכל שישה מ"ר. תחול חובת חיטוי ושמירה על היגיינה. מפעילי מזנון בשטח הבריכה לא יציבו שולחנות אכילה בשטח המזנון, ולא יופעלו ג'קוזי או סאונה.

בתי מלון

מחוסנים או מחלימים יוכלו ללון בבתי מלון, שיפעלו ללא חדר האוכל שבהם. תותר כניסה גם של בני פחות מ-16 שיציגו תוצאת בדיקה שבוצעה ב-48 השעות שקדמו לכניסתם למקום (וכן אנשי צוות אוויר או אזרח זר השוהה בארץ במסגרת מילוי תפקידו, בכפוף לבדיקה). הכניסה למלון כוללת גם כניסה למתקנים המשותפים המצויים בבית המלון.

בית מלון יידרש לבחור את מתכונת ההפעלה שלו: מגורים ללא מתקנים משותפים, או פעילות תחת התו הירוק.

בית תפילה (שנרשם ברשות המקומית כבית תפילה לפי התו הירוק)

מספר האנשים במקום לא יעלה על 50% מהתפוסה המרבית של המקום, בהתאם למספר המושבים הקבועים, ואם אין מושבים קבועים – לא יעלה על יחס של אדם אחד לכל שבעה מטרים רבועים. במקום לא יוכלו לשהות יותר מ-300 אנשים. יחול איסור על הגשת מזון, ויישמר מרחק של שני מ"ר וכיסא אחד לפחות בין שני בני אדם שאינם גרים יחד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ