ישראל תעביר אלפי מנות חיסון למדינות שמקימות נציגות דיפלומטית בירושלים

עם המדינות נמנות גואטמלה - אחת משתי מדינות בעולם שיש להן שגרירות בירושלים, הונדורס שהודיעה על כוונתה לעשות זאת, וצ'כיה שצפויה לפתוח שם "משרד דיפלומטי". גנץ: נתניהו חושב שהוא מנהל ממלכה ולא מדינה

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש צוות רפואי נערך לחסן את חברו בשכם, החודש
ג'ודי מלץ

ישראל צפויה להעביר אלפי מנות חיסון למדינות שהידקו את יחסיהן איתה בשנים האחרונות - בהן גואטמלה שהעבירה ב-2018 את שגרירותה לירושלים, הונדורס שהודיעה על כוונתה לעשות זאת וצ'כיה שהצהירה על נכונותה לפתוח "משרד דיפלומטי" בירושלים לצד השגרירות בתל אביב. מלבד זאת מסר משרד ראש הממשלה כי ישראל צפויה להעביר חיסונים לצוותי רפואה של הרשות הפלסטינית, להונגריה ולמדינות נוספות. מספר החיסונים המדויק שאמור להיות מועבר לא נמסר.

שר הביטחון בני גנץ מסר הערב בתגובה על ההודעה: "העובדה שנתניהו סוחר בחיסונים של אזרחי ישראל, ששולמו מכספי המיסים שלהם בלי דין וחשבון, מראה שהוא חושב שהוא מנהל ממלכה ולא מדינה. מהלך כזה מחייב דיון ואישור. רק צורך ביטחוני, מדיני או רפואי דחוף יכול להצדיק מהלך כזה ונתניהו חייב להציג אותו לציבור או לכל הפחות לאשרו בפורומים הרלוונטיים".

ברקע התרומה הנרחבת של ישראל, עסקתה המקורית עם חברת פייזר צפויה להסתיים בשבועיים הקרובים עם הגעת 1.5 מיליון מנות אחרונות. עם זאת, לפי מקורות בקופות החולים, לוח הזמנים של אספקת החיסונים לא צפוי להשפיע על קצב מבצע החיסון או על זמינות התורים. במארס צפויות להגיע לישראל מאות אלפי מנות חיסון של מודרנה. מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא, צפוי לבקר בארץ ב-8 במארס ולדון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהמשך העסקים בין החברה לישראל.

בעקבות ההודעה פנתה יו"ר סיעת מרצ תמר זנדברג לנתניהו וביקשה לחדש את העברת החיסונים לפלסטינים בגדה המערבית וברצועת עזה. "בעוד דאגה למדינות אחרות יכולה להיות מבורכת, ישראל טרם מילאה את חובתה כלפי הפלסטינים", כתבה זנדברג, "ישראל, הגדה המערבית ועזה הן יחידה אפידמיולוגית אחת, ולישראל - כמי ששולטת במרחב ובפלסטינים ובגורלם - החובה להעביר חיסונים לרשות הפלסטינית".

ישראל התחייבה לרכוש מאות אלפי מנות חיסון ספוטניק מתוצרת רוסיה במסגרת העסקה להחזרת הצעירה הישראלית שחצתה את הגבול לסוריה. ירושלים ומוסקבה הסכימו כי סעיף ההתחייבות יישאר חשאי, אולם לאחר פרסום ב"הארץ" על קיומו של סעיף נסתר החלו אתרי אינטרנט ערביים ואחרים לדווח פרטים על ההסכם בעניין החיסונים. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנא הכחישה את הדיווחים.

בחודש שעבר אישרו נתניהו ושר הביטחון בני גנץ להעביר 5,000 מנות חיסון לקורונה לצוותי רפואה ברשות הפלסטינית, בהתאם להמלצת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. לפני כשבועיים הרשות הפלסטינית ביקשה מישראל שתאפשר לה להעביר לצוותי הרפואה ברצועת עזה אלף חיסונים לקורונה, מתוך מלאי של כעשרת אלפים חיסוני ספוטניק שהיא צפויה לקבל בתרומת רוסיה. טרם התקבלה החלטה סופית בנושא.

בתחילת החודש קיבלה הרשות הפלסטינית משלוח ראשון של עשרת אלפים מנות של החיסון "ספוטניק V" נגד נגיף הקורונה שפיתח מכון "גמלאיה" במוסקבה. שרת הבריאות הפלסטינית, מאי כילה, אמרה כי המשלוח הראשון יאפשר לחסן 5,000 איש. במשרד הבריאות הפלסטיני אישרו לשימוש את החיסון הרוסי בתחילת החודש שעבר. הפלסטינים ניהלו מגעים לרכישת חיסונים גם עם החברות פייזר, מודרנה ואסטרה־זנקה, אך עדיין לא נמסר מועד מדויק למשלוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ