הממשלה אישרה את עדכון צבעי היישובים: אלה המקומות שבהם יתחדשו הלימודים

פחות ממחצית בתי הספר ביישובים כתומים בהירים הסכימו לבצע בדיקות שוטפות לתלמידים, במסגרת מבצע שנועד לאפשר להם להמשיך בשגרת לימודים גם את רמת התחלואה באזורם תעלה

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד מתווה פתיחת הלימודים בתל אביב, השבוע
שירה קדרי-עובדיה

הממשלה אישרה הערב (שלישי) את עדכון רשימת היישובים לפי מתווה הרמזור, שקובע את צבע היישוב לפי רמת התחלואה ומספר המתחסנים בו. הרשימה המעודכנת תיכנס לתוקף מחר. לפי הרשימה החדשה, כ-40 רשויות מקומיות ושכונות בערים גדולות שנתוני התחלואה השתפרו בהן יוכלו לחדש את הלימודים בגני הילדים ובכיתות א'-ד' וי"א-י"ב. לצד זאת, 16 רשויות מקומיות שינו את צבען לכתום או אדום ובתי הספר בהן ייסגרו. לפי החלטת הממשלה משבוע שעבר, הלימודים יכולים להתקיים בבתי הספר ביישובים ירוקים, צהובים וכתומים בהירים. 

בין האזורים שיוכלו לחדש מחר את הלימודים: אשדוד, בני ברק, בת ים, פתח תקוה, רמלה, לוד, נתיבות, אור עקיבא ואור יהודה, וכן השכונות הר נוף ורמות בירושלים. בחריש ובירוחם, לעומת זאת, ייסגרו המוסדות לאחר שכבר נפתחו. בעקבות עדכון הרשימה יעלה מספר התלמידים שלומדים בבתי הספר מכ-1.2 מיליון לכ-1.3 מיליון. תקנות משרד הבריאות מתירות לתלמידים בכל שכבות הגיל ובכל הרשויות המקומיות ברחבי הארץ להפיגש עם צוותי ההוראה באוויר הפתוח, בקבוצות של עד 20 תלמידים. 

בתוך כך, מערך בדיקות הקורונה השוטפות בבתי הספר היסודיים באזורים כתומים בהירים, שנועד לאפשר למוסדות לפעול ברציפות גם אם תחול באזורם עלייה ברמת התחלואה - פועל השבוע בהיקף חלקי עקב היענות נמוכה. מנתוני משרד החינוך שנמסרו לבקשת "הארץ" עולה כי 85 בתי ספר יסודיים הצטרפו למבצע הבדיקות השבועי, מתוך 200 מוסדות שאליהם יועדה התוכנית. אחת הסיבות המרכזיות להיענות הנמוכה היא חוסר נכונות מצד ההורים כי ילדיהם יעברו בדיקות ללא נוכחותם. במשרד אמרו כי הם יוזמים פעולות הסברה כי לשכנע את ההורים לאפשר את פעולת התוכנית.

תלמידי כיתה ז' בשיעור חוץ בית הספר אורט סינגאלובסקי בתל אביב, השבועצילום: מוטי מילרוד

הגדרת היישובים לפי צבעי הרמזור מתעדכנת כעת פעמיים בשבוע, והדבר גורם לפתיחה ולסגירה של בתי ספר בתדירות גבוהה. מערך הבדיקות גובש כדי לתת מענה לבעיה זו. השתתפותו של מוסד חינוכי בתוכנית, המכונה "מגן חינוך", מצריכה את הסכמתם של 75% מהורי התלמידים בו. בתי ספר שעומדים בתנאי זה נדרשים לערוך בדיקות קורונה מדי שבוע בקרב לפחות 60% מתלמידיהם, ומוסדות שלא יעמדו בכך במשך שבועיים רצופים יוצאו מהתוכנית ויסגרו את שעריהם אם התחלואה באזורם תעלה. 

בתוך כך שורת רשויות מקומיות - בהן 15 החברות ב"בפורום הערים העצמאיות" - הודיעו השבוע כי יחזירו מחר את תלמידי כיתות ז'-י' ללימודים בבית הספר, אף שהממשלה קבעה כי הם יחזרו רק ב-7 במארס. ואולם, מאז ההכרזה חזרו בהן ארבע חברות בפורום - רחובות, פתח תקוה, חולון ואשדוד. ביומיים האחרונים הודיעו יו"ר ארגון המורים רן ארז ומזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד כי הם מתנגדים להחלטה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ