אמ"ן: מקדם ההדבקה עלה ל-0.97, יש לשקול שוב את המשך פתיחת המשק

דו"ח של מרכז המידע והידע מייחס את הירידה האיטית בתחלואה הקשה להשפעת הגרסה הבריטית שהפכה דומיננטית בישראל. הדו"ח מזהיר מפני חדירת זן חדש של הנגיף שאותר בניו יורק והתפשט בה במהירות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר דיזנגוף בת"א, אתמול
לוגו הארץ
הארץ

מגמת הירידה בתחלואה כמעט נבלמה ברקע הפתיחה החלקית של המשק, מקדם ההדבקה מתקרב ל-1 ועומד על 0.97, ומספר החולים הקשים נותר גבוה יחסית - מעל 800: כך קובע דו"ח מרכז המידע והידע של אגף המודיעין (אמ"ן) שפורסם היום (שישי). לנוכח העלייה, מחברי הדו"ח ממליצים לשקול מחדש את צעדי פתיחת המשק בימים הבאים.

לפי הדו"ח, העלייה במקדם ההדבקה נובעת כנראה מהשפעת הגרסה הבריטית שהפכה דומיננטית בישראל לאור הסרת חלק מהמגבלות. הגרסה מגדילה במידה ניכרת את הסיכון לתחלואה קשה ולצורך באשפוז ב-60%-70% יותר מהזן המקורי של הקורונה. אם מגמת העלייה בתחלואה תימשך בקצב הנוכחי, בתוך כמה ימים צפוי מקדם ההדבקה לעלות מעל ל-1, כך שכל נשא מדביק בממוצע יותר מאדם אחד - והמשמעות היא התפשטות מחודשת של המגפה.

המחברים מציינים ירידה ברורה בשיעור המאומתים ובתחלואה הקשה בקרב המבוגרים בני 60 ויותר בשל מבצע החיסונים; עם זאת, ניכרת עלייה במספר החולים החדשים במצב קשה בקרב הקבוצות הצעירות יותר, המהוות לאחרונה חצי מהתחלואה הקשה החדשה. נראה שהיקף ההדבקה הנרחב והרבים שטרם חוסנו גורמים לקצב איטי בירידת התחלואה הקשה. הדו"ח מוסיף כי 12% מאוכלוסיית בני ה-50 ומעלה (לאחר ניכוי המחלימים) טרם חוסנו בחיסון ראשון.

כמו כן, חוקרי מרכז המידע מזהירים מפני גרסה חדשה של הנגיף שאותר בניו יורק והתפשט בה במהירות לאחרונה. גרסה זו קושרה להדבקה חוזרת של מחלימים. ברקע קשרי האוכלוסיות והתעופה הענפים בין ישראל לניו יורק, קובע הדו"ח, קיים סיכון שהיא תיכנס לישראל ומומלץ לפעול לצמצומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ