"הארץ" מסביר |

איך יתבצעו בדיקות הקורונה המהירות, ולאן ייכנסו ילדים? כך יפעלו ההקלות החדשות

מהיום יכולים בתי עסק להכניס אנשים שלא התחסנו לאחר שעברו בדיקה מהירה, שאינה דורשת פענוח במעבדה. "הארץ" מסביר איך יעבדו המגבלות החדשות על ההתקהלות

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הופעה של עברי לידר באצטדיון בלומפילד, החודש
עידו אפרתי

משרד הבריאות פרסם היום (ראשון) את ההנחיות המעודכנות לצעדי הפתיחה של המשק, לאחר שהממשלה אישרה בשבוע שעבר להתקהל במגבלות ההתקהלות על רקע הירידה בנתוני התחלואה. במרכז ההקלות עומד אישור לבתי עסק להפעיל בדיקות מהירות, כדי להכניס לקוחות שאין ברשותם תעודת חיסון או החלמה.

מהן הבדיקות המהירות שפועלות מהיום וכיצד הן ישנו את מה שהכרנו?

הבדיקות לגילוי קורונה מבוססות על טכנולוגיה שאינה מצריכה פענוח במעבדה. היא מאפשרת מתן תשובה מהירה, בתוך 30-15 דקות מרגע הדגימה. האמינות שלהן פחותה מזו של בדיקות ה-PCR, בשל רגישות נמוכה, אך הן עדיין מאפשרות זיהוי מהיר וטוב דיו לצורך הפעלת התו הירוק על רקע שיעור החיסון הנרחב.

האם הבדיקות המהירות ישנו את ההגבלות על הילדים?

כן - החל מהיום יוכלו עסקים ומקומות הפועלים בתו ירוק להציב עמדה לבדיקות מהירות בכניסה, ולאפשר כניסת נבדקים שיצאו שליליים בבדיקה.

האם ילדים יוכלו להשתתף בפעילויות הדורשות תו ירוק ואין בכניסה אליהן עמדת בדיקות מהירות?

לא, וכך גם אחרים שאינם מחוסנים. עם זאת, ישנן כמה פעילויות שהוחרגו וההשתתפות בהן תתאפשר למי שיציג בדיקה שלילית, כולל שהייה במלונות והשתתפות באירועים באולמות, עד מגבלה של 5% מהמשתתפים.

על מי תוטל האחריות להפעיל את מערך הבדיקות המהירות?

בעלי העסקים שיהיו מעוניינים בביצוע הבדיקות המהירות יצטרכו גם לממן אותן, כשעלות כל בדיקה נאמדת בעשרות שקלים. בעל עסק יוכל להזמין ספק רשום של בדיקות מהירות מתוך רשימת הספקים שתופיע באתר משרד הבריאות. הספק יהיה האחראי על דיווח התוצאות למשרד הבריאות. התשלום לספק יבוצע באופן פרטי על ידי בעל העסק או על ידי הלקוחות

מה יקרה עם מי שיימצא חיובי בבדיקה מהירה?

מי שיימצא חיובי יחוייב לעזוב באופן מידי את המקום, ולחזור לבידוד בביתו. הוא יישלח לבדיקה השגרתית ויתבקש לבצע אותה מהר ככל האפשר, ולא יאוחר מ-48 שעות מביצוע הבדיקה המהירה.

האם חל שינוי באופן הפעלת החוגים לילדים?

חוגי הילדים, לרבות חוגי ספורט, ימשיכו לפעול לפי התקנות הקיימות: באוויר הפתוח ולא בישובים אדומים.

האם חל שינוי במגבלת ההתקהלויות הפרטיות?

לא, מגבלת ההתקהלות תישאר על 20 איש בפנים ו-50 בחוץ לכל היותר.

האם ניתן להסיר את המסכות?

לא, חובת עטיית מסיכות בפנים ובחוץ נותרת בעינה. יש להקפיד על עטיית מסיכה כנדרש.

כמה אנשים יוכלו להתכנס באירועים באוויר הפתוח?

אירועים עם קהל והגשת מזון – כמו אולמות וגני אירועים, כנסים עם הגשת מזון, חדרי אוכל במלונות, מסיבות ופסטיבלים: תותר התקהלות בתפוסה של עד 50%, ולא יותר מ-500 אנשים, בהתאם לתנאי התו הירוק.

כמה אנשים יורשו להשתתף באירועי תרבות וספורט?

אירועים במבנים סגורים ימשיכו לפעול בהתאם לתו הירוק, בישיבה וללא מכירת מזון. באולם שבו עד 5,000 מושבים, תותר תפוסה של עד 75% ולכל היותר 1,000 איש. באולם שבו יותר מ-5,000 מושבים, עד 30% תפוסה ולכל היותר 3,000 איש.

באולמות ואצטדיונים בחלל פתוח: באצטדיונים שבהם עד 10,000 מושבים, תותר תפוסה של 75% ולא יותר מ- 3,000 איש. באצטדיונים שבהם יותר מ-10,000 מושבים, 30% תפוסה ולא יותר מ- 5,000 איש.

ניתן יהיה להפעיל מזנונים באירועים תרבות או ספורט – אך אם יופעלו, תפוסת הקהל תשתנה ותעמוד על 50% ועד 300 איש בפנים או 500 איש בחוץ. זו גם ההגבלה שתחול על חוגים למבוגרים.

כמה יורשו להשתתף באירועי ספורט עממי?

מרוצים, מרתונים, הרקדות ואירועי איש ברזל יפעלו תחת התו הירוק. באירועים אלה יידרש תיחום ושמירה על מספר מקסימלי של עד 300 אנשים בפנים או 500 בחוץ.

מי יורשו להיכנס למועדוני לילה?

רק מחזיקים בתו ירוק יורשו להיכנס למועדונים. הם יורשו לפעול בתפוסה של עד 50% , עד 300 אנשים בפנים ו-500 בחוץ.

אטרקציות

אטרקציות באוויר הפתוח יוכלו לפעול במסגרת תו סגול בלבד, תוך שמירה על מגבלות של 1.15 מ"ר לאדם. אטרקציות במקומות סגורים יוכלו לפעול בהתאם לתו הירוק בלבד.

פארקי שעשועים ואטרקציות הכוללות מתקנים (כמו לונה פארק ופארקי מים) יפעלו בהתא לתו הסגול, עם מגבלת 1.15 מ"ר לאדם ומגבלה על מספר מקסימלי של אנשים: במקומות שבהם תפוסה של עד 10,000 אנשים – לא יתכנסו יותר מ- 1,500 בני אדם. במקומות שבהם התפוסה המותרת היא מעל 10,000 – יורשו להתכנס 2,500 אנשים לכל היותר.

כיצד יפעלו בריכות שחייה?

יפעלו בהתאם לתו הסגול באוויר הפתוח בלבד. יוקצו 1.15 מ"ר לכל הפחות לאדם במתחם כולו, ובתוך המים 1.6 מ"ר. 

ומה יקרה בנתב"ג אחרי פסיקת בג"ץ?

החל מהיום בוטלה מגבלת 3,000 הנוסעים ביממה, גם ועדת החריגים בוטלה, ואין עוד מגבלה על יעדי הטיסה. מי שהתחסן או החלים בישראל לא נדרש לשהות בבידוד כשישוב לארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ