בשל העלייה בתחלואה בקורונה, הוטל סגר ברצועה עד יום ראשון

במהלך הסגר יושבתו מערכת החינוך, משרדי הממשלה והמסחר, מלבד עסקים חיוניים לממכר מזון ותרופות. ביממה האחרונה אובחנו 1,916 חולי קורונה חדשים ברצועה - כ-38% מכלל הנבדקים

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים מתפללים לצד גופת אדם שמת מקורונה ברצועה, אתמול
ג'קי חורי - צרובה

סגר מלא החל הערב (רביעי) בשטח רצועת עזה בשל העלייה בתחלואה בקורונה. לפי החלטת חמאס והרשויות ברצועה, הסגר נכנס לתוקף הערב ב-21:00 ויסתיים ביום ראשון, 11 באפריל, ב-6:00 בבוקר. בימים אלו יושבתו מערכת החינוך החל מגיל הגן, מוסדות ההשכלה הגבוהה ומשרדי הממשלה, יחול איסור על התקהלויות ועל קיום אירועים המוניים והמסחר ייסגר - מלבד עסקים חיוניים למכירת מזון ותרופות.

לפי נתוני משרד הבריאות בעזה, ביממה האחרונה אובחנו 1,916 חולי קורונה חדשים ברצועה - 38% מכלל הנבדקים באותה יממה - ושישה בני אדם מתו מהמחלה. בנוסף, ברצועה ישנם 226 חולי קורונה במצב קשה וכ-150 חולי קורונה נוספים מאושפזים בבתי החולים. לפי משרד הבריאות בעזה, מספר חולי הקורונה הפעילים ברצועה עומד על 15,475, אך לפי הערכות מספרם גבוה יותר מאחר שרבים לא נבדקים.

אישה ממתינה לבעלה המאושפז במחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים שיפא בעזה, היוםצילום: MAHMUD HAMS - AFP

דובר משרד הפנים בעזה, איאד אלבזם, מסר כי ההחלטה בדבר הסגר התקבלה בשל נתוני התחלואה המאמירים, והבהיר כי מנגנוני הביטחון יאכפו את התקנות ויטפלו בחומרה בכל הפרה שלהן. ההחלטה להטיל סגר התקבלה בעיתוי רגיש מאחר שבשבוע הבא יחל חודש הרמדאן, ובשלב זה טרם התברר אם חמאס יאפשר לתושבים לערוך תפילות ומפגשים רבי משתתפים כנהוג בחודש זה. בשנה שעברה, בחודשים הראשונים של מגפת הקורונה, חמאס הורה על סגירת המסגדים ובתי התפילה בעזה.

הדרג המקצועי במשרד הבריאות והנהגת החמאס היו חלוקים בנוגע לסגר. במשרד הבריאות דרשו להטיל סגר ברצועה כבר בשלב מוקדם יותר, ואילו בחמאס לא מיהרו לעשות זאת בשל ההשלכות הכלכליות הצפויות של הסגר ובהיעדר יכולת לספק לאזרחים דמי אבטלה או מענקים כספיים אחרים. "צריך לזכור שאנחנו ברצועה, ולא במדינה מפותחת שיכולה להעניק לאזרחים רשת ביטחון כלכלית או פיצוי על סגירת עסקים", אמר ל"הארץ" איש חמאס הנמנה על הדרג המדיני. 

בתוך כך, משרד הבריאות ברצועה פרסם היום באופן חריג סרטונים שצולמו בבתי החולים בשטחה, המתעדים חולי קורונה במצב קשה שנזקקים להנשמה, וכן רופאים עם ציוד הגנה מינימלי מבצעים החייאה באחד החולים. בסרטונים הזהיר משרד הבריאות את הציבור מאי-היענות להנחיות שנועדו למנוע הדבקה בקורונה, וקראו לתושבים להגיע להתחסן.

ממשרד הבריאות נמסר כי עד כה התקבלו ברצועה 81,600 מנות חיסון לקורונה, רובן תרומת איחוד האמירויות ורוסיה, לצד 20 אלף מנות חיסון שהעביר ארגון הבריאות העולמי במסגרת תוכנית קובקס (covax) לשיתוף חיסונים. החיסונים שנתרמו מספיקים לחסן 40,800 בני אדם, אולם עד כה התחסנו 27,615 תושבי הרצועה - בעיקר מבוגרים מעל גיל 75 וחולים כרוניים. 

סמיר זקוט מארגון אלמיזאן לזכויות אדם ותושב עזה הסביר ל"הארץ" כי האיטיות של מבצע החיסונים ברצועה נובעת מחששם של התושבים מתופעות הלוואי. עם זאת, אמר, ביומיים האחרונים מורגשת האצה בקצב ההתחסנות. זקוט ציין כי העלייה בהיקף התחלואה בקורונה ברצועה היתה צפויה בשל התפשטות הווריאנט הבריטי והתעלמות של תושבים מההנחיות שנועדו למנוע הדבקה. "מי שמסתובב ברחובות מרגיש שאין היענות והקפדה על הנחיות, וזה היה צפוי כי ממילא המצב ברצועה קשה מאוד חברתית וכלכלית", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ