נתניהו: המגזר הציבורי יעבור למתכונת חירום, לא יוטל סגר כללי

שוק הכרמל בתל-אביב בקורונה
שוק הכרמל בתל-אביב בקורונה צילום: עופר וקנין
עדכונים

הממשלה אישרה בחטף תקנות לאיכון סלולרי של חולי קורונה

הממשלה אישרה פה אחד לפנות בוקר (שלישי) תקנות מחמירות לשעת חירום לאיסוף נתוני מיקום סלולריים של חולי קורונה או מי שחשודים כחולים בנגיף. זאת לצורך התרעה בפני נדבקים פוטנציאליים ואכיפת הנחיות הבידוד. הממשלה, שאישרה את המהלך במשאל טלפוני, עקפה בכך את הכנסת, שלא הספיקה לדון במהלך - אף שמשרד המשפטים התחייב שכך יהיה. הממשלה אישרה בנפרד תקנות חירום למשטרה ותקנות לשב"כ, שעליהן חלות יותר הגבלות.

לידיעה המלאה

(נעה לנדאו)

בנט הורה להתיר כניסה לישראל רק לפלסטינים העוסקים במגזרים חיוניים

שר הביטחון, נפתלי בנט, אישר הלילה צעדים נוספים למניעת התפשטות הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה. בנט הורה להתיר רק את כניסתם לישראל של פועלים וסוחרים פלסטינים העוסקים במגזרים חיוניים למשק, בתחומי הבריאות, החקלאות, הסיעוד והבניין בלבד. הפועלים שייכנסו ילונו בישראל למשך חודש עד חודשיים. עוד הוחלט כי מעברי הסחורות ימשיכו לעבוד כבשגרה. לפי ההנחיות, הסגר על מרחב העיר בית לחם ועל רצועת עזה יימשך, ומעבר הסחורות כרם שלום בעזה יוסיף לעבוד.

(הגר שיזף)

כחלון: היוצאים לחל"ת יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים

שר האוצר, משה כחלון, אמר הערב כי עובדים במגזר הפרטי שיצאו לחופשה ללא תשלום עקב התפשטות הקורונה יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים, כך שאדם שעבד חצי שנה יהיה זכאי להם. במגזר הציבורי, הוסיף כחלון, "עובדים שאינם במקומות חיוניים יצאו לחופשה בתשלום עד פסח".

לדברי כחלון, המדינה תקצה עוד חמישה מיליארד שקלים ל"חבילת צעדים שמטרתם להניע מנועי צמיחה במשק" ומענק סיוע לעצמאים על סך 6,000 שקל. תשלום המע"ם הוזז ל-27 באפריל והוחלט לדחות תשלומים לעצמאים, לצד תשלום חשבונות מים וביטוח לאומי.

הממשלה צפויה לאשר את המעקב אחר חולי קורונה - תוך עקיפת הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הממשלה תאשר תקנות לשעת חירום שיאפשרו שימוש באמצעים דיגיטליים למלחמה בקורונה, ובהם מעקב באמצעות איכון סלולרי. משמעות הדבר היא עקיפה של הכנסת, שוועדת השירותים החשאיים שלה לא השלימה את הדיון בנושא. יו"ר הוועדה, גבי אשכנזי, סירב לקיים הצבעה על המהלך ללא דיון. נתניהו אמר כי השימוש האמצעים אלה יוגבל ל-30 יום, והוסיף: "חייבים לשמור על האיזון בין צורכי הפרט לצורכי הכלל".

נתניהו: המגזר הציבורי עובר למתכונת חירום, הפעילות במגזר הפרטי תצומצם ב-70%

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי הוחלט להעביר את המגזר הציבורי למתכונת חירום בשל התפשטות נגיף הקורונה, וכי במגזר הפרטי יידרשו עסקים לצמצם את מספר העובדים ב-70%. לדבריו, אין בכוונת הממשלה להטיל סגר כולל על הציבור בישראל, אם כי היא עשויה להטיל סגר מקומי על מוקדי התפרצות. נתניהו הבהיר כי שירותים חיוניים, ובהם מרכולים, ימשיכו לפעול כרגיל. גם התחבורה הציבורית תמשיך לפעול לעת עתה, אך הציבור מתבקש לעקוב אחר שינויים בפעילותה באתר משרד התחבורה.

בנט: שתי מלוניות לחולי קורונה במצב קל ייפתחו עד סוף השבוע

שר הביטחון, נפתלי בנט, הודיע כי שתי מלוניות לנשאי קורונה שמצבם קל ייפתחו עד סוף השבוע. שתי המלוניות ישכנו במלון דן פנורמה בתל אביב ובמלון דן בירושלים. בנט מסר כי אותרו שני אתרים נופסים שבהם יוקמו מלוניות, בצפון ובדרום.

חולה קורונה ששוהה בבידוד שבר את החלון וניסה להימלט

חולה קורונה ששהה בבידוד בבית החולים וולפסון שבחולון שבר את החלון בחדרו ופרץ את דלתות החדר בניסיון להימלט. החולה, ששב מסקי באוסטריה ואובחן בקורונה, הוחזר לחדר ולאחר מכן הועבר למחלקת הבידוד בבית החולים.

(בר פלג)

ביה"ח העמק: אשה בת 25 בהיריון התגלתה כחולת קורונה

המרכז הרפואי העמק הוןדיע כי אשה בת 25 בהיריון התגלתה כחולת קורונה. האשה התלוננה על סחרחורות וכאבי גב, ולאחר שפיתחה שיעול הוחלט לבצע בדיקה שנמצאה חיובית. החולה תועבר למתחם המבודד בבית החולים, ובבית החולים נערך תחקיר אפידמיולוגי שבעקבותיו יבודדו אנשי צוות שבאו כמה במגע.

הממשלה דנה בהעברת המגזר הציבורי למתכונת חירום

הדיונים בהתמודדות עם משבר הקורונה מתמקדים בהעברת המגזר הציבורי למתכונת חירום ובדילול הפעילות במגזר הפרטי, תוך הבטחת רשת ביטחון לשכירים ולעצמאים - כך נמסר מלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הדיונים שמוביל נתניהו עוסקים גם בהטלת הגבלות נוספות על פעילות התחבורה הציבורית.

הגנבי התבקש לעזוב את הכנסת לאחר ששהה באירוע לצד בן זוג של חולת קורונה

דוברות הכנסת מסרה כי השר צחי הנגבי התבקש לעזוב את משכן הכנסת וכי חברי הכנסת אלון שוסטר ורם בן ברק התבקשו שלא לבוא למשכן לצורך השבעת הכנסת. זאת, לאחר ששוסטר הודיע כי השלושה שהו באירוע בקרבת אדם שבת זוגו אובחנה כחולת קורונה. אותו אדם סובל מתסמינים של המחלה, אך טרם נערכה לו בדיקה.

המשנה ליועמ"ש: לא נפל פגם בהכרזת אוחנה על מצב חירום בבתי המשפט

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, מסר כי לא נפל פגם בהכרזה של שר המשפטים אמיר אוחנה על מצב חירום בבתי המשפט. במענה לפניית האגודה לזכויות האזרח כתב נזרי כי הצעד נעשה על דעתו ובתמיכתו של היועץ, אביחי מנדלבליט.

דרעי הודיע על הקלות בהעסקת עובדי סיעוד זרים

שר הפנים אריה דרעי הודיע על שורת הקלות בהעסקת עובדי סיעוד, לנוכח איסור הכנסיה הכולל לישראל, שאינו מאפשר כניסת עובדים זרים. רשות האוכלוסין וההגירה מסרה כי כעת יכולו מטופלים סיעודיים לקלוט עובדים זרים שלא הועסקו יותר מ-90 ימים, עובדים השוהים בישראל בין 52 ל-63 לחודשים ולהאריך את תקופת ההעסקה הזמנית של עובדים מחליפים עד לחזרת עובד קבוע השוהה בחו"ל.

משרד האוצר מתנגד בחריפות להשבתת המשק ולהסגר מלא

ראש הממשלה בנימין נתניהו דן בשעות האחרונות במשרדו בירושלים על הגבלות נוספות לאוכלוסייה כדי להיאבק בקורונה. בדיון משתתפים לסירוגין שר האוצר, שר הבריאות, שר הכלכלה, שר התחבורה, ראש המל"ל, מנכ"לי משרדים וגורמים נוספים. הדיון נעצר לאחר שנתניהו יצא להשתתף בהשבעת הכנסת, ועם שובו הוא צפוי להתחדש.

גורמים במשרד הבריאות לחצו במהלך הדיון להגביר את ההגבלות עד השבתה מלאה של המשק. זאת משום שלהבנתם, חלקים רבים באוכלוסייה אינם מפנימים את ההגבלות ואינם מבינים שהמטרה היא לצמצם את המגעים וההדבקות ומנסים לעקוף ולהפר את המגבלות בדרכים שונות.

הממשלה כבר הכינה תוכנית קיצון להכרזה על שעת חירום שיכלול סגר כמעט מלא על המדינה, למעט מרכולים ופארמים שיישארו פתוחים ותאושר יציאה מדורגת אליהם בשעות מסוימות. מנגד, אנשי האוצר וגופים כלכליים נוספים מביעים התנגדות חריפה בדיונים להשבתה מלאה של המשק, שתהיה פגיעה אנושה בכלכלה שכבר מצויה במשבר חריף בצל ההגבלות הקיימות.

נתניהו טרם הכריע בסוגיה, אולם יש גם אפשרות להגבלות מדורגות בימים הקרובים. למשל, הפחתה גדולה עוד יותר של מספר העובדים בעסקים גם אם הם שומרים על מרחק של שני מטרים זה מזה. כיוון שמערכת החינוך מושבתת, הורים רבים מתקשים לעבוד כשילדיהם בלי מסגרת, והפחתת כמות העובדים בעסקים תסייע להם. אולם אין עדיין פתרון ברור בנוגע למשכורות העובדים שיהיו בבית - האם המעסיקים יממנו זאת על חשבון ימי חופשה או שהמדינה תפצה אותם.

(נעה לנדאו)

נעצר אדם שהפר את הבידוד שלוש פעמים

אדם שהפר את הבידוד נעצר בתל אביב. מדובר פעם השלישית שהוא נעצר, כאשר בפעמיים הקודמות הוא נשלח למעצר בית בבידוד. האדם הובא היום להארכת מעצר בבית המשפט, שם הוארך מעצרו עד יום רביעי, ונקבע כי הוא יישלח להסתכלות פסיכיאטרית.

(בר פלג)

משרד הבריאות: קצב הבדיקות עומד על 1,200 ביום, נוכל להגיע גם ל-10,000

משרד הבריאות מסר כי קצב הבדיקות לגילוי קורונה עומד על 1,200 ביום, וכי בימים הקרובים יעלה ל-2,400 בדיקות ביום. המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי המשרד יוכל בהמשך להגיע גם ל-10,000 בדיקות ביום.

משרד הבריאות מעריך כי ישנם כמה אלפי חולים שטרם אובחנו.

הקשישים מהמרכז הגריאטרי בראשון לציון יפונו כדי להכשיר את המקום לחולי קורונה

משרד הבריאות הודיע לבית המשפט על כוונתו לפנות את הקשישים מהמרכז הגריאטרי בראשון לציון, על מנת להכשיר את המקום לקליטת חולי קורונה. עיריית ראשון לציון הודיעה על התנגדותה למהלך וביקשה מבית המשפט צו מניעה.

בהודעה שהגישו לבית המשפט אמרו במשרד הבריאות כי ההחלטה התקבלה היום בהערכת מצב וזאת לאור "המצב הדינמי ששורר בימים אלו". רז קינסטליך, ראש העיר ראשון לציון אמר: "שפע החלופות שקיימות בשטח כמענה לחולי קורונה, רק מחדד את חוסר הסבירות בהתנהלות הבריונית הזאת של משרד הבריאות."

(בר פלג)

נתניהו מקיים דיון על משבר הקורונה; גורמים: במשרד הבריאות מבקשים להשבית את המשק

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת דיון נוסף על היערכות המשק להתפרצות הווירוס במשרד ראש הממשלה. גורמים הבקיאים בתכני הדיון אמרו ל"הארץ" כי משרד הבריאות מבקש השבתה מלאה של המשק.

בדיון משתתפים שר האוצר, שר הבריאות, שר הכלכלה, שר התחבורה ראש המל"ל, מנכ"לי משרדים וגורמים נוספים.

(נעה לנדאו)

מספר החולים בנגיף הקורונה עלה ל-255

משרד הבריאות הודיע כי מספר החולים בנגיף הקורונה עלה ל-255, בהם ארבעה במצב קשה ו-11 במצב בינוני. עד כה בוצעו 8,325 בדיקות ברחבי הארץ.

בנט: אנחנו בעת חירום, אם צריך – הפרו את הכללים

שר הביטחון נפתלי בנט קרא היום למשרדי הממשלה ומנהלים בשוק הפרטי "להפר ביודעין את הכללים" בניסיון לרסן את התפרצות הווירוס. בנט כתב בטוויטר: "זו פנייה מיוחדת לכל האנשים הנפלאים והמסורים בשכבות הניהול והפקידות, בכל אגפי הממשלה, שרים, מנכ"לים, מנהלים ומקבלי החלטות - אנחנו בעת חירום וצריך לפעול במהירות שיא כדי להקדים את הקורונה. בכל מחיר. לכן: אם יש צורך, הפרו ביודעין את הכללים! תעגלו פינות!".

דבריו עוררו ביקורת רבה, בין היתר גם מצד כמה חברי כנסת. קארין אלהרר (יש עתיד) כתבה: "לשפשף את העיניים ולא להאמין: במקום לסייע בהרגעת הציבור, לדבוק בסדר והתנהלות נכונה ולשמור על החוסן הלאומי, בנט קורא לאנרכיה רבתי". אורנה ברביבאי (יש עתיד) כתבה: "אם הציוץ הזה אמיתי הוא מאוד מטריד. חלטורה בה כל אחד עושה כרצונו היא מתכון בדוק לכאוס ולא לניהול מדינה במשבר".

ההנחיות החדשות בצה"ל: עוצר יציאות למשך חודש לחיילים הסדירים

בצה"ל הודיעו היום על עוצר יציאות למשך חודש לחיילים הסדירים בשל התפשטות הקורונה. במקביל נערכים בצה"ל לדחיית סבב הגיוס הצפוי באוגוסט בשל האפשרות ששנת הלימודים תתארך, ומועדי הגיבושים המתוכננים בוטלו.

החיילים הונחו להקפיד על מרחק של שני מטרים אחד מהשני ונאסר על לחיצות ידיים. על פי ההנחיות החדשות, בבסיסים הפתוחים יתקיימו משמרות מתחלפות מדי 12 שעות, ללא מגע פיזי בחילופים.

כ-3,700 חיילים ואנשי קבע נמצאים בבידוד, בהם קצין אחד בדרגת אלוף וכמה קצינים בדרגת אלוף משנה. 115 חיילים בודדים נמצאים בבידוד במתקן צבאי בגבעת אולגה. עד כה גויסו 700 איש למערך פיקוד העורף.

(יניב קובוביץ)

רופא מתמחה בבית החולים איכילוב חלה בקורונה

רופא מתמחה במחלקה האורולוגית בבית החולים איכילוב בתל אביב חלה בקורונה. הוא החל לסבול מסימפטומים קלים ונבדק במעבדת בית החולים לאימות קורונה. התוצאה יצאה שלילית, אך אתמול הוא ביצע בדיקה נוספת שיצאה חיובית.

בעקבות כך, כל המטופלים במחלקה נבדקו ואנשי הצוות שהיו במגע נמצאים בבידוד. המחלקה סגורה כעת ופועלת עם מספר מועט של אנשי צוות שאינם נחשפו לרופא.

(בר פלג)

עובדת בבית ספר במודיעין חלתה בקורונה, התלמידים והמורים ייכנסו לבידוד

כל התלמידים, צוותי ההוראה וההורים שהיו באירוע פורים בבית הספר "חוט השני" במודיעין נדרשים להיכנס לבידוד עד יום שישי הקרוב. כך הודיעה עיריית מודיעין-מכבים-רעות. זאת, לאחר שמטפלת תרפיסטית העובדת בבית הספר אובחנה כחולה בקורונה.

(בר פלג)

תגובות