קורונה בישראל |

דרעי, הנגבי ושני ח"כים נכנסו לבידוד לאחר ששהו במחיצת חולה קורונה

דרעי, החודש
דרעי, החודשצילום: אמיל סלמן
עדכונים

צה"ל מפריד חיילים בתפקידים רגישים כדי למנוע פגיעה ביחידות חיוניות

חיילי מג"ב במחסום וולאג'ה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בצה"ל החלו להפריד חיילים ואנשי קבע בתפקידים רגישים בתוך הבסיסים ולמנוע מגע בינם לבין שאר הנוכחים בבסיס, כדי למנוע השבתה של יחידות חיוניות. בין היתר בודדו צוותים בטייסות ושייטות, וכן בחיל המודיעין.

בנוסף, בצה"ל הורו לאסור על כניסה לבסיסים עם חום שגבוה יותר מ-37.5 מעלות, ואם נמצא משרת עם חום הוא יפונה מיד לטיפול במרפאה. הצבא גם הרחיב את האזורים שבהם מבוצעות בדיקות לחיילים.

(יניב קובוביץ)

צה"ל יצמצם את מספר החיילים הכלואים בבתי הכלא הצבאיים

צה"ל יצמצם את מספר החיילים הכלואים בבתי הכלא הצבאיים למינימום, כדי למנוע מקרי הדבקה בתוך כותלי הכלא. במקרים שיוחלט שחייל צריך לרצות עונש מאסר - יהיה עליו להיבדק שאינו נושא את נגיף הקורונה.

גם ביקורי מפקדים בכלא צומצמו, ויתקיימו בין השעות 8:00-11:00 בתיאום מראש. נכון להיום בשעות הבוקר, בצה"ל יש שישה חולים מאומתים ו-4,267 מבודדים.

בתוך כך, צה"ל מנסים לצמצם את מספר חיילי המילואים שמגויסים, ונעזרים בהם רק בתפקידים חיוניים - כמו פיקוד העורף וחיל הרפואה. היום הוחלט שחיילי מילואים שאמורים היו לבצע תעסוקה מבצעית בגזרות שונות יוחלפו בחיילים בגדודים סדירים.

(יניב קובוביץ)

דרעי: בעלי עסקים יהיו פטורים מתשלום ריבית פיגורים בשל דחיית הארנונה

משרד הפנים יעניק לבעלי עסקים פטור מתשלום ריבית פיגורים בשל דחיית תשלומי הארנונה, כך הודיע הערב השר אריה דרעי. לפי ההודעה, "בתחילת השבוע הנחה שר הפנים את צוות משרדו לפעול לסייע לרשויות המקומיות ובכלל זה, לדחות את תשלום הארנונה לבעלי עסקים עד 1.5.2020. בשל דחייה זו, על בעלי העסקים היתה אמורה לחול ריבית פיגורים, אשר תבוטל כאמור".

(לי ירון)

נאסרה כניסה לכל בתי הסוהר

שירות בתי הסוהר הודיע על תקנות לשעת חירום הכוללות איסור כניסה לכל בתי הסוהר. האיסור יחול על כל גורם מלבד הסוהרים והעצורים הנקלטים. לא יתקיימו ביקורי משפחות, התייעצויות עם עורכי הדין ייעשו בטלפון וכך גם דיונים בבתי המשפט. יציאת אסירים לחופשות לא תאושר, למעט חופשות חריגות באישור מיוחד.

(יהושע בריינר)

היועמ"ש מבהיר: הנחיות היציאה מהבית במקרים הכרחיים לא ייאכפו

רחוב בבני ברק, היוםצילום: עופר וקנין

במשרד היועץ המשפטי לממשלה הבהירו הערב לא תתבצע אכיפה כלפי אנשים שיפרו את ההנחיות המרחיבות שפרסם היום משרד הבריאות, שלפיהן בין היתר יש להימנע מלצאת מהבית. לפי המשרד, תתבצע אכיפה כלפי הוראות חוקיות מחייבות - כמו הפרת בידוד.

בהודעת המשרד נכתב: "נבקש להבהיר כי מבלי להפחית בחשיבותן של ההנחיות וההמלצות אשר נועדו למנוע את התפשטות נגיף הקורונה, פעולות אכיפה יינקטו אך ורק ביחס להפרתן של הוראות חוקיות מחייבות אשר יעוגנו כנדרש בצווים ובתקנות על פי הדין, שגם יובאו ויפורסמו כמובן לידיעת הציבור באופן רשמי ומסודר".

(נטעאל בנדל)

המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית: אין לקיים תפילות בבתי תפילה

בשל התפשטות נגיף הקורונה, השייח' מואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, הוציא הנחיות רשמיות האוסרות על קיום תפילות בבתי התפילה. בנוסף, קרא השייח' טריף לבני העדה להישמע להוראות משרד הבריאות.

(נעה שפיגל)

משרד הבריאות בחר חברה שצפויה להקים קו ייצור בישראל למסכות מגן

משרד הבריאות בחר במכרז חברה שצפויה להקים קו ייצור בישראל למסכות מגן. לפי חברת "שיאון מדיקל" שזכתה במכרז, הקמת פס הייצור של מסכות N95 צפויה להסתיים עד 15 באפריל, והתפעול יחל ב-1 במאי ויספק שני מיליון מסכות בחודש.

(אלמוג בן זכרי)

פעילות התחבורה הציבורית תופסק בסופי השבוע ובשעות הערב

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית הודיעה כי פעילות התחבורה הציבורית תופסק החל מהיום בשעה 22:00 בלילה וממחר ב-20:00 בערב, ועד ל-5 לפנות בוקר. בנוסף, תופסק פעילות האוטובוסים בימים שישי ושבת. ההנחיות החדשות מצטרפות להנחיות מהלילה, שלפיהן במהלך היום תופעל תחבורה ציבורית רק למרכזים חיוניים במרכולים, בתי מרקחת, מרכזים רפואיים ומרכזי תעסוקה.

התחבורה הציבורית הוחרגה מהנחיות משרד הבריאות האוסרות התקהלות. עם זאת, משרד התחבורה פנה במוצאי שבת לציבור בבקשה להימנע משימוש בתחבורה הציבורית שלא למטרות חיוניות.

(אסנת ניר)

המשנים ליועמ"ש: השב"כ החל לבצע איכונים

המשנים ליועמ"ש רז נזרי ודינה זילבר הודיעו כי "השב"כ כבר החל לבצע איכונים" לטובת איתור חולי קורונה ונדבקים פוטנציאליים. לדבריהם, הם "מפקחים שלא יעבור מידע מהשב"כ למשטרה".

(נטעאל בנדל)

שישה נדבקי קורונה החלימו וישוחררו מבית החולים שיבא

שישה מטופלים שחלו בקורונה ישוחררו מהמרכז הרפואי שיבא ברמת גן לאחר שהחלימו ובדיקות הראו כי הנגיף כבר לא קיים בגופם. מנהל היחידה המיוחדת לטיפול בחולי הקורונה, ד"ר גדי סגל, אמר: "אני מקווה שככל שירבו האנשים שחוזרים לחיים תקינים, כך יבינו כולם כי ניתן לנצח את המחלה וככל שנקפיד לציית להוראות משרד הבריאות, כך היא תלך ותכחד".

(עידו אפרתי)

המשטרה איתרה מטופל שנחשד כחולה קורונה שברח מבית החולים

המשטרה הודיעה כי איתרה מטופל שנחשד כחולה בקורונה שברח הלילה ממחלקת מיון בבית חולים בצפון. המטופל עלה על רכבת לכיוון באר שבע ובהוראת המשטרה היא נעצרה בסמוך לאוניברסיטה בעיר. שוטרים הוזעקו למקום ואיתרו את החשוד, כשהם לבושים בציוד מגן מתאים, והעבירו אותו לטיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

(אלמוג בן זכרי)

שישה חולים נוספים אובחנו בקרית יערים, 14 בסך הכל

שישה תושבים נוספים במועצה המקומית קרית יערים אובחנו בחולים בקורונה, ומאות צפויים להיכנס לבידוד. סך הכל נדבקו במועצה 14 תושבים. אנשי המועצה פועלים להתחקות אחר המסלולים של החולים המואמתים בשבועיים האחרונים.

כרבע מתושבי המועצה מצויים כעת בבידוד ובמשרד הבריאות שקולים להטיל עליו סגר. בנוסף, שר הפנים אריה דרעי אישר להעניק למועצה סיוע של חצי מיליון שקל.

בנוסף, תשעה חולים אובחנו בשכונת אבני חושן במודיעין מכבים רעות. אלפים מתושבי השכונה שוהים בבידוד. ראש העיר, חיים ביבס, קרא לתושבים להישאר בבתיהם, לא להתקהל בפארקים ולהימנע מסידורים מיותרים.

(אהרן רבינוביץ)

המשטרה עצרה עשרה פלסטינים שביצעו פעולות חיטוי במזרח ירושלים

המשטרה עצרה עשרה פלסטינים שביצעו פעולות חיטוי במזרח ירושלים, בטענה שמדובר בפעילות אסורה של הרשות הפלסטינית. העשרה נעצרו אתמול בשני מקרים שונים, כשהם לבושים בחליפות מגן ועוטים מסכות מגן, ומרססים מרחבים ציבוריים בהר הזיתים ובעיר העתיקה. שמונה חשודים שוחררו לאחר שנחקרו.

לפי המשטרה, העשרה פעלו מטעם הרשות הפלסטינית. לפי החוק ליישום הסכמי אוסלו, אסור לרשות לפעול בשטח ירושלים. המשטרה מפזרת לעתים קרובות אירועים ופעילויות במזרח העיר שנחשדים כממומנים על ידי הרשות או שמאורגנים על ידי נציגיה.

(ניר חסון)

הצוותים שמלווים את ראש הממשלה והנשיא עברו בדיקות לגילוי קורונה

הצוותים שמלווים את ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין עברו בדיקות לגילוי קורונה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. מטרת הבדיקה היא לוודא כי סביבתם של השניים נקייה מהנגיף ולא נשקפת להם סכנה.

בית החולים אישר את הדברים ומסר: "הדסה מצפה שמשרד הבריאות יגדיל ויגדיר את האוכלוסיות של בעלי תפקידים חיוניים שרצוי לדגום אותם, בדגש על כוחות רפואה, מערכות הביטחון, תעשיות ביטחוניות וכל אותן אוכלוסיות שהן חיוניות לתפקוד המדינה. הדסה ערוכה ומוכנה לבצע את הבדיקות עבור המשרד".

(עידו אפרתי)

מטופל במחלקת עור בביה"ח רמב"ם אובחן כחולה קורונה

בית החולים רמב"ם בחיפה הודיע כי מטופל שאושפז במחלקת העור אובחן כחולה קורונה. בעקבות כך צוות מכון העור, ארבע אחיות ושלוש מזכירות, הושמו בבידוד. בית החולים מבצע חקירה אפידמיולוגית של תנועת החולה, כדי להבין עם מי הוא בא במגע.

טקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל ייערכו ללא קהל

שר הביטחון נפתלי בנט הורה כי טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייערכו השנה ללא קהל, עקב חשש להתפשטות נגיף הקורונה. ההוראה תקפה בין היתר לטקסים הממלכתיים בכותל המערבי בערב יום הזיכרון ובהר הרצל למחרת - שיתקיימו כמתוכנן אך ללא קהל וישודרו בשידור חי באמצעי התקשורת.

בנוסף, יבוטלו הטקסים הרגילים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. במקום יוצבו בבתי העלמין "משמרי נר" של חיילי צה"ל וחזן צבאי יאמר קדיש.

בנוסף, מארגני טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, ביוזמת תנועת לוחמים לשלום ופורום המשפחות השכולות, החליטו על קיומו ללא קהל ושידורו בשידור חי.

ראש השב"כ: המידע שייאסף לא יישמר במאגרי השירות

ארגמן בקרית שדה התעופה, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

ראש השב"כ, נדב ארגמן, התייחס הבוקר לשימוש שאישרה הממשלה באמצעים טכנולוגיים למעקב אחרי חולי ומבודדי קורונה. "אני מבקש להבהיר כי רגישות העניין ברורה לי היטב ועל כן הוריתי כי רק קבוצה מצומצמת מאוד של אנשי שירות תעסוק בנושא וכן כי המידע לא ישמר במאגרי השב"כ", מסר.

הוא הוסיף כי המידע שייאסף באמצעים שיעמיד השב"כ לצורך ביצע המעקב "יימסר ישירות למנכ"ל משרד הבריאות או לראש שירותי בריאות הציבור, אשר יעשו שימוש במידע רק לצורך מתן הנחיות שתכליתן הצלת חיי אדם". הוא הדגיש "כי שב"כ לא יעסוק בשום שלב באכיפה או פיקוח על חייבים בבידוד".

לדבריו, שב"כ יסייע "רק על-פי הנדרש, לצורך התמודדות עם התפשטות המגיפה ותחת מגבלות וריסונים ברורים ומוגדרים, אשר סוכמו עם הגורמים המשפטיים הבכירים במדינה", והוסיף: "נכון וראוי ששב"כ ירתם למשימה הלאומית, לא יעמוד מנגד, ויתרום מיכולותיו היחודיות למאבק בהתפשטות הנגיף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ